Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Teresa Hoppe:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W 2014 r. przypada 75. rocznica krwawej zbrodni dokonanej w Lasach Piaśnickich na początku II wojny światowej przez hitlerowskiego okupanta. Szacuje się, że w okresie od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. hitlerowcy zamordowali w tym miejscu od 12 do 14 tys. osób, mieszkańców tego regionu, Polonię, niemieckich więźniów politycznych oraz pacjentów zakładów psychiatrycznych. Wśród nich swe życie straciło wielu przedstawicieli pomorskiej elity politycznej, gospodarczej i intelektualnej. W przeważającej części byli to duchowni, nauczyciele, lekarze, oficerowie w stanie spoczynku, urzędnicy, kupcy, prawnicy, pisarze, dziennikarze, pracownicy służb mundurowych, absolwenci szkół wyższych, jak również członkowie organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość. Była to najbardziej krwawa akcja spośród wszystkich regionalnych operacji eksterminacyjnych przeprowadzonych przez Niemców w okupowanej Polsce w ramach tzw. akcji inteligencja.

    W 1944 r. hitlerowcy, przeczuwając swą klęskę, próbowali zatrzeć ślady dokonanej zbrodni. Wykorzystali do tego więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof, którzy zostali zmuszeni do odkopywania i palenia zwłok. Dzięki przeprowadzonej ekshumacji i badaniom po wojnie udało się ustalić personalia zaledwie niespełna 1 tys. ofiar tej zbrodni. Poza Pomorzem historia zbrodni piaśnickiej jest mało znana. Jest to spowodowane wieloletnią polityką manipulacji i niedomówień stosowaną przez komunistyczne władze PRL. Dlatego niezwykle ważny jest fakt, że dwa miesiące demu, w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uczcił pamięć bohaterów i męczenników ofiar masowej zbrodni niemieckiej w Lasach Piaśnickich, w Lesie Szpęgawskim i Mniszku, podejmując stosowną uchwałę.

    Mimo że od krwawej zbrodni piaśnickiej upłynęło 75 lat, na Pomorzu jest to pamięć wciąż żywa. Każdego roku w wielu miejscach tego regionu odbywają się spotkania poświęcone tej tematyce. Główne uroczystości mają miejsce 11 listopada w Lasach Piaśnickich. W ostatnich latach nakręcono kilka filmów dokumentalnych związanych z tą tematyką, ukazało się wiele książek i artykułów w pomorskim czasopiśmiennictwie. Cztery lata temu w miejscu zbrodni wzniesiono nową kaplicę, pomnik, którego centralną część stanowi rzeźba autorstwa artysty Tomasza Sobisza. Przedstawia ona 12 postaci symbolizujących ofiary pomordowane w Piaśnicy, nad którymi góruje rzeźba Chrystusa autorstwa artysty Marcina Plichty.

    Pamięć o piaśnickiej zbrodni pielęgnuje wiele organizacji, szkół oraz władz samorządowych. Najważniejsze z nich to gmina Wejherowo, Parafia pw. Chrystusa Króla i Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej w Wejherowie oraz Stowarzyszenie Rodzina Piaśnicka. Dziękuję za uwagę.



Poseł Teresa Hoppe - Oświadczenie z dnia 06 listopada 2014 roku.


108 wyświetleń

Zobacz także: