Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (druki nr 1726 i 1989).


Poseł Marek Suski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo! Chciałbym przedstawić stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość wobec przedłożenia rządowego dotyczącego nowych zasad prowadzenia zbiórek publicznych.

    Pan poseł sprawozdawca i pan poseł przemawiający w imieniu Platformy Obywatelskiej przedstawiali tutaj część zapisów i część skutków tej nowelizacji. Oczywiście trudno się dziwić, że przedstawiciele koalicji rządzącej, popierający rząd, który jest twórcą tej ustawy, w jakimś sensie nawet ślepo popierają ten projekt jak typowy optymista, który widzi w serze sam ser. Byłoby dziwne, gdyby swoich przedłożeń nie popierali. Jako osoba będąca przedstawicielem opozycji, mając na uwadze złe doświadczenia z wiarygodnością tego fatalnego rządu i mając też swoje własne doświadczenia z prowadzeniem zbiórki publicznej i lekkimi, można powiedzieć, utrudnieniami związanymi z obecnie jeszcze obowiązującą ustawą, mam sporo wątpliwości.

    Otóż powiem tak: Na początku może słowo pochwały dla pana przewodniczącego, który rzeczywiście prowadził posiedzenia podkomisji w sposób rzetelny. Na tym, można powiedzieć, firmamencie zachowań w Platformie Obywatelskiej to rzadki i dobry wyjątek, tak że za tę atmosferę i za to, że mogliśmy pracować, dziękuję panu posłowi. (Oklaski) Dzięki tej atmosferze można było zapoznać się dokładnie z tym projektem. Trzeba było sześciu posiedzeń podkomisji, żeby ten, tak jak pan poseł powiedział, bardzo dobrze przygotowany projekt jednak poprawić. Nie byłbym tutaj entuzjastą aż tak pochlebnej opinii, bo gdyby był to projekt tak dobrze przygotowany, to być może jedno posiedzenie by wystarczyło. Jednak nad wieloma punktami trzeba było popracować, ale też, podkreślę tutaj, strona rządowa przychylała się do wielu zastrzeżeń, uwag i poprawek. Do jednej generalnej rzeczy przychylić się nie chcieli. To jest główny zarzut wobec tego projektu, jaki w imieniu Prawa i Sprawiedliwości przedstawię.

    Otóż ten projekt całkowicie centralizuje zbiórki publiczne i aktywność społeczeństwa w jednym miejscu, w ministerstwie. Dotychczasowe rozwiązania były takie, że obywatele mogli na różnych szczeblach samorządu zgłaszać wnioski o zbiórki publiczne i uzyskiwać zgody. Różnie to bywało: jedni uzyskiwali łatwiej, drudzy trudniej. Jedni, jak w moim przypadku, wysyłali bardzo rygorystyczne obostrzenia, numery cegiełek, zabezpieczenia tych cegiełek, wzory itd. Można powiedzieć, że uzupełniałem wniosek, bo przedmiot zbiórki publicznej chyba się władzy niespecjalnie podobał, bo chodziło o zbiórkę na budowę pomnika świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i małżonki.

    Ta zmiana, która jest tutaj wprowadzona, o czym mówił pan poseł, czyli że nie trzeba uzyskać pozwolenia, wcale nie musi być zaletą tego projektu. To może być wielka wada, ponieważ przy decyzji administracyjnej istnieje możliwość odwołania się, uzupełnienia. Ja z takiej drogi korzystałem, summa summarum w końcu tę zgodę uzyskałem, choć ze sporym poślizgiem. Dzięki temu, że różne samorządy mogły wydawać na swoim terenie zgodę, otrzymałem zgodę od gminnego samorządu terytorialnego w ciągu bodajże trzech czy czterech dni. Jeśli chodzi o koalicję rządzącą PO-PSL, trwało to parę razy dłużej. Można powiedzieć, że prawdopodobnie byśmy tej zbiórki nie przeprowadzili skutecznie, gdyby to zależało tylko od jednej scentralizowanej władzy. To jest to zastrzeżenie. Można odmówić rejestracji i nadania numeru zbiórki, wówczas zbiórka nie jest legalna, ale nie ma drogi odwoławczej, bo nie jest to decyzja administracyjna, tylko ministerstwo nie zarejestruje ani nie nada numeru, a to oznacza klapę. To po prostu pokazuje, że ta centralizacja, wbrew temu, o czym się mówi, nie będzie ułatwieniem, tylko utrudnieniem. (Dzwonek)

    W związku z tym, ponieważ czas się kończy i nie będę się tutaj rozgadywał, zgłaszam poprawkę do ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, która daje możliwość przeprowadzania zbiórki publicznej ograniczonej do obszaru gminy lub jego części poprzez zgłoszenie we właściwym urzędzie wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Te zadania w przypadku takich zbiórek małych, ograniczonych, pozostawałyby nadal w rękach burmistrza, a burmistrz, wójt czy prezydent miasta miałby obowiązek przesłać informację o zgłoszonej zbiórce do centralnego rejestru. Uniknęlibyśmy tutaj tej obawy, o której mówię, czyli że władza, co do której, można powiedzieć, mamy wiele zastrzeżeń, może nie chcieć jakiejś zbiórki, ale nie miałaby możliwości ograniczenia wolności obywatelskich.

    Panie marszałku, w imieniu Prawa i Sprawiedliwości składam taką poprawkę i od jej przyjęcia uzależnimy poparcie tej ustawy. Dziękuję bardzo za uwagę.



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2014 roku.


94 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy