Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o:
  1) senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
  2) poselskim projekcie ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej,
  3) rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw
  (druki nr 677, 1099, 1417 i 1997).


Poseł Sprawozdawca Sławomir Jan Piechota:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Obrony Narodowej przedstawić sprawozdanie z prac nad trzema projektami ustaw, które pani marszałek przywołała w zapowiedzi tego punktu obrad. A zatem są to: senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (druk nr 677), poselski projekt ustawy o Korpusie Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 1099) oraz rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1417). Wszystkie te trzy projekty zostały skierowane do obu komisji, czyli Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Obrony Narodowej.

    Komisje na posiedzeniu 11 lipca ub.r. skierowały te projekty do podkomisji nadzwyczajnej, której miałem zaszczyt przewodniczyć. Na posiedzeniu podkomisji, po wysłuchaniu opinii ekspertów oraz przedstawieniu informacji o stanie obecnie realizowanych świadczeń i sposobów wsparcia, form wsparcia dla kombatantów i osób represjonowanych, podkomisja wybrała projekt rządowy jako projekt bazowy, czyli druk nr 1417.

    Podkomisja przyjęła sprawozdanie: 7 posłów było za, nikt nie był przeciw, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Podczas prac w podkomisji rozpatrywano zgłaszane poprawki, w tym w szczególności przez posłów klubu Prawo i Sprawiedliwość, odwołujące się do poselskiego projektu sygnowanego właśnie przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, a zmierzające do innego usytuowania korpusu weteranów walk oraz jego funkcjonowania i innych jego uprawnień. Zgłaszano także poprawki rekomendowane przez Biuro Legislacyjne, wskazujące na potrzebę uściślenia niektórych sformułowań czy też doprowadzenia do zgodności wprowadzanych regulacji z innymi obowiązującymi przepisami.

    Sprawozdanie podkomisji przedłożono na posiedzeniu obu komisji, na którym raz jeszcze rozpatrywano poprawki, szczególnie poprawki poselskie, właśnie te, które odwoływały się do propozycji zawartych w projekcie poselskim sygnowanym przez posłów z klubu Prawo i Sprawiedliwość. Ostatecznie komisje przyjęły sprawozdanie, które przedkładam Wysokiej Izbie. Sprawozdanie to zostało przyjęte 24 głosami za, nikt nie był przeciw, 7 posłów podczas tego głosowania wstrzymało się od głosu.

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgłosiło do tego sprawozdania uwagę wskazującą na potrzebę doprecyzowania możliwości wypłacania świadczeń dla osób zamieszkujących na terenie Szwajcarii, wskazując, iż pominięcie takiego wskazania może oznaczać, iż w przypadku osób uprawnionych zamieszkujących na terenie Szwajcarii realizacja tych świadczeń może być utrudniona. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wyjaśnienia, z których wynika, iż nie ma takiej potrzeby. Szwajcaria funkcjonuje bowiem w szerszym kontekście porozumień międzynarodowych i odesłania zawarte w ustawie wprost odnoszą się również do obywateli polskich uprawnionych do tych świadczeń, a zamieszkujących na terenie Szwajcarii. Co do praktyki, to jak wskazywał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, te świadczenia będą miały szczególne znaczenie dla osób zamieszkujących w krajach byłego Związku Radzieckiego i dla tych osób stanowią one bardzo konkretną i potrzebną formę wsparcia.

    We wszystkich pracach uczestniczyli przedstawiciele wielu instytucji publicznych, w tym w szczególności Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Narodowego Funduszu Zdrowia, ministra obrony narodowej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Najwyższej Izby Kontroli, ministra finansów, ministra pracy i polityki społecznej, Instytutu Pamięci Narodowej, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich i organizacji reprezentujących osoby represjonowane, w szczególności członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przedstawiciele tych środowisk, organizacji społecznych wskazywali na potrzebę przyjęcia tych regulacji oraz celowość wprowadzanych rozwiązań.

    W toku prac zgłoszono postulaty dotyczące poszerzenia uprawnień niektórych grup osób represjonowanych, w szczególności żołnierzy górników czy sybiraków, w tym zwłaszcza poszerzenia uprawnień do bezpłatnego zaopatrzenia w leki. Podkomisja, a następnie komisje w oparciu o ocenę legislatorów z sejmowego Biura Legislacyjnego uznały, iż byłoby to wykroczenie poza pierwotne przedłożenie, a tym samym działanie sprzeczne z zasadami procedury legislacyjnej, obciążone wadą niekonstytucyjności. Wskazywano także, iż te uprawnienia mają charakter wymagający udziału w pracach przedstawicieli ministra zdrowia i Komisji Zdrowia i dlatego w takim trybie, gdy rozpatrywane były te projekty w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Obrony Narodowej, te kwestie nie powinny być włączane, zwłaszcza jako poszerzenie pierwotnego przedłożenia. W konkluzji uznano, iż propozycje takie powinny być przedmiotem odrębnej inicjatywy ustawodawczej.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W imieniu komisji rekomenduję Wysokiej Izbie przyjęcie sprawozdania zawartego w druku nr 1997, z jedną ważną poprawką, która będzie zgłoszona przez panią poseł Magdalenę Kochan, a która będzie realizacją rekomendacji przedstawionej przez legislatorów z sejmowego Biura Legislacyjnego podczas prac komisji. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Sławomir Jan Piechota - Wystąpienie z dnia 08 stycznia 2014 roku.


111 wyświetleń

Zobacz także: