Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Informacja rządu Rzeczypospolitej Polskiej o działaniach podejmowanych w 2012 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. Karta Praw Osób Niepełnosprawnych (druk nr 1672) wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Społecznej i Rodziny (druk nr 1774).


Poseł Sławomir Jan Piechota:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Jak wynika z informacji rządu, wiele przez te ostatnie lata się udało. Ale też, tak jak przyznaje szczerze pan minister, zwłaszcza podczas posiedzeń Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, to, że się wiele udało, nie znaczy, że wszystkie problemy są rozwiązane i że nie ma ludzi czekających wciąż na wsparcie. Wiele jeszcze przed nami, przed nami długa droga. Myślę, że tak trzeba na to patrzeć, że to jest pewien proces i że w tym procesie na rzecz zmiany trzeba cierpliwego udziału wszystkich. Nie wystarczy narzekać, nie wystarczy wytykać zaniedbań i błędów. Tak jak mówił pan Piotr Walkowski, warto, byśmy w swoim najbliższym otoczeniu szukali ludzi, którym w ich sprawach możemy skutecznie pomóc.

    Chciałbym pana ministra, w kontekście tych spraw dziejących się, bieżących, i przyszłych o coś zapytać. Sposobem na realizację konwencji praw osób niepełnosprawnych jest m.in. ostatnio przyjęta ustawa o tzw. europejskiej karcie parkingowej. Ta ustawa wprowadza obowiązek wymiany dotychczasowych kart na nowe po to, by je lepiej zabezpieczyć, lepiej chronić przed nadużywaniem przez osoby nieuprawnione. Oznacza to ogromne zadanie dla powiatowych zespołów orzekania o niepełnosprawności, które od lipca do końca listopada mają wymienić wszystkie te karty parkingowe. Czy pan minister rozważa (Dzwonek) specjalne wsparcie dla tych powiatowych zespołów, by to zadanie zostało zrealizowane sprawnie i by na koniec przyszłego roku były już w użyciu wyłącznie nowe karty parkingowe?

    Panie marszałku, proszę pozwolić, tylko jeszcze o jedną kwestię chcę dopytać, która jest naszą zaszłością w wykonaniu ratyfikowanej konwencji. Chodzi o zmianę regulacji dotyczącej ubezwłasnowolnienia. Ministerstwo Sprawiedliwości sygnalizuje, że będzie taka zmiana, że będzie to zmiana rzeczywiście zupełnie na nowo konstruująca instytucję ubezwłasnowolnienia. Czy pan minister mógłby powiedzieć, jaka jest perspektywa prac nad tą regulacją, bo ona dotyczy szerokiej stosunkowo grupy 70 tys. osób, i na ile w przyszłym roku możemy się spodziewać, że propozycja tego nowego uregulowania zostanie skierowana do parlamentu i że będzie realne przyjęcie tych nowych rozwiązań? Dziękuję.



Poseł Sławomir Jan Piechota - Wystąpienie z dnia 04 grudnia 2013 roku.


74 wyświetleń

Zobacz także: