Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Piotr Tomański:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Przemyślu zwrócił uwagę na potrzebę zmiany wzorów oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane na wzory adekwatne w stosunku do wnioskodawcy działającego jako osoba prawna. Nowe rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 7 sierpnia tego roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę, Dz. U. z 2013 r. poz. 1013, nie zawiera nowego wzoru oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zwanego dalej oświadczeniem.

    Obecny wzór stosowany w postępowaniu zawiera dane, które, zdaniem zgłaszającego problem, nie są potrzebne w przypadku występowania jako reprezentacja osoby prawnej. W oświadczeniu w obecnym kształcie wymagane są następujące dane: imię i nazwisko, numer dowodu osobistego lub innego dokumentu, data i miejsce urodzenia, adres zamieszkania. Obecnie od osób reprezentujących osoby prawne wymaga się dodatkowo złożenia załącznika w postaci aktualnego odpisu z KRS.

    O ile w przypadku osoby fizycznej podawanie tych danych można uznać za uzasadnione, o tyle w przypadku osób prawnych sprawa wydaje się być co najmniej dyskusyjna. Dane te są zbędne w postępowaniu i mogą naruszyć przepisy ustawy o ochronie danych osobowych i prawo do prywatności. W przypadku spółki prawa handlowego organem uprawnionym do reprezentowania podmiotu jest zarząd spółki i prokurenci. Dane osób sprawujących funkcje członków zarządu i prokurentów oraz sposób reprezentacji jest oczywiście wskazany w KRS. Danymi identyfikującymi osoby uprawnione do reprezentacji są tam imię i nazwisko oraz numer PESEL. Dokumentem potwierdzającym prawo tych osób do reprezentacji podmiotu jest aktualny odpis z rejestru przedsiębiorców KRS.

    Pytanie: Czy nie uważa pan, że - zgodnie z wcześniejszą sugestią PWiK w Przemyślu - w postępowaniu dotyczącym osób prawnych wymogi podawania innych danych niż zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym są nieuzasadnione? Następne pytanie zadam za chwilę. Dziękuję.


13 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Piotr Tomański:

    Tak, panie marszałku. Jeśli mogę, chciałbym wykorzystać tę minutę.

    Wicemarszałek Cezary Grabarczyk:

    Bardzo proszę.

    Poseł Piotr Tomański:

    Bardzo dziękuję panu ministrowi, bo już odpowiedział na drugą część pytania dotyczącą tego, czy możliwe byłoby podzielenie wzoru oświadczenia ewentualnie na minimum dwie części, dwa druki lub w jakiś sposób takie go skonstruowanie, żeby był taki, jaki powinien być. Cieszę się jednak, że został poruszony szerszy temat, mówię tu o kodeksie budowlanym, Prawie budowlanym, czyli o uproszczeniach. Oznacza to, iż będzie się nam w Polsce łatwiej budowało. Myślę, że jest to potrzebne. Długo na to czekamy.

    Wydaje mi się, iż pan minister, mówiąc o tym, że to dobrze, iż przedsiębiorstwa pokazują problem, wybierają taką drogę, docenił to, że ktoś jednak pyta. Dzięki temu jako parlamentarzyści jesteśmy w stanie obudzić społeczną inicjatywę. Ci ludzie powinni z tego dzisiejszego pytania w sprawie bieżącej wyciągnąć też taki wniosek, że można zapytać i uzyskać efekt, odpowiedź, że to działa. Jest to bardzo ważne. Bardzo za to dziękuję.



Poseł Piotr Tomański - Zapytanie z dnia 07 listopada 2013 roku.


45 wyświetleń

Zobacz także: