Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (druki nr 1623 i 1722).


Poseł Marek Suski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym przedstawić stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość w sprawie proponowanego projektu ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

    Zacznę od tego, że projekt w rzeczy samej jest projektem, można powiedzieć, słusznym, bo przedłuża możliwość skorzystania z kredytów dla firm, które prowadzą działalność innowacyjną. Jak najbardziej innowacyjność jest potrzebna naszej gospodarce i wspieranie innowacyjności, choćby w takiej skromnej formie, bo jest to jednak forma skromna, też jest potrzebne.

    Chciałbym też powiedzieć kilka słów na temat tego, w jaki sposób ten projekt został skierowany do parlamentu, i na temat pewnych jego słabszych punktów. Zacznę od tego, że projekt został skierowany przez posłów, chociaż w moim głębokim przekonaniu jest to projekt rządowy. Wydaje się, że to rząd przedłuża okres umożliwiający skorzystanie z pewnych form wspierania działalności innowacyjnej, tylko że biorąc pod uwagę drogę ustaleń rządowych, uzgodnień międzyresortowych, ten projekt mógłby wejść do Sejmu pewnie za parę miesięcy. Wtedy to, o co chodzi w tym projekcie - czyli realizacja możliwości przedłużenia korzystania z tej formy kredytowania działalności innowacyjnej i jej płynne wejście - nie byłoby spełnione. Zresztą w tym projekcie taki element się znajduje, ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli można powiedzieć, że jest to inicjatywa już spóźniona. W kwestii jej wejścia chodzi o to, żeby weszła ona jak najszybciej, ponieważ jeśli nie wejdzie szybko, stworzymy lukę.

    Co jest charakterystyczne dla tego projektu, jest to projekt, który wchodzi, można powiedzieć, w ostatniej chwili i wyprzedza pewne fakty. W momencie, kiedy są środki do wykorzystania na innowacyjność, środki te nie są wykorzystane. Choć nie są one wcale takie wielkie, obecna koalicja wprowadza takie zapisy, które będą wydłużać okres, w którym można z tych środków skorzystać. Gdyby te środki były wykorzystane wcześniej w całości, nie trzeba by było przedłużać tego okresu, a jednocześnie firmy mogłyby wcześniej wesprzeć swoją działalność innowacyjną i rozwijać naszą gospodarkę. Można powiedzieć, że procedury udostępniania tego rodzaju kredytu na działalność innowacyjną są takie, że przedsiębiorcy - a wiemy, że polscy przedsiębiorcy cierpią na brak kapitału - nie mogli z tego kapitału skorzystać. Ten kapitał leży gdzieś na kontach w banku, a jednocześnie nasze firmy nie są w stanie dynamicznie się rozwijać. Trzeba zatem powiedzieć, że należałoby znaleźć takie rozwiązania, które umożliwiłyby firmom łatwiejszy dostęp do kredytów na innowacyjność czy też do innych form wsparcia ze strony państwa. To jest jedna rzecz - ustawa wchodzi bardzo późno, w momencie kiedy jest już groźba tego, że środki na innowacyjność w ogóle nie zostaną wykorzystane, i wchodzi późno, jeszcze drogą sejmową, dlatego że rząd, zamiast się zajmować wspieraniem działalności innowacyjnej, zajmuje się bardzo różnymi rzeczami, kolekcjonowaniem zegarków czy chociażby ściganiem mowy nienawiści.

    Jeden z ministrów chciał nawet powołać komisję, która miałaby oceniać, co jest mową nienawiści, zamiast zajmować się wspieraniem innowacyjności. Mówię o ministrze Bonim, który pierwszy się zgłosił, żeby taką komisję powołać. Przedtem jeszcze przekonywał nas, że trzeba ograniczyć korzystanie z Internetu i namawiał nas do podpisania umowy ACTA. Czyli ten projekt ustawy jest wynikiem bierności rządu, jest wynikiem nieudolności tej ekipy. Jest wynikiem tego (Dzwonek), że ta ekipa, zamiast wspierać działalność innowacyjną, zajmuje się wszystkim innym. A wtedy, kiedy środki nie są wykorzystane, na ostatnią chwilę, przez posłów, przynosi projekt, zresztą, jak sprawozdawca mówił, projekt z licznymi wadami. Chociaż on się mieści raptem na dwóch stronach, to było do niego wiele poprawek, przyniesiony w ostatniej chwili...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Panie pośle, proszę o konkluzję.

    Poseł Marek Suski:

    ...projekt był niedopracowany.

    Konkludując, powiem tak: Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby polska gospodarka się rozwijała, więc poprzemy ten projekt, ale trzeba zaapelować do rządu, żeby zaczął się zajmować naprawdę...

    Wicemarszałek Eugeniusz Tomasz Grzeszczak:

    Za tę konkluzję panu posłowi dziękujemy. Wyczerpał pan czas.

    Poseł Marek Suski:

    ...rozwojem gospodarki, a nie innymi sprawami. Dziękuję bardzo.



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 25 września 2013 roku.


132 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy