Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1634).


Poseł Marek Gos:

    Szanowny Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! Wysoki Sejmie! Z upoważnienia Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnę zaprezentować stanowisko klubu w sprawie zmiany ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

    Prezydencki projekt ustawy zamieszczony w druku nr 1634 zmierza w kierunku zmian ustaw: Prawo wodne, Kodeks wykroczeń, o drogach publicznych i o gospodarce nieruchomościami, w taki sposób, aby umożliwić wykorzystanie wałów przeciwpowodziowych w innym kierunku niż główne ich przeznaczenie, mianowicie jako szlaki piesze i rowerowe. Obecne przepisy Prawa wodnego zabraniają wykorzystania tych budowli przeciwpowodziowych do innych celów. Chodzenie, jeżdżenie pojazdami oraz wypasanie lub przeprowadzanie zwierząt po wałach przeciwpowodziowych jest aktualnie zabronione, poza miejscami do tego wyznaczonymi, a więc nie jest możliwe, poza nielicznymi wyjątkami związanymi z koniecznością komunikacyjną, wykorzystanie w szczególności koron wałów.

    Biorąc pod uwagę atrakcyjne przyrodniczo położenie tych budowli, wzdłuż istniejących przez wieki wodnych szlaków komunikacyjnych, projekt prezydencki proponuje dodatkowe wykorzystanie przez możliwość lokowania wzdłuż wałów, na ich koronach ścieżek i szlaków rowerowych oraz pieszych. Proces inwestycyjny według projektu ustawy byłby dosyć uproszczony, gdyż na budowę wystarczyłoby zgłoszenie. Ale jednocześnie proponuje się takie postępowanie, aby móc uwzględnić głos i interesy właściciela lub zarządcy wałów przeciwpowodziowych, regionalnych zarządów gospodarki wodnej czy regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a więc instytucji stojących na straży bezpieczeństwa przeciwpowodziowego i środowiskowego, zarówno w procesie inwestycyjnym, jak i w trakcie eksploatacji ścieżek bądź szlaków rowerowych.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panowie Ministrowie! Projekt, jak wspomniałem i mówili również o tym moi przedmówcy, wprowadza nową definicję drogi rowerowej, po to aby uprościć zarówno jej lokalizację, budowę, jak i później korzystanie z niej, przez to, że nie byłaby traktowana jako droga publiczna podlegająca szczególnym obostrzeniom i wymaganiom. Z drugiej strony daje możliwość, której dotychczas nie ma, dysponowania wałami przeciwpowodziowymi pod tego typu inwestycje, co umożliwiłaby zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami.

    Niezbędna, o czym mówił również pan minister, jest potrzeba zmiany ustawy Kodeks wykroczeń, a więc inne nieco zasady korzystania przez użytkowników z nowo powstałych i zlokalizowanych na wałach ścieżek rowerowych. Tak jak dotychczas niedopuszczone byłoby korzystanie przez pojazdy silnikowe, jak również chociażby przez miłośników jeździectwa konnego.

    Tak że wydaje się, że te interesy środowiskowe i interesy przeciwpowodziowe byłyby uwzględnione. Oczywiście nigdy nie jest tak, że... Projekty, które trafiają, przy największej choćby trosce, mają pewne luki i niedociągnięcia. W związku z tym zadaniem naszym w Sejmie, podczas prac komisji, jest dopracowanie chociażby kwestii związanych z prowadzeniem procesu inwestycyjnego, tak aby ten proces - co zakłada oczywiście projekt - był w miarę prosty i dosyć szybki, ale jednak aby ktoś w pełni koordynował te wszystkie prace. Wydaje mi się, że instytucją, agendą uprawnioną do prowadzenia procesu, do wydawania pozwoleń administracyjnych, a więc koordynatorem, jeżeli chodzi o budowę tego typu obiektów, powinna być instytucja, która już dzisiaj dysponuje kadrą i fachowcami z zakresu prawa budowlanego, a więc (Dzwonek) posiada administrację budowlaną. Żeby nie rozbudowywać dodatkowo tej administracji, warto się zastanowić nad tym, komu przypisać prawo do koordynowania procesu inwestycyjnego, a więc do zatwierdzenia zgłoszeń na budowę.

    Kończąc, panie marszałku, Wysoka Izbo, chcę powiedzieć, że Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego w pełni popiera prezydencką inicjatywę ustawodawczą i jest za skierowaniem projektu ustawy z druku nr 1634 do dalszych prac parlamentarnych, po to rzeczywiście żeby zadbać o zdrowie Polaków, żeby umożliwić lepsze komunikowanie się, ale również żeby w sposób właściwy rozwijać turystykę i rekreację. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 12 września 2013 roku.


133 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:





Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zdrowiu publicznym

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 09 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy



Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Gos - Wystąpienie z dnia 08 października 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 102 Sprawozdanie Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy