Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Skarbu Państwa o poselskim projekcie ustawy o dotacji przeznaczonej dla niektórych podmiotów (druki nr 917 i 1340).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowne Panie i Panowie Posłowie! Chciałbym odpowiedzieć na zarzut, że rząd był nieprzygotowany, dlatego posłowie musieli go wyręczyć. To mija się z prawdą. Rząd miał to w programie, w harmonogramie prac w 2012 r. nad projektami do procedowania. To, że szybciej pojawiła się inicjatywa posłów, nie znaczy, że nasz termin rozpoczęcia prac nad tym projektem ustawy nie gwarantował wejścia jej w życie wtedy, kiedy obecna ustawa przestanie funkcjonować. W związku z tym tu żadnej szkody nie ma. Skoro panowie posłowie i panie posłanki ten projekt poselski przygotowali, to procedujemy nad nim.

    Co do jakości wód to oczywiście te wody są różne, ale one zdatne do wykorzystania jako wody komunalne nie są. One są jednak zasolone. Są one oczywiście podczyszczane, bo musi być zgoda środowiskowa zarządów cieków na to, aby mogły być potem wpuszczane do rzek. Póki co ich wykorzystanie wiązałoby się z jeszcze większymi kosztami, których nie bylibyśmy już w stanie unieść. Odpowiem też na większość państwa pytań na temat harmonogramu. Ten harmonogram jest ustalony, realizowany i te terminy wiążą się z ustalonym harmonogramem. Oczywiście w związku z takimi, a nie innymi możliwościami budżetu często jest tak, że ta dotacja jest nieco niższa niż wynikająca ze zgłaszanego przez nas zapotrzebowania, ale ona nigdy nie jest niższa od tej niezbędnej, wymaganej do prawidłowego funkcjonowania tych muzeów i prawidłowego zabezpieczenia tych wyrobisk, jedynie powoduje przesunięcie się terminów i rozłożenie tych środków z budżetu na dłuższy okres.

    Jeśli chodzi o świadczenia socjalne, trudno określić termin zakończenia, bo one tak długo będą realizowane, jak długo będą spadkobiercy i świadczeniobiorcy tych świadczeń socjalnych. Jak to wygaśnie, to wtedy one przestaną funkcjonować.

    Oczywiście te kopalnie czy te muzea oprócz dotacji, które pozyskują od państwa na zabezpieczenie wyrobisk, prowadzą działalność gospodarczą. Wieliczkę chyba 1,5 mln ludzi odwiedza. W związku z tym też my i wszyscy jesteśmy zainteresowani, żeby ta ich działalność również służyła temu, aby te przychody w przyszłości były, pokrywały bieżące utrzymanie tych muzeów.

    W przypadku kopalni Guido warto oddać sprawiedliwość Ministerstwu Gospodarki w tamtym okresie i Wysokiej Izbie, bo ta kopalnia była przygotowana, wiele robót zostało wykonanych z pieniędzy publicznych, państwowych i jak już została przekazana samorządowi lokalnemu, dzisiaj te samorządy, i marszałkowski, i gminny, nie zasypiają gruszek w popiele. Stworzyły one jeden podmiot z muzeum Guido plus muzeum węgla kamiennego, jako jeden organizm, bo to w jednej miejscowości funkcjonuje i warto, żeby to wszystko było lepiej zarządzane. Oprócz tego oczywiście dzięki sprawności obecnego dyrektora Szewczyka są liczne i znaczące dotacje też ze środków unijnych, które pozwolą na to, że faktycznie to będzie najlepsze muzeum. Ono już dziś jest takie de facto ze względu na unikatowość, bo ono jest jedyne, że tak powiem, naturalne, zrobione w prawdziwej kopalni. Są takie muzea, ale one imitują de facto kopalnię, a nie są kopalnią. Tak że ta działalność samorządów lokalnych, tych, którzy chcą ocalić zabytki kultury przemysłowej, nie tylko na Śląsku, ale również w Małopolsce, to ważna rzecz.

    Dziękuję państwu za wsparcie tego poselskiego projektu i...

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: Rząd popiera?)

    (Poseł Andrzej Czerwiński: Rząd z radością wykona.)

    Oczywiście rząd popiera. Rząd popiera też rozszerzenie tego katalogu o kopalnię Guido, bo faktycznie....

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: Brawo dla rządu.)

    ...to będzie unikatowe, myślę, że dla nas wszystkich, którzy tu w tych sprawach zabieraliśmy głos. Serdecznie dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Tomczykiewicz - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2013 roku.


118 wyświetleń

Zobacz także: