Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

34 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 (druki nr 2529 i 2585).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Panie pośle, jeżeli chcemy mówić o wspólnym działaniu, oczywiście biorąc pod uwagę inicjatywy rządu, to musimy też rzetelnie informować z tej trybuny, co się dzieje lub o co zabiegamy. Ta ciągła sugestia, że węgiel z zagranicy nie jest obciążony VAT-em czy akcyzą, jest nieprawdziwa. Wszystkie produkty, które do nas trafiają, są tak samo obciążone podatkiem VAT, to po pierwsze. Pan poseł na pewno brał udział w dyskusji na temat akcyzy, którą nakładaliśmy na węgiel. Przypomnę, że ta akcyza została skonstruowana tak, żeby jak najmniej obciążała de facto polski węgiel, bo ona jest niezbędna ze względu na ustawodawstwo unijne. Została tak skonstruowana, że niewielka część węgla jest obciążona tym podatkiem.

    Nie jest też prawdziwe, że te inne obciążenia, takie jak np. opłaty na rzecz samorządu, to 7% ceny węgla. Trzeba jasno mówić i przypominać, że na dzisiejszy kryzys wpłynęła przede wszystkim znacząca obniżka cen węgla. Dzisiaj rano w ramach informacji mówiłem o tym z tej trybuny. Od kilku lat tanieje węgiel energetyczny na rynku światowym, a tym samym na rynku krajowym. Węgiel koksowy tanieje już bardzo mocno. Ci, którzy stykają się z górnictwem, wiedzą, że te wahania cenowe są tu dość ogromne. W tym roku cena za tonę spadła chyba z 300 dolarów do 120. Trudno tu mówić o jakichś zaniechaniach, jakichś złych działaniach zarządów, które odpowiadają za te spółki. Jestem przekonany, że Jastrzębska Spółka Węglowa poradzi sobie z tym chwilowym kryzysem, tak jak to robiła wielokrotnie w poprzednich latach, gdzie notowała też ogromne straty i zawsze potem w latach koniunktury odbijała sobie, bo ona jest przygotowana na takie okresy. To nie znaczy, że codziennie razem ze związkami nie należy myśleć o tym, co jeszcze zrobić, żeby obniżyć koszty, żeby móc konkurować. Drugą przyczyną jest to, że polski węgiel jest węglem głębinowym i cena jego wydobycia jest o wiele wyższa niż w kopalniach odkrywkowych w Kolumbii, w Stanach Zjednoczonych czy też w Rosji. Te elementy trzeba w tym wszystkim brać pod uwagę.

    Przypomnę jednocześnie, że na wniosek pana premiera powstał międzyresortowy zespół pod kierownictwem ministra Pietrewicza, który razem ze związkami zawodowymi, przedstawicielami związków zawodowych, szuka dróg rozwiązania tych bieżących problemów, jak i problemów strategicznych. Chodzi również o to, aby spowodować, żeby ten polski węgiel wygrywał z konkurencją zagraniczną: rosyjską, kolumbijską czy każdą inną, która na nasz rynek trafia.

    Chciałbym jeszcze sprostować pewną rzecz. Dzisiaj nie padało to na tej sali, ale często w rozmowach pada, że polska energetyka kupuje węgiel rosyjski. To też jest informacja nieprawdziwa. Cała polska energetyka kupuje polski węgiel. Część energetyki, która jest w rękach innych właścicieli, w nieznacznym stopniu zaopatruje się również z rynków zewnętrznych. Często wynika to z tego, niestety, że poszukują jakości węgla, której nasze kopalnie nie są w stanie oferować tym klientom, którzy wobec tego produktu mają określone wymagania. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Tomczykiewicz - Wystąpienie z dnia 10 lipca 2014 roku.


93 wyświetleń

Zobacz także: