Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne, ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o systemie oceny zgodności oraz ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1273 i 2010).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Koleżanki i Koledzy! Chciałbym przypomnieć, że ustawa, która została uchwalona w 2007 r., miała bardzo krótki okres. Można powiedzieć, że była to wtedy incydentalna sprawa, to było pięć lat. Żadna inwestycja w energetyce nie spłaca się w pięć lat i ani w tej ustawie, ani w żadnych innych dokumentach nie było gwarancji, że ten system wsparcia będzie kontynuowany. To po pierwsze, w związku z tymi obliczeniami strat w poszczególnych przedsiębiorstwach. Przypomnę, że wtedy też nie dokonano notyfikacji. Dzisiaj nie stalibyśmy przed tym problemem, bo z marszu można by było kontynuować ten proces wsparcia, gdyby wtedy, w 2007 r., panie pośle, można było to zrobić.

    (Poseł Piotr Naimski: Nie było potrzeby, panie ministrze.)

    Przypomnę, bo tu o tym zapominamy, że rząd podjął decyzję o przekazaniu ustawy do Sejmu 3 stycznia 2013 r. W związku z tym byliśmy absolutnie w terminie.

    (Poseł Anna Paluch: Najważniejszego nie zrobiliście.)

    Byliśmy absolutnie w terminie, pani poseł. Pani poseł nie była w komisji, więc rozumiem, że tej wiedzy nie posiada.

    (Poseł Anna Paluch: To nie przeszkadza śledzić tego tematu.)

    Nie posiada tej wiedzy z prac, bo inaczej nie zadawałaby dzisiaj takich pytań.

    (Poseł Anna Paluch: Dlaczego nie?)

    Jesteśmy w trakcie procesu notyfikacji. Ta notyfikacja - pan poseł Nowak podał przykład - może trwać nawet dwa lata albo więcej lat. Podjęliśmy decyzję, że będziemy kontynuować procesy ustawy i przedsiębiorca będzie mógł sobie też jakoś wpisać ryzyko i skorzystać z tego wsparcia lub nie, a ustawa będzie obowiązywała. Jesteśmy przekonani, że ta notyfikacja zakończy się powodzeniem i to wsparcie będzie funkcjonowało do 2018 r. Oczywiście nikt dzisiaj, w tym momencie, nie może dać 100-procentowej gwarancji. Z kuluarowych zapewnień urzędników Komisji można wnioskować, że będzie taka notyfikacja.

    Posłowi Gadowskiemu powiem, że ten system wsparcia spowodował wzrost kogeneracji, ale niestety o nieznaczący wskaźnik, bo tylko 1,5%. Co 4 lata sprawozdajemy też Komisji, jak wzrasta u nas kogeneracja.

    Pani poseł Lida Gądek prosiła o odpowiedź na piśmie w sprawie przedsiębiorstw energochłonnych. Oczywiście jej udzielimy. Ale nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że znacząco wzrosły ceny energii, bo co jak co, ale 2013 r. był rokiem znaczących obniżek energii, szczególnie dla odbiorców przemysłowych, jak również dla odbiorców indywidualnych. I to by było na tyle.

    Dziękuję serdecznie za współpracę i za to, że wszystkie kluby, mimo zastrzeżeń co do tempa prac, popierają ten projekt.

    Wracając jeszcze do udziałów procentowych, to zostało to określone w oparciu o modele, analizy, które zrobiła - z tego, co pamiętam - Politechnika Warszawska. Dziękuję. (Oklaski)



Poseł Tomasz Tomczykiewicz - Wystąpienie z dnia 22 stycznia 2014 roku.


103 wyświetleń

Zobacz także: