Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

11 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne (druki nr 2775 i 2780).


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Koleżanki i Koledzy! Chciałbym na początku sprostować kilka nieprawdziwych tez, które tu padały z ust wielu. Przede wszystkim nieprawdą jest, że energetyka przemysłowa, której właścicielem jest Skarb Państwa, kupuje węgiel inny niż polski. Wielokrotnie żeśmy o tym mówili. Proszę tego nie powtarzać, bo po prostu to jest nieprawda. Niedobrze, kiedy nieprawdziwe sformułowania padają z tej trybuny. Myślę, że jesteśmy w takim gronie, że bardziej merytorycznie możemy dyskutować, bez demagogii. Druga nieprawdziwa informacja dotyczy węgla rosyjskiego. Mogę z przykrością stwierdzić, że węgiel rosyjski nie jest gorszy od węgla polskiego, co wykazały liczne badania.

    (Głos z sali: Jest bardzo małe...)

    Po prostu...

    (Poseł Waldemar Andzel: Pan minister promuje ruski węgiel.)

    (Poseł Mirosława Nykiel: Ale to nie chodzi o promocję, panowie.)

    (Głos z sali: Teraz się nie opłaca kamienia wozić z Syberii.)

    (Głos z sali: Pan minister powiedział, że mu jest przykro.)

    (Głos z sali: Tak.)

    ...warto, jeżeli chcemy dyskutować o węglu, mówić prawdę, bo wtedy łatwiej znajdywać rozwiązania, które faktycznie przyczynią się do poprawy sytuacji w górnictwie. Głównie te dwie rzeczy nieprawdziwe się tu przewijały.

    Podstawowym problemem z węglem rosyjskim jest to, że to jest niesort, czyli że on potem jest sortowany. To było głównie podnoszone przez związki zawodowe w dyskusjach, które prowadziliśmy. Ta ustawa, którą poprzednio żeśmy przyjęli, o jakości węgla i to rozporządzenie ten problem rozwiążą. Rozporządzenie będzie tak skonstruowane, żeby nie wpływać na sprzedaż węgla polskiego na rynku.

    Pan poseł Rzymełka poruszył sprawę niskiej emisji, którą my rozumiemy jako emisję z palenisk domowych. To się da wyeliminować tylko przy dużej determinacji samorządów, głównie...

    (Poseł Waldemar Andzel: Tak jak w Krakowie.)

    ...poprzez tworzenie sieci ciepłowniczej. Są programy krajowe, program KAWKA. 400 mln zł jest w ramach tego programu, które można przeznaczyć na to, aby rozbudowywać sieci ciepłownicze, spalać węgiel w profesjonalnych kotłach zaopatrzonych w odpowiednie filtry i przez to mieć czyste powietrze, które jest niezbędne, żeby nasze dzieci i wnuki się mogły dobrze rozwijać, panie pośle, bo bez tego, bez zdrowia, bez zdrowych dzieci, nie będzie zdrowego społeczeństwa i nic nam...

    (Poseł Waldemar Andzel: Ale ludzie chcą żyć. Dajcie ludziom żyć.)

    ...panie pośle, z tego nie przyjdzie, że zarobimy pieniądze przy wydobywaniu węgla, jeżeli przeznaczymy je na ratowanie życia swoich najbliższych.

    Sytuacja w górnictwie, o tym wielokrotnie mówiliśmy, tak zła jest głównie z powodu spadku cen światowych. Rosyjski węgiel nie ma wpływu na ceny światowe, bo ta ilość, która jest sprzedawana na naszym rynku...

    (Poseł Waldemar Andzel: To jest nieudolność rządu Platformy.)

    (Głos z sali: No już nie przesadzaj.)

    (Głos z sali: Leniwych ministerstw.)

    Pan poseł nie jest zainteresowany rzetelną odpowiedzią, w związku z tym...

    (Poseł Waldemar Andzel: Jak to nie? Mówię, jaki jest powód.)

    ...szkoda...

    (Głos z sali: Ale mi to nie przeszkadza.)

    ...dyskutować. Panie pośle, mieliście 2 lata za swoich rządów. Ani żeście koncesji na sprzedaż węgla nie wprowadzili, ani ustawy o jakości węgla. No to niech pan nie opowiada takich bzdur.

    (Poseł Kazimierz Smoliński: Po 7 latach...)

    Trzeba było te 2 lata wykorzystać właściwie.

    (Poseł Waldemar Andzel: Za naszych rządów kondycja była niezła.)

    (Głos z sali: Łatwo mówić.) (Dzwonek)

    Trzeba było dobrze wykorzystać ten czas, który mieliście.

    (Poseł Grzegorz Tobiszowski: Panie pośle, ale nie było wtedy problemu rosyjskiego węgla, tak że...)

    Woleliście oddać...

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Przepraszam, panie ministrze.

    Panowie!

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Program...

    Wicemarszałek Marek Kuchciński:

    Panie ministrze, przepraszam.

    Panowie, nie przeszkadzajcie. Jeżeli któryś z was będzie chciał zabrać głos, udzielę głosu w trybie sprostowania, a w tej chwili proszę zachowywać się regulaminowo.

    Proszę kontynuować.

    Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Przypomnę, panie pośle, że problem węgla importowanego zaczął się w 2004 r., kiedy wchodząc do Unii, zlikwidowaliśmy kontyngenty na węgiel z Czech i Rosji. Ówczesny rząd nie zabezpieczył okresu przejściowego w celu ochrony rynku polskiego węgla i dzisiaj są tego konsekwencje. Zgadzam się z wypowiedziami wielu posłów, że w górnictwie węgla kamiennego bez zmian wewnątrz spółek węglowych, choćbyśmy się tutaj dwoili i troili, niewiele zdziałamy, bo praca leży głównie po stronie spółek węglowych, zarządów tych spółek i związków zawodowych, które dzisiaj w dużej mierze blokują wszelkie zmiany, nawet zmiany własnościowe, których wprowadzenie czy niewprowadzenie leży nie w kompetencjach związków zawodowych, a wyłącznie w kompetencjach właścicielskich.

    O programie restrukturyzacji Kompanii Węglowej pewnie wszystko państwo posłowie wiecie, bo wielokrotnie o tym z tej trybuny mówiliśmy. Ten program mimo braku zgody związków zawodowych będzie realizowany, bez niego sytuacja faktycznie stanie się krytyczna. Decyzja zarządu o tym, żeby te zmiany wprowadzić, jest jedyną, jaka może być dzisiaj podjęta. Chodzi o to, żeby kondycja tej spółki była na tyle wystarczająca, by móc konkurować z węglem rosyjskim, ale nie tylko rosyjskim - te kierunki to również Kolumbia, Chile, Stany Zjednoczone.

    (Poseł Bogdan Rzońca: Australia.)

    Australia może mniej. Trzeba też pamiętać o tym, że oprócz węgla energetycznego sprowadzane są specyficzne węgle koksujące, które są niezbędne na naszym rynku, a my ich po prostu nie posiadamy. Z kierunku południowego, z kierunku czeskiego, są kupowane niewielkie ilości, ale tak jak wspomniałem, nie przez Energetykę, której dominującym właścicielem jest Skarb Państwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tomasz Tomczykiewicz - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


116 wyświetleń

Zobacz także: