Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym (druki nr 115 i 1193).


Poseł Adam Rybakowicz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Ruch Palikota wobec sprawozdania Komisji Finansów Publicznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, druki nr 115 i 1193.

    Zmiana projektowanej ustawy ma na celu zmodyfikowanie metody obliczania podatku rolnego. Projekt przewiduje, że cena żyta będzie ustalana na podstawie danych z 11 kwartałów. Obecnie są to 3 kwartały. W konsekwencji w przypadku dużych zmian cen żyta oraz niepodjęcia działań przez radę gminy rolnicy mogą z roku na rok płacić podatek dwa razy wyższy. Z taką sytuacją rolnicy mieli do czynienia m.in. 2 lata temu. Ponieważ ceny żyta za 3 kwartały 2011 r. były prawie dwukrotnie wyższe niż ceny żyta za 3 kwartały 2010 r., to w przypadku niepodjęcia uchwały obniżającej ceny żyta na terenie gminy rolnicy musieli zapłacić podatek dwukrotnie wyższy.

    Wydaje się więc, że wydłużenie okresu obliczania średniej ceny skupu żyta jest zmianą zasadną i korzystną dla rolników, tym bardziej że ma ustabilizować i urealnić cenę skupu żyta w dłuższym okresie i uniezależnić sposób jej obliczania od okresowych wahań na rynku zbóż. Duże wahania cen ziaren na rynku są odczuwalne nie tylko dla rolników, lecz także dla samorządów lokalnych, dla których podatek rolny stanowi dość znaczny dochód. Ustabilizowanie tych cen stwarza lepszą możliwość planowania dochodów gmin.

    Pojawiają się jednak opinie, że zmiany w podatku rolnym nie są potrzebne. Krytycy tych zmian zwracają uwagę, że w przepisach pozostanie uprawnienie rady gmin do zmiany ceny żyta. Skoro rada może zmienić cenę, a w efekcie wpłynąć na wysokość stawek, to nie ma sensu wprowadzać zmian w ustawie. Zwracając jednak uwagę na opinię samorządowców i środowisk rolniczych, chcę powiedzieć, że widać, iż zmiany są potrzebne i zasadne.

    Według Klubu Poselskiego Ruch Palikota projekt ustawy jest uzasadniony. Prawdopodobnie doprowadzi to do uzależnienia wysokości podatku od długofalowych tendencji na rynku zbóż przy pominięciu gwałtownych wahań rynkowych, które są wynikiem niezależnych procesów zachodzących w gospodarce. Moim zdaniem należałoby jednak w dłuższej perspektywie odejść w zakresie konstrukcji podatku rolnego od kryterium, jakim jest cena żyta. Może warto byłoby zastanowić się nad ustaleniem podatku rolnego na podstawie innego kryterium, jest tutaj dowolność: na podstawie wartości gruntów czy dochodu rolnika? Projektowana ustawa jest pierwszym krokiem we właściwym kierunku, dlatego Klub Poselski Ruch Palikota będzie głosował za przyjęciem nowelizacji ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Adam Rybakowicz - Wystąpienie z dnia 03 kwietnia 2013 roku.


151 wyświetleń

Zobacz także: