Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o uchwale Senatu w sprawie ustawy o uchyleniu ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Program dla Odry - 2006˝ (druki nr 2908 i 2944).


Poseł Adam Rybakowicz:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu parlamentarnego Twój Ruch wobec sprawozdania komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o uchyleniu ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Program dla Odry - 2006 (druki nr 2908 i 2944).

    Celem projektu, według jego autorów, jest zniesienie programu i jego komitetu sterującego oraz uchylenie ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o ustanowieniu programu wieloletniego ˝Program dla Odry˝, przy jednoczesnym utrzymaniu realizacji rozpoczętych zadań do końca 2015 r., czyli do czasu zastąpienia masterplanów zaktualizowanymi planami gospodarowania wodami, zgodnymi z przepisami unijnymi. Poniesione dotychczas wydatki na zadania ˝Programu dla Odry˝ według stanu na koniec 2013 r. zamykają się w kwocie ponad 5300 mln zł i zostały sfinansowane głównie z budżetu państwa.

    Senat zaproponował pięć poprawek. Na uwagę zasługuje poprawka 1., która doprecyzowuje i wyklucza interpretację, zgodnie z którą po wejściu w życie ustawy pracownicy wykonujący zadania związane z ˝Programem dla Odry˝ byliby jednocześnie zatrudnieni w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim i w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Brak tej zmiany spowodowałby uprawnioną interpretację, zgodnie z którą z dniem wejścia w życie ustawy pracownicy wykonujący zadania związane z ˝Programem dla Odry˝ pozostają pracownikami Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz jednocześnie, w ramach odrębnego stosunku pracy, są pracownikami RZGW we Wrocławiu.

    Kolejna dość ważna poprawka dotyczy przekazania własności ruchomości służących realizacji zadań wynikających z programu przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki na rzecz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Senat słusznie zauważył, że przepisy powinny zakładać nie przekazanie mienia w formie własności, a jedynie przekazanie władztwa nad ruchomościami służącymi realizacji zadań ˝Programu dla Odry˝, gdyż zarówno przed przekazaniem, jak i po przekazaniu właścicielem tych ruchomości będzie Skarb Państwa.

    Senat zaproponował również skreślenie przepisu upoważniającego prezesa Rady Ministrów do dokonania przesunięć w budżecie państwa na potrzeby wynikające z ustawy. Wysoki Sejm w przyjętym wcześniej projekcie ustawy zaproponował, aby prezes Rady Ministrów mógł w trakcie roku budżetowego dokonać w celu wykonania przepisów ustawy przeniesień planowych dochodów i wydatków budżetowych, w tym wynagrodzeń, między częściami, działami i rozdziałami budżetu państwa, z zachowaniem przeznaczenia środków publicznych wynikającego z ustawy budżetowej. Jednak odzwierciedlenie regulacji wprowadzanych przez ustawę powinno znaleźć wyraz bezpośrednio w ustawie budżetowej na 2015 r. Obawiam się jednak (Dzwonek), czy bezpieczna jest realizacja celów ˝Programu dla Odry˝ właśnie w 2015 r., kiedy nie jest jeszcze uchwalona ustawa budżetowa, czy na pewno znajdą się środki na zaplanowane działania i czy będą one kompletne, tym bardziej że wysokość nakładów w 2015 r. została określona kwotowo według cen towarów i usług w 2014 r.

    Klub Parlamentarny Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem wszystkich pięciu poprawek. Dziękuję bardzo.



Poseł Adam Rybakowicz - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


58 wyświetleń

Zobacz także: