Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

24 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2902 i 2941).


Poseł Adam Rybakowicz:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch wobec sprawozdania Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, druki nr 2902 i 2941.

    Senat rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i uchwalił aż 19 poprawek. Jedna z nich ma przywrócić dotychczasowe, sprzed sejmowej nowelizacji, przepisy o gminnych przetargach śmieciowych. Przypominam, że Sejm zdecydował, że przetargi będą mogły dotyczyć odbierania śmieci, odbierania z zagospodarowaniem lub samego zagospodarowania. To ostatnie rozwiązanie senatorowie chcą skreślić. Niestety, przyjęta przez Sejm 10 października 2014 r. ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła zmiany, których znaczenie jest niejasne. Budzą one szereg wątpliwości i mogą mieć negatywny wpływ na obecnie obowiązujące rozwiązania systemowe w zakresie organizacji, odbierania i zagospodarowywania odpadów komunalnych w Polsce.

    Przywrócenie dotychczasowego brzmienia ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie organizacji przetargów na odbieranie oraz na odbieranie i zagospodarowywanie odpadów jest konieczne. Będzie stanowiło uszanowanie wypracowanego wspólnie kompromisu, bez którego nie doszłoby w 2011 r. do przebudowy systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Rozwiązanie, które wówczas wypracowano, stanowiło kompromis pomiędzy rządem, samorządami i przedsiębiorcami. Warunkiem wprowadzenia takich zmian było jednak uszanowanie i zachowanie wykształconej na tym rynku zasady wolnej konkurencji, która obowiązywała przez ponad 20 lat.

    Inna poprawka ma przywrócić dotychczasową, sprzed noweli sejmowej, możliwość prowadzenia egzekucji śmieciowej przez gminy wobec tych, którzy nie płacą podatku śmieciowego. W przyjętej przez Sejm ustawie miałby to robić tylko urząd skarbowy, jednak senatorowie proponują utrzymanie możliwości prowadzenia egzekucji przez te gminy, które będą chciały to robić.

    Poprawki dookreślają też obowiązki właścicieli nieruchomości, np. w przypadku zbierania deklaracji śmieciowych. W przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zarządy będą mogły żądać od właściciela lokalu bądź od osoby faktycznie zamieszkującej lokal podania danych do ustalenia wysokości opłaty. W przypadku uchwalenia przez gminę nowych stawek nie trzeba będzie ponownie takich deklaracji składać. Niewątpliwie najważniejszą zmianą w ustawie jest określenie maksymalnego pułapu opłaty za śmieci.

    W związku z powyższym Klub Poselski Twój Ruch będzie głosował zgodnie z rekomendacją komisji. Poprzemy wszystkie poprawki poza 4. i 10. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Adam Rybakowicz - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


112 wyświetleń

Zobacz także: