Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

3 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (druki nr 2492 i 2843).


Poseł Adam Rybakowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch wobec sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym.

    Celem projektu, według jego autorów, jest wprowadzenie ułatwień dla rolników prowadzących produkcję ekologiczną, upoważnionych jednostek certyfikujących oraz organów administracji publicznej odpowiedzialnych za ten sektor rolnictwa. Chodzi też o wdrożenie przepisów europejskich do polskiego porządku prawnego. Na podstawie nowych przepisów minister rolnictwa zostanie upoważniony do wydania rozporządzenia wprowadzającego generalne pozwolenie na zastosowanie niektórych odstępstw od zasad produkcji ekologicznej w zakresie przewidzianym wymogami unijnymi. Oznacza to usunięcie obowiązku każdorazowego występowania o zgodę na zastosowanie danego odstępstwa. Nowe rozwiązanie oznacza zmniejszenie obciążeń dla producentów ekologicznych i odciążenie administracji.

    Zgodnie z projektem ustawy planowane są liczne zmiany w systemie nadzoru nad produkcją ekologiczną. Na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące uproszczeń w systemie przekazywania danych. Przede wszystkim odstąpiono od informowania głównego inspektora o nieistotnych zmianach wprowadzonych do zgłoszenia podjęcia działalności w rolnictwie ekologicznym. W związku z tym główny inspektor obowiązany będzie opracować i przekazać jednostkom certyfikującym wzory i formularze określające taki zakres zmian, o których informowanie jest konieczne do przeprowadzenia skutecznej kontroli. Oznacza to zmniejszenie obciążeń administracyjnych w jednostkach certyfikujących przez zredukowanie obowiązków informacyjnych.

    Jednakże wadą ustawy jest uwzględnienie w wykazie producentów ekologicznych przekazywanym co miesiąc przez jednostki certyfikujące głównemu inspektorowi producentów ekologicznych, u których jednostka certyfikująca stwierdziła niezgodność lub prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Zgodnie z obecnym przepisem dane takie były przekazywane w terminie 14 dni od zajścia zdarzenia, co zmniejszało ryzyko wpuszczenia na rynek produktu niezgodnego z wymaganiami ekologicznymi.

    Zaletą projektu jest niewątpliwie ujednolicenie systemu raportowania, czyli systemu przekazywania danych na potrzeby wsparcia udzielonego producentom ekologicznym w ramach środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Rolnego oraz z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich, poprzez wydłużenie terminu przekazywania przez jednostki certyfikujące do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa danych o kontrolowanych producentach ekologicznych. Te dane również będą przesyłane do głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zamiast do ministra właściwego do spraw rolnictwa. Jednocześnie zmieniony zostanie termin przekazywania tej informacji, będzie to 30 listopada każdego roku, a nie, jak dotychczas, 31 października. Na uwagę zasługuje również punkt dotyczący doprecyzowania obowiązków Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która w sytuacji gdy danej jednostce certyfikacyjnej cofnięto upoważnienia kontrolne, byłaby uprawniona do kontroli producentów ekologicznych kontrolowanych wcześniej przez tę jednostkę. Zmiana ta umożliwi ochronę interesów producentów ekologicznych.

    Minister rolnictwa określi też m.in. listę laboratoriów urzędowych, co przyczyni się do podniesienia stopnia wiarygodności i porównywalności wyników badań próbek pochodzących od kontrolowanych producentów. Na podstawie nowych przepisów minister rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu warunki zwolnienia inspektora rolnictwa ekologicznego z obowiązku zdawania egzaminu co 3 lata bez uszczerbku dla jakości nadzoru. Zaproponowano regulacje umożliwiające jednostkom certyfikującym i głównemu inspektorowi dostęp do elektronicznej bazy danych o producentach ekologicznych posiadanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - jednostki certyfikujące miałyby dostęp wyłącznie do informacji o producentach objętych kontrolą. Takie rozwiązanie przyczyni się do wyeliminowania błędnych informacji, np. dotyczących różnic w pomiarze działek, i usprawni system nadzoru.

    Projekt wprowadza korzystną zmianę dla rolników znoszącą konieczność każdorazowego występowania do inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych o wydanie pozwolenia na zastosowanie odstępstwa, wprowadzając upoważnienie dla ministra właściwego do spraw rolnictwa do wydania rozporządzenia mającego na celu ustanowienie generalnego pozwolenia na zastosowanie niektórych odstępstw od warunków produkcji ekologicznej.

    Biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze i społeczne tych regulacji, a w szczególności emocje narosłe wokół problemu zagrożenia ze strony żywności genetycznie modyfikowanej, niezbędne jest, aby proponowane zmiany w prawie były pełne, przemyślane i w możliwie najszerszym zakresie służyły eliminacji źródeł potencjalnych problemów. Ponadto od początku funkcjonowania opowiadamy się za ułatwieniami i zmniejszaniem ograniczeń biurokratycznych, co dostrzegamy w proponowanym projekcie. W związku z tym Klub Poselski Twój Ruch (Dzwonek) będzie głosował za przyjęciem sprawozdania komisji. Dziękuję bardzo.



Poseł Adam Rybakowicz - Wystąpienie z dnia 05 listopada 2014 roku.


146 wyświetleń

Zobacz także: