Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

27 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druki nr 2906 i 2942).


Poseł Adam Rybakowicz:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch wobec sprawozdania Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Zdrowia o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, druki nr 2906 i 2942.

    W projekcie zaproponowano zakaz sprzedaży w sklepikach szkolnych żywności o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, której spożywanie w nadmiarze może być przyczyną wielu przewlekłych chorób dietozależnych. Chodzi np. o takie produkty, jak chipsy, niektóre ciastka, napoje, w tym napoje energetyczne, jedzenie typu fast food i instant. Zgodnie z projektem produktów takich nie można byłoby też reklamować, prezentować i promować na terenie szkoły oraz w jej najbliższym otoczeniu.

    Senat zaproponował 6 poprawek, np. zmianę nazw wymienionych w noweli różnych placówek, ˝szkoły˝, ˝kluby przedszkolaka˝, ˝przedszkola˝ proponuje zamienić na ˝jednostki systemu oświaty˝. Senatorowie zaproponowali w poprawkach zawartych w noweli udogodnienia dla firm, które działały na rynku przed 1 września 2015 r. Dzięki temu vacatio legis jest wystarczająco długie, by firmy, które do tej pory sprzedawały niezdrową żywność, zdążyły się dostosować do przepisów prawa. Nowe przepisy i sankcje obowiązywałyby je nie od września, jak nowe firmy, tylko od 1 grudnia 2015 r. Kolejna poprawka zakłada, że nie będzie się stosować w ustawie sformułowania ˝podający żywność˝, by nie doprowadzić do sytuacji - przy dosłownym traktowaniu przepisów - w której karani byliby np. kelnerzy. Senat przyjął też kilka poprawek o charakterze legislacyjnym.

    Chciałbym, żeby ta ustawa faktycznie przyczyniła się do wyeliminowania ˝śmieciowej˝ żywności ze szkół. Jestem ciekaw, bardzo ciekaw, jak to się sprawdzi w praktyce. Choćby wczoraj czytałem na jednym z portali internetowych o przykładzie z Wielkiej Brytanii, gdzie takie prawo obowiązuje już od kilku lat, czytałem o uczniach, którzy zrobili całkiem niezłe biznesy na sprzedaży batonów czekoladowych i napojów gazowanych w szkołach. Jestem ciekaw, jak to się sprawdzi w Polsce i czy nie doprowadzi to po prostu do zamknięcia, zlikwidowania sklepików szkolnych, a wszyscy uczniowie nadal będą się zaopatrywać w te same produkty, tyle że w pobliskich sklepach. Mam nadzieję, że projekt ten w jakimś stopniu wpłynie na poprawę jakości żywienia młodzieży. Dlatego Klub Poselski Twój Ruch będzie głosował za przyjęciem wszystkich poprawek Senatu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Adam Rybakowicz - Wystąpienie z dnia 27 listopada 2014 roku.


66 wyświetleń

Zobacz także: