Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

15 punkt porządku dziennego:


Informacja bieżąca.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Pani Marszałek!

    (Poseł Anna Zalewska: Gratulujemy przewidywalności.)

    Jakaś nowość. Jak pani poseł spowoduje, że zmieni się regulamin i nie będzie można korzystać z tekstu pisanego, to nie będę tego robił.


Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz:

    Pan Jędrysek, który też o tym wspominał, sam korzystał z kartek. No, ale takie prawo krytykowania.

    Odpowiedzi na większość pytań, które tutaj padły, faktycznie są zarówno w uzasadnieniu do tych czterech ustaw, jak i w samej treści tej ustawy. One mają bardziej charakter retorycznej dyskusji na ten temat, niż są wyrazem faktycznych chęci pozyskania jakiejś nowej wiedzy na ten temat. Pani poseł, radzę zapoznać się z dokumentami - bo pani poseł powiedziała, że rząd nie ma żadnego pomysłu, żadnych planów itd. - m.in. warto zapoznać się z dokumentem, który został przyjęty w 2009 r., a nazywa się ˝Polityka energetyczna Polski do 2030 r.˝. W tym roku on będzie aktualizowany, bo życie i gospodarka zmieniają się tak szybko, że ten dokument wymaga aktualizacji. Warto się zapoznać również z krajowym planem działań na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii, to ważny dokument...

    (Poseł Anna Zalewska: Ze wszystkimi.)

    ...gdyby pani poseł się z nim zapoznała i korzystała z wiedzy z tego dokumentu.

    Padło tu wiele słów o tym, że bardzo długo pracujemy. Nie zgodzę się z tym i przypomnę, że trójpak został ogłoszony 21 grudnia 2011 r., a więc miesiąc temu minął rok pracy nad tym dokumentem - tak jak tutaj pan poseł Czerwiński powiedział, to jest napisanie trzech ogromnych ustaw od nowa. To ogromne zadanie, które wziął na siebie premier Pawlak, teraz my realizujemy, jest bardzo trudne, bo też ściera się tu wiele poglądów i pomysłów na to, jak ma wyglądać energetyka. Nie jest prawdą, że jest zgoda co do tego, bo tu jest koalicja antywiatrakowa, tu jest koalicja wiatrakowa. Tak że ten spór rozgorzeje z ogromną siłą na sali sejmowej, na sali komisyjnej wtedy, kiedy trójpak trafi do parlamentu.

    Moim zdaniem padło tu najważniejsze pytanie - ono zostało kilkakrotnie powtórzone - o to, co będzie miał z tego trójpaku czy czwórpaku obywatel. Przede wszystkim będzie miał wybór w kwestii tego, kto mu dostarczy energię. A przez to, że będzie miał wybór, będzie miał tańszą energię, będzie miał dostęp do energii, która nie będzie drożała. Dzisiaj mamy efekty. Pani też składała interpelacje odnośnie do tego, dlaczego rząd nic nie robi, bo cena energii w roku 2013...

    (Głos z sali: Składałam.)

    ...wzrośnie dwukrotnie. Dzisiaj wiemy, że to jest nieprawda.

    Pan poseł Zaborowski chciałby też, żeby nasz rząd wpływał również na pogodę, bo nie wystarcza mu, że cena jednostkowa nie wzrosła, tylko go żona przez telefon informuje, że większe rachunki płaci. Rozumiem to tak, że my też mamy wpływać na to, jak długo ma trwać zima i jaka temperatura ma być w zimie. Zobowiązaliśmy się i będziemy coś w tym kierunku też robić, żeby wpływać na pogodę tak (Wesołość na sali), żeby pan Zaborowski nie tylko mógł płacić rachunki po niższej cenie jednostkowej, ale też żeby faktycznie płacił niższe rachunki.

    Wszystko to, co robimy - i cała ta ustawa, cały ten trójpak - jest nakierowane na obywatela i na konsumenta. Taki cel nam przyświecał. To, że tak długo to trwa, wynika z tego, że koalicji producentów - i to z różnych źródeł, odnawialnych, konwencjonalnych - bardzo wiele zapisów w tej ustawie nie podoba się, bo one w dużej mierze chronią właśnie tego konsumenta, który wobec sprzedawcy energii elektrycznej czy gazu w trakcie sporu jest często bezsilny i słabszy od nich. Poprzez te ustawy wzmocnimy go tak, że będzie po prostu partnerem i będzie szanowany przez sprzedawcę, a to jest przecież najważniejsze.

    Była tu podnoszona sprawa protestów przy budowie różnych instalacji. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma takiego źródła energii, które nie powodowałoby protestów.

    (Poseł Anna Zalewska: Bo nie ma przepisów.)

    Począwszy od energii konwencjonalnej opartej na węglu brunatnym - protesty płyną nieustająco, czy od energii z węgla kamiennego - nieustająco spory z gminami, z obywatelami. Jeżeli chodzi o wiatraki, pani poseł jest tu głównym przedstawicielem tego nurtu walki z wiatrakami.

    (Poseł Anna Zalewska: Jest milion osób.)

    Ale rozumiem, że na sali pani poseł reprezentuje ten milion osób.

    (Poseł Anna Zalewska: Czuję się zaszczycona.)

    Tak że tych protestów nie unikniemy. Świadczy to o tym, że demokracja w Polsce funkcjonuje wbrew temu, co głosi prawa strona sceny politycznej.

    Padało też pytanie, czy bierzemy pod uwagę złe doświadczenia, które płyną z krajów sąsiednich. Tak, oczywiście znamy te złe doświadczenia, wiemy o nich wystarczająco dużo, żeby zapisy, które są umieszczone w trójpaku, chroniły nas przed popełnianiem tych samych błędów.

    Wspomniano tu o niekontrolowanych przepływach prądu wytwarzanego w Niemczech, głównie właśnie z wiatraków. Umieszczamy przetworniki fazowe po stronie polskiej, więc już ten przepływ nie będzie możliwy, bo będzie kontrolowany i będzie za niego - za ten przepływ kontrolowany - pobierana oczywiście opłata.

    Jeżeli chodzi o inwestycje w sieci, to oczywiście zadanie głównie podmiotów, które zajmują się dystrybucją. Są firmy, które bardzo dobrze sobie z tym radzą i co roku ogromne środki przeznaczają na to, aby poprawiać stan sieci. Na pewne zjawiska, które zachodzą, w szczególności w zimie, nie ma żadnej rady. Obserwujemy to nie tylko w Polsce, obserwujemy to w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone. Oczywiście firmy są zobowiązane do tego, aby tak modernizować...

    (Głos z sali: Panie ministrze, czas.)

    ...sieci, aby te instalacje działały w sposób niezakłócony i aby ten przesył był niezakłócony.

    ? propos przesyłu, to procedujemy ustawę tzw. korytarzową, która ma ułatwić budowę sieci, szczególnie tych najważniejszych. Ona jest przed komitetem stałym, czeka w kolejce, tak że jestem przekonany, że procedowanie nad tą ustawą również zakończymy.

    Było też pytanie o energochłonne przedsiębiorstwa. Jest w tym małym trójpaku zapis, który zwalnia je z konieczności wykupu certyfikatów zielonych, tak aby energia ich mniej kosztowała, żeby mogły konkurować z przedsiębiorstwami szczególnie niemieckimi, bo wiemy, że one są tam zwolnione z akcyzy.

    Oczywiście wszyscy najwięcej pytali o to, jakie będą współczynniki wsparcia, jakie będzie współspalanie itd. Było pytanie o spór. To są te obszary, w których ten spór nie został jeszcze zakończony. Jesteśmy na etapie, w którym nie ma końcowego projektu rządowego i nie mogę z tej trybuny złożyć jednoznacznej deklaracji, jaki będzie kształt tej (Dzwonek) ustawy na koniec.

    (Poseł Jacek Najder: A termin?)

    Sprawa terminu. Mówiłem w pierwszym wystąpieniu, że ta ustawa powinna znaleźć finał w połowie roku. We wrześniu być może będzie podpisana przez pana prezydenta. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Tomasz Tomczykiewicz - Wystąpienie z dnia 24 stycznia 2013 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: