Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druk nr 895) - kontynuacja.


Przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Patryk Jaki:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! To projekt ustawy, który przywraca obowiązkowe lekcje historii do szkół. W tej chwili, po wprowadzeniu reformy Platformy Obywatelskiej, obowiązkowe lekcje historii dotyczą tylko tych młodych Polaków, którzy wybiorą historię jako przedmiot maturalny. Według statystyk jest to zaledwie ok. 5% Polaków, czyli, Wysoka Izbo, 95% Polaków nie będzie miało obowiązkowych lekcji historii w całym cyklu nauczania.

    (Poseł Rafał Grupiński: Nieprawda. Co ty opowiadasz, człowieku? Nie znasz programu nauczania.)

    Wysoka Izbo! Ten projekt ustawy jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, w ciągu 3 miesięcy pod tym projektem ustawy podpisało się 150 tys. obywateli. Po drugie, Wysoka Izbo, dzisiaj na przykład podejmowaliśmy bardzo wiele ważnych decyzji dla poszczególnych grup społecznych, dla małych i dla dużych miast.

    (Głos z sali: Dla średnich.)

    Dla średnich również, panie pośle. Podejmowaliśmy decyzje ważne dla rolników i dla biznesmenów. Ten projekt ustawy jest wyjątkowy, ponieważ dotyczy całej polskiej młodzieży, a przez to przyszłości Polski. Nie wiem, jakie tu są powody do śmiechu, panie pośle.

    W związku z tym chciałbym Wysokiej Izbie powiedzieć, że badaliśmy, jak pod tym właśnie względem wygląda sytuacja w systemie edukacji w państwach europejskich. Co się okazuje? Okazuje się, że te najsilniejsze państwa właśnie dzisiaj, w dobie globalizacji, zwiększają liczbę lekcji historii. Przykładem jest Francja, która rozszerza katalog nauk historycznych dodatkowo o lekcje patriotyzmu. W Stanach Zjednoczonych wprowadza się obowiązkowe śpiewanie hymnu narodowego nawet na spotkaniach sportowych najniższych lig hokejowych, koszykówki, piłki nożnej.

    (Poseł Andrzej Rozenek: Zamiast religii.)

    Czy te państwa nie wiedzą, co robią? Bardzo dobrze wiedzą, co robią. Wzmacniają wspólnotę narodową, budują więzi. Polskie państwo ma obowiązki. Jednym z obowiązków polskiego państwa jest odnawianie wspólnoty narodowej. Odnawiać wspólnotę narodową można poprzez tożsamy kod kulturowy, zaszczepiany w poszczególnych pokoleniach młodzieży. To można uczynić tylko poprzez lekcje historii. Dzisiaj, w dzisiejszym systemie edukacyjnym, 15-, 16-, 17- i 18-latkowie nie mają wspólnego kanonu nauczania historii. Czy to jest krok w kierunku osiągnięcia właśnie tego celu: budowania więzi, budowania wspólnoty? Nie zgadzamy się na to, aby eksperymentować na polskiej młodzieży. Dlaczego? Otóż dlatego, Wysoka Izbo, że tego błędu nie da się łatwo naprawić. Polskie dzieci to nie samochody, które będzie można sprzedać, jak coś nie wyjdzie, na aukcji tak jak samochody po aferze Amber Gold. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Przekonałeś mnie, żeby głosować za odrzuceniem.)



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 14 grudnia 2012 roku.


107 wyświetleń

Zobacz także: