Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2710 i 3024).


Poseł Patryk Jaki:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy, druk nr 2710, oraz sprawozdania Komisji Infrastruktury.

    Wysoka Izbo! Otóż nie ma tutaj rewolucji i z całą pewnością ten projekt jest, jak już wspomniał któryś z przedmówców, odpowiedzią na raport Banku Światowego Doing Business, który sytuuje Rzeczpospolitą w kategoriach prawa budowlanego na jednym z ostatnich miejsc, co znacząco pogarsza wizerunek całej Rzeczypospolitej w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego, rozumiejąc wszystkie zastrzeżenia pana posła Adamczyka, jak również to, że dalej czekamy na pełny kodeks budowlany, jednak nie można nie odnieść wrażenia, że kierunek jest słuszny, deregulacyjny, tzn. musimy pamiętać, że nawet jeżeli obecny stan prawny pozwala na szybsze wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, to praktyka pokazuje, że średni czas wykracza znacząco ponad 66 dni. W związku z powyższym dzisiaj szybsza decyzja - zamiast 60 dni, a w niektórych miastach nawet trzech miesięcy, 33 dni, a w skomplikowanych sytuacjach 88 dni - jest na pewno bardzo dobrym kierunkiem.

    Jednocześnie najważniejszy element podnoszony wielokrotnie w tej dyskusji, tzn. likwidacja pozwolenia na budowę domków jednorodzinnych, kiedy obszar inwestycji nie wykracza poza granice działki, jest również bardzo dobrym rozwiązaniem.

    Ponadto znoszone są oświadczenia zarządcy drogi czy innych podmiotów uprawnionych do budowy uzbrojenia, w tym mediów takiego podmiotu budowlanego. Jest to na pewno dobry kierunek, aczkolwiek rozumiem, że jest to związane z tym, że inwestor będzie ponosił większe ryzyko, bo jeżeli w trakcie budowy, np. w jej połowie, okaże się, że mediów się jednak nie da podłączyć, to będą pewnie sytuacje dramatyczne. Pewnie warto się nad tym pochylić w kontekście rozwiązań w różnych państwach zachodnich.

    Rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych, które mogą powstać bez pozwolenia, to bardzo dobry kierunek deregulacyjny. Nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Uproszczenie dokumentacji to również jest bardzo dobry kierunek.

    Dlatego, przechodząc do konstatacji, jest dobra wiadomość dla rodzin i gospodarki, przede wszystkim dzięki uproszczeniu prawa, zniesieniu pozwolenia na budowę i całemu temu kierunkowi deregulacyjnemu, aczkolwiek podkreślamy, że liczyliśmy na rewolucję. W związku z powyższym warto, aby ten projekt był dalej procedowany. Dziękuję bardzo.



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


91 wyświetleń

Zobacz także: