Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

35 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 oraz niektórych innych ustaw (druki nr 3034 i 3055).


Poseł Patryk Jaki:

    Dziękuję bardzo.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Otóż polski rząd stosuje w tej sprawie znany wszystkim, testowany wielokrotnie wariant, tzw. wariant na stoczniowca. To znaczy z jednej strony ble, ble, ble, a z drugiej - ordynarna likwidacja. To jest mniej więcej tak, jak w tym powiedzeniu, że jak ręka boli, to odrąbiemy. Dokładnie tak samo jest w przypadku polskich kopalni. I powiem szczerze, że nie wiedziałem, czy śmiać się, czy płakać, kiedy przedstawiciel Platformy Obywatelskiej wszedł na mównicę i powiedział, że poprzednia reforma, kiedy przy udziale byłego premiera pana Buzka zlikwidowano 24 kopalnie, się powiodła. Tak? To zobaczmy. Bezrobocie w tych miastach po tej reformie: Sosnowiec - 24,4% bezrobocia, Czeladź - 22% bezrobocia, Żory - 24% bezrobocia, Zabrze - 23% bezrobocia, Siemianowice Śląskie - 30% bezrobocia. Tak się powiodła ta reforma? Rozumiem, że teraz ma się powieść w podobny sposób. Doliczając migrację, nie powiem państwu, jakie będą liczby. Gratuluję.

    W każdym razie, co jest w tym wszystkim najważniejsze, Wysoka Izbo, i co stanęło u podstaw tej dramatycznej sytuacji? Otóż wielkie kłamstwo tego rządu, i to kłamstwo w czterech odsłonach. Odsłona pierwsza, pakiet klimatyczny. Otóż może przedstawiciele rządu będą tak uprzejmi, wyjdą na tę mównicę i powiedzą, o co tak naprawdę chodzi w pakiecie klimatycznym, jaki jest cel pakietu klimatycznego. Ja bardzo dobrze wiem. Otóż redukcja CO2 o 85% to znaczy dekarbonizacja gospodarki. Co to znaczy dekarbonizacja gospodarki? To znaczy likwidacja polskiego węgla, taka jest prawda. Nie wmówicie nam, że dzisiaj pani premier przyjechała, jakąś osłonę załatwiła i zlikwiduje tylko część polskich kopalni. Myśmy to wiedzieli już po szczycie klimatycznym. Mogło być weto i dzisiaj nie mielibyśmy tego problemu. Proszę nie mówić, że wcześniej były jakieś rządy. Teraz i tutaj, pani premier kilka miesięcy temu mogła zastosować weto i rozmawialibyśmy w całkiem innej sytuacji.

    Druga odsłona kłamstwa, to znaczy kłamstwo o charakterze moralnym. Najpierw obiecywał pan premier Tusk, a potem pani premier Kopacz, cytuję: Nie zlikwidujemy żadnej kopalni. Ordynarnie okłamaliście górników, w oczy, i to celowo, przed jedną i drugą kampanią wyborczą. To wy ponosicie odpowiedzialność za kryzys zaufania, który rozlewa się teraz na Śląsku.

    Trzecia odsłona kłamstwa. Otóż kopalnie to nierentowne przedsięwzięcie. Naprawdę? Wystarczy przyjrzeć się historii, która jest dobrą nauczycielką życia, Wysoka Izbo. Kopalnia Silesia. Byli eksperci z polskiego rządu, którzy powiedzieli: do likwidacji. Byli tacy eksperci, którzy mówili: nierentowna, nie ma żadnych szans, trzeba zlikwidować. Co się stało? Przyszli Czesi, odkupili tę kopalnię, wyprowadzili na prostą, zwiększyli zatrudnienie i kopalnia świetnie działa. Można? Jakby tego wszystkiego było mało, przykład z Australii, która właśnie, żeby była jasność, Wysoka Izbo, kupuje koncesje na wydobycie węgla w Polsce. Nowy premier Antoni Abbott mówi, warto, żebyście posłuchali, szczególnie posłowie Platformy Obywatelskiej, że węgiel jest niezbędny dla zaspokojenia przyszłych potrzeb energetycznych świata. Energia z węgla jest kluczowa, jeżeli świat ma nadal rosnąć i rozwijać się. Węgiel jest dobry dla ludzkości, węgiel jest niezbędny dla dobrobytu. Węgiel jest istotną częścią naszej przyszłości gospodarczej. I teraz, według raportu analitycznego banku Australii, po kilku latach okazuje się, że rozbudowa górnictwa w tym państwie była katalizatorem dynamicznego wzrostu gospodarczego. Można? Można.

    Kolejna sprawa - zarządzanie kopalniami. Co zmieniło się od czasów poprzedniego rządu? Bardzo dobrze mówił o tym pan minister Naimski. Zwiększyły się przede wszystkim koszty zarządzania. Dzisiaj macie czelność powiedzieć, że nie ma pieniędzy, Wysoka Izbo, na czternastki.

    (Poseł Jan Rzymełka: Konkretne poprawki do projektu ustawy, a nie historię.)

    Dążąc już powoli do konstatacji. Co jest niezwykle istotne w tym wszystkim? Bezpieczeństwo energetyczne. Polska nie ma swoich dużych złóż gazu, ropy naftowej, ale mamy węgiel, który zapewnia nam to bezpieczeństwo i niezależność energetyczną. Ostatnia odsłona kłamstwa. Mówiliście, że nie będzie innych konsekwencji restrukturyzacji. Otóż nieprawda. Informuję Wysoką Izbę, że likwidacja jednego miejsca pracy w górnictwie pociągnie za sobą likwidację kolejnych czterech miejsc pracy w lokalnych sklepach, zakładach fryzjerskich, a w konsekwencji w szkołach i w przedszkolach. Bardzo dobrze o tym wiecie, istnieje na ten temat wiele opracowań. Wiem, panie pośle, że dla was kopalnie to tylko mamona, tabelki i zyski, ale dla nas to jest coś innego. To są przede wszystkim ludzie, rodziny, to jest bezpieczeństwo energetyczne, a w końcu polska racja stanu. Takie są fakty. Energia produkowana z węgla to nadal najtańsza energia. Kopalnie na całym świecie przynoszą zyski i tak jak w Australii są dźwignią całej gospodarki.

    Nie ma naszej zgody na likwidację tego, likwidację polskiego górnictwa. Czas na wystąpienie podzieliliśmy pomiędzy dwie osoby. Dziękuję bardzo. (Gwar na sali)

    (Poseł Jan Rzymełka: Nie zgłosił żadnej poprawki do projektu ustawy.)



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także: