Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druki nr 138 i 702).


Poseł Marek Łatas:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie pośle, pan mówił, że ten katalog jest jeszcze niepełny. Jeżeli pan dobrze pamięta, to projekt tej zmiany ustawy, mam nadzieję, że nie pomylę daty, wpłynął z końcem 2011 r.

    Gdybyście tak naprawdę chcieli pracować nad tym projektem, ewentualnie uzupełnić jeszcze katalog osób, które byłyby objęte tym świadczeniem kompensacyjnym, to mieliście ponad rok. A więc teraz pana wypowiedź, że on jest niepełny, trzeba pracować, a rząd, który pan popiera, myśli, że za 3-4 miesiące doprowadzi do nowelizacji... Panie pośle, trochę uczciwości i trochę rozsądku w tym, co pan mówi.

    Panie ministrze, pan na posiedzeniu komisji w maju mówił, że liczba osób, które mogą korzystać z tych świadczeń, może lawinowo wzrastać. Niech pan powie, ile do tej pory tych osób konkretnie korzystało ze świadczeń kompensacyjnych, jakie to jest obciążenie budżetu państwa, bo środki są wypłacane z budżetu państwa, obsługuje to ZUS, ale środki są z budżetu państwa, i czy ma pan świadomość, że z każdym rokiem ta liczba nie będzie się zwiększać, ale wręcz odwrotnie - rok, w którym będzie można korzystać ze świadczeń kompensacyjnych, co roku jest wyższy. Zaczęliśmy od 1955 r. i będzie to stosowane aż do roku, kiedy zostanie to zrównane ze świadczeniami emerytalnymi (Dzwonek), czyli ta ustawa w pewnym momencie wygaśnie.

    Na jaką kwotę budżet państwa jest w tej chwili obciążony tymi świadczeniami? Jak pan przewiduje to w następnych latach i czy faktycznie ta kwota - podejrzewam, że kwota kilku milionów - powala budżet państwa, że koniecznie chcecie państwo ten projekt odrzucić? Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Marek Łatas - Wystąpienie z dnia 21 listopada 2012 roku.


115 wyświetleń

Zobacz także: