Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

10 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (druki nr 635 i 662).


Poseł Zbigniew Girzyński:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Unia Europejska w swoich przepisach m.in. stara się dbać o komfort pracy, stąd też postaram się, aby tym wystąpieniem w tym mało może porywającym punkcie także nieco ten komfort pracy państwu poprawić.

    Otóż pozwolę sobie zacząć od sparafrazowania genialnego filmu Stanisława Barei ˝Misia˝. Tam główny bohater Ryszard Ochódzki w pewnym momencie pyta swojego kolegę, po co jest ten miś. Ja się dzisiaj państwa pytam, po co jest ta dyrektywa. Otóż to. Nikt nie wie. Nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz, co robi ta dyrektywa? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest dyrektywa na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą dyrektywą? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówi, to nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo. Nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest dyrektywa społeczna w oparciu o 6 instytucji.

    Proszę państwa, gdy w roku 2005 pan Barroso ubiegał się o stanowisko szefa Komisji Europejskiej, grupa polityczna, do której należą posłowie Prawa i Sprawiedliwości, poprosiła, aby ujawnił utajniony wówczas wykaz komitetów roboczych, które pomagały mu, czy miały mu pomagać, w opracowywaniu różnych przepisów. Z wielkimi oporami, ale zgodził się to ujawnić. Proszę sobie wyobrazić, że tych komitetów było wówczas 3094. Każdy dysponował własnym budżetem. I były wśród nich komitet ds. etykietowania tekstyliów, komitet ds. wind, komitet ds. dobrego samopoczucia zwierząt, komitet ds. bananów itd.

    Na skutek krytyki zmieniono ten system. Dziś już nie mamy ponad trzech tysięcy komitetów, w to miejsce powstało tysiąc grup eksperckich, które nadal zajmują się tego typu przepisami. Być może jeszcze dzięki dorobkowi komitetu ds. dobrego samopoczucia zwierząt - patrzę teraz na pana posła Olejniczaka, który wyjątkowo dobrze zna się na sprawach rolnictwa - w pomieszczeniach dla świń, w chlewach mają być instalowane zabawki, żeby tym zwierzętom dobrze się powodziło. Pewnie też dzięki temu komitetowi uregulowane zostały sprawy dotyczące klatek dla kur w taki oto sposób, aby kury w myśl tych przepisów były umieszczone pazurami do przodu, bo tak to się precyzyjnie określa.

    Otóż proszę państwa, w wyniku tych najróżniejszych przepisów w Unii Europejskiej ślimak został rybą lądową, marchew i pomidory stały się owocami, banany mają precyzyjnie określoną krzywiznę, która dopuszcza je do obrotu po określonej cenie, w związku z określonym cłem...

    (Poseł Cezary Olejniczak: Ogórki.)

    Do ogórków zaraz dojdę.

    A jeżeli chodzi o żarówki, teraz nam się stara za wszelką cenę zaszczepić te energooszczędne, to producenci tradycyjnych sprzedają teraz kule grzewcze, no bo w myśl przepisów unijnych trzeba się jakoś utrzymać na rynku. Są pewne światełka w tunelu. Jak słusznie tutaj zasugerował pan poseł Olejniczak, jest też sprawa ogórków. Otóż przepisy dotyczące zbyt krzywych ogórków oraz zbyt bulwiastych marchwi zostały na szczęście uchylone. Ówczesna pani komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju wsi stwierdziła, że nie ma potrzeby, aby tego typu sprawy były regulowane na poziomie Unii Europejskiej, bo o wiele lepiej będzie, jeżeli pozostawi się to podmiotom działającym na rynku.

    Proszę państwa, tych przepisów Unii Europejskiej - mógłbym je tutaj wymieniać godzinami - jest tak wiele, że nie starczyłoby całego tego posiedzenia, nawet dzisiejszego dnia, aby je wszystkie zaprezentować. Mogę tylko powiedzieć o jednym, że nie tak dawno w Parlamencie Europejskim odbyła się debata, w zasadzie dwie debaty, jedna na temat roli i znaczenia cyrku w Unii Europejskiej, a druga - jak przybliżyć przestrzeń kosmiczną do Ziemi. Myślę, że powinniśmy się starać, aby zdrowy rozsądek przybliżyć do Unii Europejskiej, w której dominuje ogrom przepisów charakterystyczny dla ustrojów najbardziej socjalistycznych państw świata, gdybyśmy spojrzeli na historię. Nieodżałowany, wielki publicysta Stefan Kisielewski stwierdził kiedyś, że socjalizm rozwiązuje bohatersko problemy, które sam sobie stwarza. Otóż rozprawiamy dzisiaj na temat dyrektywy, która poprawia dyrektywę, i zapewniam państwa, że tak jak nie była przestrzegana ta poprzednia, tak zapewne z przestrzeganiem i tej będą zasadnicze problemy. Serdecznie państwu dziękuję.



Poseł Zbigniew Girzyński - Wystąpienie z dnia 12 września 2012 roku.


78 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:






Poseł Zbigniew Girzyński - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Girzyński - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Girzyński - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Girzyński - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o powiecie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Zbigniew Girzyński - Wystąpienie z dnia 25 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji Prezesa Rady...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy