Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (druk nr 606).


Poseł Patryk Jaki:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska dotyczące przedmiotowej ustawy.

    Otóż, szanowne panie, szanowni panowie posłowie, Sojusz Lewicy Demokratycznej chce zlikwidować Instytut Pamięci Narodowej, lustrację, Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, czyli chce zabrać jeden z najważniejszych atrybutów każdego państwa. To mniej więcej tak, jakbyśmy chcieli amputować człowiekowi rękę. A ta ręka to funkcja edukacyjna państwa.

    Każde suwerenne państwo ma obowiązek definiowania dobra i zła, a następnie szerokiej ich ekspozycji publicznej. I właśnie Instytut Pamięci Narodowej jest najważniejszym kołem napędowym służącym do realizacji tego celu, który powinniśmy traktować jako zobowiązanie wobec przeszłych i przyszłych pokoleń.

    Rywalizacja dobra i zła to część charakterystyczna dla każdej wspólnoty, jednak silne państwa tym różnią się od słabych państw, że posiadają narzędzia do każdorazowego wskazania dobra wraz z szerokim uzasadnieniem, takim, żeby większość osób żyjących w danej wspólnocie zawsze w nie uwierzyła i zaczęła stosować w życiu codziennym. Przykład: Jest w Polsce wpływowa grupa osób, która próbuje wmówić obywatelom, że stan wojenny był koniecznością i dobrem dla Polski, a jego autorzy to ludzie honoru. Nie wiem, dlaczego popatrzyłem akurat na SLD. W każdym razie to typowy przykład, kiedy zło puka do drzwi wielu naszych rodaków, w haniebny sposób deptając godność bohaterów tamtych czasów. Na szczęście zadziałała ta ręka państwa, Instytut Pamięci Narodowej, który nie tylko stanowczo pokazał prawdę, ale również zbudował dla niej szerokie uzasadnienie poparte badaniami i analizami. Z roku na rok coraz więcej Polaków wie, gdzie wtedy było dobro, a gdzie było zło, a rodziny ofiar stanu wojennego czują się dumne ze swojego państwa. Jednak państwo ma też obowiązek stosowania systemu sprawiedliwej gratyfikacji, tak aby członkowie wspólnoty wiedzieli, jaki wzorzec postępowania jest godny naśladowania. To właśnie IPN ma środki i udział w budowaniu pomników, tworzeniu publikacji i wystaw, nadawaniu ulicom imion bohaterów, takich jak zniszczony przez PRL polski James Bond rotmistrz Witold Pilecki, ale ma też środki i narzędzia do piętnowania zdrajców i prowadzenia ich przed oblicze sądu.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Instytut Pamięci Narodowej to jedno z największych osiągnięć trudnych losów III Rzeczypospolitej. Co najważniejsze, nie ma w Europie kraju, który bardziej potrzebuje takiej działalności, jaką prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Na przykład w Niemczech odpowiednicy naszych ubeków, esbeków, wysokich sekretarzy partyjnych dawno są już na marginesie społecznym. U nas żyją w luksusach jak panowie. W Polsce zbrodniarze komunistyczni żyją w willach z basenami, a ich ofiarom, jak Krzysztof Wyszkowski, państwo w majestacie Rzeczypospolitej konfiskuje cały majątek. To tu, w kraju nad Wisłą, komunistyczne kacyki grzeją najważniejsze funkcje w państwie, są posłami, szefami wielkich firm, a ich ofiary, jak śp. Anna Walentynowicz, do końca życia znajdowały się na marginesie życia publicznego.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Prawdziwą i spójną tożsamość państwa, która będzie na pokolenia trwałym kręgosłupem wspólnoty, można oprzeć tylko na pamięci i prawdzie, a likwidacja Instytutu Pamięci Narodowej to likwidacja nie tylko ostatniej szansy dla wielu rodzin ofiar terroru komunistycznego na poznanie losów swoich bliskich, ale likwidacja pamięci i prawdy. To zbiorowa mogiła marzeń o kontynuacji wspaniałej tradycji II Rzeczypospolitej i odkrywania heroicznych losów żołnierzy wyklętych, a na to zgody Solidarnej Polski nie będzie.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Solidarna Polska będzie głosował przeciwko projektowi ustawy likwidującej IPN i składam wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Patryk Jaki - Wystąpienie z dnia 11 września 2012 roku.


174 wyświetleń

Zobacz także: