Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Grzegorz Adam Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje oświadczenie będzie dotyczyło muzyki. Przy okazji jubileuszu 60-lecia orkiestry dętej z Trąbek pragnę państwu przedstawić, jak ważną rolę odgrywają orkiestry w naszym życiu kulturalnym i społecznym.

    Historia orkiestry dętej z Trąbek sięga 1952 r., kiedy to rada zakładowa Huty Szkła Czechy na czele z jej przewodniczącym Stanisławem Klinertem i dyrektorem zakładu rozpoczęli starania o zakup instrumentów dla powstającej właśnie orkiestry zakładowej. Swoimi zespołami mogły się już wówczas pochwalić Garwolin czy Pilawa, a najstarsi mieszkańcy osady pamiętali jeszcze liczącą ponad 80 członków orkiestrę założoną przez Ignacego Hordliczkę w pierwszej połowie XIX w.

    Tymczasem powojenne realia nie sprzyjały tak śmiałym inicjatywom. Pierwsze próby pozyskania instrumentów zakończyły się fiaskiem. O skali problemu najlepiej świadczy fakt, że pierwsze instrumenty zakupiono aż we Wrocławiu dzięki uprzejmości ówczesnego kapelmistrza tamtejszej orkiestry wojskowej.

    Jesienią 1952 r. pod czujnym okiem Jana Kilima powołanego przez dyrekcję huty szkła na pierwszego kapelmistrza rozpoczęto naukę gry. Chętnych było wielu. Z powodu braku instrumentów szkolono tylko najzdolniejszych. Talent i pasja, z jaką stawiano pierwsze kroki w muzycznym świecie, zaowocowały już w kilka miesięcy później pierwszym publicznym wystąpieniem. Dokładnie 55 lat temu 1 maja 1953 r. orkiestra dała swój pierwszy koncert. Zespół liczył wówczas 15 osób. Było kilka nazwisk, o których warto wspomnieć: Jan Kilim, Bolesław Rykiel, Zygmunt Rykiel, Zbigniew Trzciński, Jan Mróz, Henryk Zalewski, Aleksander Kozłowski, Stanisław Mróz, Józef Zalewski, Stanisław Klinert, Stanisław Kowalski, Władysław Kozłowski, Leon Skórnat, Jan Wardak, Roman Zadróżny.

    Pod koniec 1953 r. orkiestra liczyła już 20 członków, przybywało chętnych do nauki, do gry. Dzięki pomocy huty szkła oraz własnym środkom, które zespół uzyskał po pierwszych koncertach, w niedługim czasie zakupiono kolejne instrumenty. Rok 1973 r. otworzył nowy rozdział w życiu orkiestry, która została wpisana na listę orkiestr strażackich, a co za tym idzie, uzyskała możliwość uczestniczenia w przeglądach orkiestr dętych organizowanych na terenie całej Polski.

    Największe sukcesy orkiestranci odnieśli już pod batutą nowego kapelmistrza Tadeusza Miętusa, który rozpoczął pracę z orkiestrą od 1974 r. W pierwszej połowie lat 90. orkiestra wraz z całym majątkiem przeszła pod zarząd Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Zrodziło to wiele problemów, gdyż gmina nie była przygotowana na finansowanie dwóch samodzielnych orkiestr w Pilawie i Trąbkach. Stagnacja jednak nie trwała długo, od wielu lat współpraca pomiędzy orkiestrą a władzami samorządowymi układa się i układała pomyślnie.

    W 2000 r. nowym kapelmistrzem orkiestry został Jan Wieczorek, ówczesny organista parafii w Trąbkach. W ciągu dwóch lat ta orkiestra diametralnie zmieniła swoje oblicze: wymieniono na stare mundury, odświeżono repertuar, wzbogacono sekcję rytmiczną przez wprowadzenie perkusji i gitary basowej.

    Od 2002 r. obowiązki kapelmistrza orkiestry dętej pełni Grzegorz Zakrzewski, który swoim zaangażowaniem i profesjonalizmem wyprowadził orkiestrę dętą z Trąbek na szerokie wody. W ciągu 10 lat jego pracy orkiestranci odwiedzili sto miejscowości, dali blisko 150 koncertów. To imponujące liczby, ale nie oddadzą entuzjazmu, jaki towarzyszy orkiestrantom przez te wszystkie lata do dnia dzisiejszego.

    W imieniu mieszkańców powiatu garwolińskiego pragnę złożyć na ręce pana kapelmistrza Grzegorza Zakrzewskiego wyrazy podziękowania dla wszystkich członków orkiestry na przestrzeni 60 lat za zaangażowanie, życzliwość i za obecność w życiu kulturalnym i społecznym naszego regionu. Na dalsze lata działalności życzę wielu sukcesów, wszelkiej pomyślności osobistej wszystkim, którzy na te sukcesy pracują. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Grzegorz Adam Woźniak - Oświadczenie z dnia 30 sierpnia 2012 roku.


150 wyświetleń