Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Grzegorz Adam Woźniak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jesteśmy dziś często świadkami likwidowania szkół, szczególnie małych, na terenach wiejskich. Obecny rok szkolny jest chyba rekordowy pod tym względem. Tymczasem wiejska szkoła pełni w swoim środowisku rolę nieocenioną. Zdarza się, że jest jedynym ośrodkiem kultury, nauki i sportu.

    Na przykładzie historii szkoły w Zwoli, gmina Miastków Kościelny, powiat garwoliński, która obchodzi 100-lecie istnienia, chcę państwu zaprezentować znaczenie placówki oświatowej na terenach wiejskich.

    Historia Szkoły Podstawowej w Zwoli rozpoczęła się 1 grudnia 1911 r. Wtedy miało miejsce otwarcie szkoły mieszczącej się w prywatnym domu wynajętym od pana Tomasza Morenia. Szkoła została założona przy dużym zaangażowaniu proboszcza parafii Zwola księdza Jana Haraszewskiego. Szkolny budynek zbudowany był z drewna, pokryty blachą, składał się z jednej dużej sali szkolnej, szatni, sionki, izby dla nauczycieli. W 1936 r. rozpoczęto rozbudowę szkoły, która trwała do 1938 r.

    W latach 1928-1957 funkcję dyrektora szkoły pełnił Antoni Bajera. Szkoła stała się lokalnym ośrodkiem kultury. Organizowano wycieczki, inscenizacje oraz wyświetlano filmy. Po jego odejściu do 1964 r. funkcję kierownika pełnił Stanisław Osiak. Kolejnym kierownikiem szkoły w Zwoli do 1972 r. była Barbara Kozakiewicz. Stan techniczny budynku szkolnego był już wtedy bardzo zły, jednak ciągły brak funduszy uniemożliwiał remont. Pomimo tych trudności szkoła nadal funkcjonowała, pełniąc ważną rolę w życiu lokalnej społeczności.

    Pod koniec lat 80., gdy dyrektorem szkoły był Alfred Moreń, udało się rozpocząć budowę nowego budynku szkoły, gdyż stary drewniany budynek już nie nadawał się do remontu. W dniu 1 września 1993 r., po sześciu latach budowy, oddano do użytku nowy, jednopiętrowy, murowany budynek szkoły. Znajdowało się w nim 9 sal, zaplecze żywieniowe i kotłownia.

    Od 1996 r. prowadzenie szkół przejęły samorządy gminne. Szkoła podlega bezpośrednio samorządowi gminy Miastków Kościelny, który nie szczędzi finansów na prace remontowe i doposażenie placówki. W najbliższym czasie przy szkole powstanie plac zabaw dla dzieci.

    Obecnie w szkole uczy się prawie 90 uczniów, którzy odnoszą sukcesy w konkursach oraz zawodach sportowych na terenie gminy, powiatu i województwa.

    Od września 2004 r. funkcję dyrektora szkoły pełni pani Halina Kordaś, która kładzie nacisk nie tylko na podnoszenie poziomu nauki swoich podopiecznych, ale również każdego roku przy wsparciu samorządu i rodziców prowadzi prace remontowe, które poprawiają warunki nauki uczniów tej szkoły. Zapoczątkowała również realizację wielu programów profilaktycznych oraz zajęć w czasie wolnym dla dzieci, m.in. ˝Owoce w szkole˝ czy ˝Lato na wsi˝.

    Biorąc pod uwagę całokształt przedstawionych działań, musimy zauważyć, jak ważne społeczne funkcje spełnia taka placówka w środowisku wiejskim, jak ważnym jest ośrodkiem, nie tylko kształcenia i wychowania, ale i kształtowania tożsamości kulturowej, poczucia wspólnoty lokalnej i narodowej; ważnym ośrodkiem, w którym koncentruje się życie wspólnoty. Warto i trzeba o tym pamiętać, nim podejmie się kolejną decyzję o zamknięciu nierentownej szkoły. Szkoły, takie jak ta w Zwoli i jak wiele innych w Polsce, dobrze służą kształtowaniu, wychowaniu i krzewieniu szeroko pojętej kultury w ośrodkach, które od tych dóbr często są odcięte. Serdeczne gratulacje dla całej społeczności szkolnej, dyrekcji, nauczycieli, absolwentów oraz dzieci wraz z rodzicami z okazji wspaniałego jubileuszu 100-lecia szkoły, podczas którego szkoła ta otrzymała nowy sztandar oraz nadano jej imię Marii Kownackiej. Dziękuję państwu parlamentarzystom za uwagę. Panie marszałku, dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Grzegorz Adam Woźniak - Oświadczenie z dnia 13 lipca 2012 roku.


220 wyświetleń