Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o rządowym projekcie ustawy o nadaniu nowej nazwy Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego (druki nr 495 i 558).


Poseł Marek Suski:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Chyba ktoś jest z rządu. Szanowni Państwo! W imieniu Prawa i Sprawiedliwości przedstawiam stanowisko w sprawie nadania nowej nazwy Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego. Ta nowa nazwa będąca nowym impulsem do działania ma brzmieć: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

    Szanowni Państwo! Wysoka Izbo! Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego prowadzi kształcenie na wielu różnych kierunkach studiów, m.in. na kierunkach technicznych, humanistycznych, ekonomicznych, matematycznych, chemicznych i artystycznych. Politechnika Radomska dysponuje nowoczesną bazą laboratoryjną m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego, obrabiarek sterowanych numerycznie, komputerowej rekonstrukcji wypadków drogowych i likwidacji szkód komunikacyjnych, ma urządzenie do badania nacisków stóp podometr, podoskop fluoryzujący do badań antropometrycznych stóp, laboratorium badania jakości energii, maszyny wytrzymałościowe Walter Bai-AEG model FS-LFM-100 i wiele innych. Można by wymieniać długo kierunki badań naukowych i wiele osiągnięć tej uczelni, ważnej dla naszego regionu. Dla przykładu obrazującego zbieżność z nazwą wymienię tylko kilka z racji krótkiego czasu: spalanie paliw alternatywnych, systemy kierowania ruchem kolejowym, nowe polimery kondensacyjne, fizyka przejść fazowych itd.

    W strukturze uczelni funkcjonuje również Wydział Sztuki, którego początki działania sięgają 1995 r., posiadający uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunkach: malarstwo, grafika, architektura wnętrz, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Natomiast w 2009 r. w uczelni utworzono Instytut Filologiczno-Pedagogiczny, w którym prowadzone jest kształcenie na kierunkach studiów filologia polska oraz filologia o specjalnościach filologia angielska i filologia germańska. W ramach swojej szerokiej oferty dydaktycznej politechnika kształci również na kierunku pedagogika o specjalnościach: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, pedagogika przedszkolna i edukacja wczesnoszkolna, profilaktyka społeczna, resocjalizacja oraz doradztwo zawodowe i wspomaganie rodziny.

    Zgodnie z planami restrukturyzacyjnymi Instytut Filologiczno-Pedagogiczny Politechnika Radomska ma ulec przekształceniu w Wydział Filologiczno-Pedagogiczny, w skład którego wchodzić będą: Katedra Filologii Polskiej, Katedra Neofilologii oraz Katedra Pedagogiki i Psychologii.

    Prawo o szkolnictwie wyższym, już tu wymieniane, daje uczelniom spełniającym określone wymagania możliwość używania w swojej nazwie wyrazu ˝uniwersytet˝ uzupełnionego przymiotnikiem lub przymiotnikami określającymi profil uczelni. Nadanie nazwy ˝uniwersytet˝ uzupełnionej przymiotnikiem uzależnione jest od posiadania przez uczelnię sześciu uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Były tu już one wymieniane, więc nie będę tego powtarzał, ale powiem, że uczelnia radomska spełnia kryteria związane z liczbą posiadanych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, a posiada uprawnienia do nadawania tych stopni od jakiegoś czasu. Użyte w proponowanej nazwie przymiotniki określające profil uczelni odpowiadają misji i strategii rozwoju uczelni, ponieważ nowa nazwa Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu w precyzyjny sposób odzwierciedla zakres działalności naukowo-dydaktycznej uczelni.

    Radomska Politechnika od wielu lat jest jedną z najważniejszych instytucji lokalnej społeczności naszego regionu. Wypełnia również zadanie budowania intelektualnego zaplecza. Integruje wiele środowisk lokalnych. Także w społeczności regionu oczekuje się rozwoju naszej uczelni, która, tak jak już mówiłem, jest swego rodzaju filarem intelektualnym na naszym terenie. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że sama zmiana nazwy nie wpłynie na poprawę konkurencyjności gospodarki czy przedsiębiorczości, w tym także na funkcjonowanie przedsiębiorstw czy na sytuację i rozwój regionu. Ale rozszerzenie oferty kształcenia i możliwość pogłębiania wiedzy na studiach doktoranckich w większej ilości dziedzin pośrednio będzie miało pozytywny wpływ na wszystkie te wymienione elementy. Licząc na pozytywne efekty zmiany, w pełni popieramy projektowane rozwiązanie i życzymy uniwersytetowi radomskiemu rozwoju i wielu naukowych i pedagogicznych sukcesów. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2012 roku.


146 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:



Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 09 kwietnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 90 Informacja bieżąca w sprawie bezpieczeństwa środków zgromadzonych...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy




Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 21 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 22 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2014 roku...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 24 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji z prac nad wnioskiem wstępnym o pociągnięcie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Marek Suski - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o przedstawionym przez Prezydenta...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy