7 lipca 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, dająca prawną możliwość zdawania egzaminu na prawo jazdy m.in. w miastach tzw. „prezydenckich”. W prace nad ustawą osobiście zaangażował się poseł Andrzej Orzechowski, który z myślą o swoim mieście – Ełku – czynił starania o uchwalenie nowelizacji już podczas swojej pierwszej kadencji.

Egzamin-na-prawo-jazdy

Wówczas nie było to możliwe, ale dzięki determinacji grupy posłów, półtora roku temu udało się. Od tego czasu w Polsce powstało kilkanaście filii Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego – w Inowrocławiu, Głogowie,  Świdnicy , Łukowie, Ostrowcu Świętokrzyskim, Garwolinie, Zwoleniu, Kozienicach, Puławach, Żaganiu, Mławie, Oświęcimiu, Nowym Targu, Bolesławcu, Lubinie, Kędzierzynie-Koźlu.

Tylko na północy Polski nie powstała żadna filia WORD. Poseł Andrzej Orzechowski, już po uchwaleniu ustawy, zabiegał o to u władz województwa i władz miasta Ełku. Bezskutecznie. Wszystko z powodu szacunków, dotyczących kosztów przedsięwzięcia. Władze wskazują, że uruchomienie ośrodka egzaminowania kierowców może pochłonąć nawet kilka milionów złotych. Tymczasem przykład powstałych dotąd ośrodków dowodzi, że całe przedsięwzięcie nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Wymaga jednak współpracy i dobrej woli  ze strony rządzących.

Nowa kadencja samorządu to nowe nadzieje dla ełczan. Dlatego poseł Andrzej Orzechowski zwrócił się z wnioskiem do marszałka województwa o utworzenie ośrodka egzaminowania kierowców w Ełku. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Ełku (27.01) parlamentarzysta zaapelował o to po raz kolejny także do władz miasta.

Prawojazdyelk