Krew to wciąż rzecz, której ludzie nie potrafią wytworzyć sztucznie. A i ile osób dzięki niej zostało uratowanych, nie sposób policzyć. Krew jest wciąż bezcenna. Chwila poświęcona na oddanie krwi może przełożyć się na czyjeś zdrowie lub życie. Stańmy się bohaterami sami dla siebie i podzielmy się z potrzebującymi naszym cennym darem.

Krew ratuje życie nie tylko ofiarom wypadków, pacjentom oczekującym na operacje, ale również jest niezbędnym elementem leczenia raka i innych chorób przewlekłych. To lek, którego nie da się zastąpić, a jego jedynym dostarczycielem jest człowiek.

Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze świadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych.

Już po pierwszej donacji poznasz grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do legitymacji HDk – może przydać Ci się to w przyszłości – nawet wielokrotnie. Jako krwiodawca masz zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych. Komu pomagasz? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możesz jej potrzebować.

Jeśli jesteś już pełnoletni, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, ważysz 50 kg lub więcej, Twoje samopoczucie nie budzi niepokoju, masz dobrą wolę pomagać innym ludziom, to zgłoś się do najbliższej placówki publicznej służby krwi. Pełny wykaz regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz ich oddziałów terenowych znajdziesz na naszej stronie. Na wizytę w RCKiK wybierz się najlepiej po lekkim, beztłuszczowym posiłku. Koniecznie weź ze sobą dokument tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport).

Po oddaniu krwi przekonasz się, że naprawdę warto zostać krwiodawcą!

Dlaczego warto oddać krew?

Ratujesz zdrowie lub nawet życie drugiego człowieka!
Osoba, która otrzymuje Twoją krew jest Ci nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem.

Oddawanie krwi nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia!

- W organizmie dorosłego człowieka krąży około 5 – 6 litrów krwi. Jej ilość jest proporcjonalna do wagi, dlatego zdrowy, ważący co najmniej 50kg człowiek może oddać krew lub jej składniki bez uszczerbku dla zdrowia. Krew regeneruje się dość szybko i już na drugi dzień po oddaniu krwi jej objętość wraca do normy.
– Nie ma schorzeń wynikających z wielokrotnego oddawania krwi ani „przyzwyczajenia” organizmu.
– Krew w organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy jesteś jej dawcą, oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania ani uzależnienia.
– Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się prawidłowo w trakcie i po pobraniu.

Oddając krew nie można zarazić się żadną chorobą zakaźną. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Oddając systematycznie krew, krwiodawca każdorazowo ma wykonywane badania laboratoryjne i jest badany przez lekarza. W wielu przypadkach udaje się dzięki temu wcześnie rozpoznać np. chorobę nadciśnieniową, będącą plagą współczesnego społeczeństwa, a przebiega długo w sposób bezobjawowy. Już wypełniając kwestionariusz dawca może uświadomić sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia i zwrócić na nie uwagę lekarza.

Najbliższa akcja odbędzie się 27 marca br. (piątek) od godziny 11:00 do godziny 16:00 w ambulansie, który stanie obok Ełckiego Centrum Kultury, a w nim będzie można oddać krew. Pamiętaj, że Twoja krew jest darem życia!