Już prawie co czwarty wypadek drogowy jest skutkiem korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy. Rosnąca skala tego niebezpiecznego zjawiska to sygnał do wprowadzenia dla kierowców działań motywujących do zmiany złych drogowych nawyków. Dlatego od dzisiaj rusza ogólnopolski projekt „Nie [przy]dzwoń za kierownicą”, którego celem jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystaniem z telefonu podczas prowadzenia samochodu, a co za tym idzie, minimalizacją tego zjawiska.  

niedzwon

Mam nadzieję, że akcja dotrze do jak najszerszego grona odbiorców, a przede wszystkim do zawodowych kierowców, którzy znaczną część swojego czasu spędzają za kierownicą. Z badań wynika, że zaledwie 24% uczestników ruchu korzysta z zestawów głośnomówiących, natomiast aż 65% ankietowanych kierowców przyznaje, że korzysta z telefonów komórkowych w czasie jazdy. To zatrważające statystki. Dlatego też, poprzez tego typu akcje chcemy zmieniać świadomość kierowców i ich poczucie odpowiedzialności za kierownicą – mówi Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Z badań wynika, że ponad 47% ankietowanych kierowców rozmawia przez telefon w czasie jazdy i aż 65% czyta oraz pisze wiadomości tekstowe. Takie zachowania aż czterokrotnie zwiększają ryzyko wypadków. Jednak mimo to, liczba kierowców łamiących prawo w tym zakresie rośnie. Korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia auta w zdecydowanym stopniu obniża koncentrację i tym samym utrudnia bezpieczne poruszanie się po drodze, co grozi nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego.

Poprzez kampanię #bezkomórki zachęcamy do zapoznania się z opiniami ekspertów oraz wynikami badań, które obrazują skalę niebezpieczeństw wynikających z używania telefonów komórkowych w czasie jazdy. Najważniejszym celem tej inicjatywy jest wzbudzenie u kierowców refleksji na temat zagrożeń, których mogą być sprawcami. Bo większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet odebranie telefonu odwraca uwagę od tego, co się dzieje na drodze. Chcemy poprzez tę kampanię uświadomić kierowców, że te kilkanaście sekund może decydować o czyimś zdrowiu, a nawet życiu. Naszej akcji nie udałoby się przeprowadzić bez wsparcia naszych partnerów, którzy zdają sobie sprawę z wagi problemu – mówi Emil Żak, jeden z pomysłodawców akcji „Nie (przy)dzwoń za kierownicą” i przedstawiciel firmy Ecologic.io

  • „Nie (przy)dzwoń za kierownicą”

Celem akcji jest budowanie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego – zarówno zawodowych kierowców, ich pracodawców, jak i kierowców prywatnych – dotyczącej tego, że przestrzegając zakazu używania telefonów komórkowych w czasie jazdy, przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa na drodze. Każda rozmowa przez telefon oraz SMS odczytywany lub pisany podczas prowadzenia pojazdów, decydują nie tylko o zdrowiu, ale także życiu.

  • Szanuj swoje życie – nie bądź jak Tobiasz!

W ramach kampanii „Nie (przy)dzwoń za kierownicą” wyemitowane zostaną krótkie filmy, prezentujące urywek z życia Tobiasza – męża i ojca, który poprzez nieodpowiedzialne korzystanie z telefonu w czasie jazdy, traci życie w wypadku. To wstęp do zapoznawania odbiorców z pozostałymi materiałami informacyjnymi.

Organizatorzy kampanii przygotowali poradniki z praktycznymi wskazówkami na temat skutecznego wpływu na zmianę przyzwyczajeń drogowych, który zamieszczony jest na stronie www.bezkomorki.pl. Natomiast poprzez sieć stacji paliw LOTOS rozdystrybuowane zostaną specjalne zawieszki #BezKomórki, przypominające o zakazie korzystania z telefonów w czasie jazdy. Szeroko zakrojona kampania promocyjna odbywać się będzie także w mediach społecznościowych – poprzez profil kampanii na Facebooku oraz Instagramie.

Patronat honorowy nad akcją „Nie (przy)dzwoń za kierownicą” objęła Komenda Główna Policji Partnerami.