Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Łukasz Zbonikowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę wygłosić oświadczenie w sprawie przedsiębiorców zobowiązanych do nadpłacania nienależnych składek do ZUS.

    Premier Donald Tusk składał obywatelom liczne obietnice. Jak pokazało życie, nie zostały one spełnione. Obecnie trudno wskazać grupę społeczną, która nie ucierpiała przez chybione decyzje i niezrealizowane zapewnienia szefa rządu. Jedną z tych grup są właściciele małych i średnich przedsiębiorstw.

    Na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą oraz pracujący na podstawie umów zlecenia i umów nakładczych mieli możliwość opłacania niższych składek rentowo-emerytalnych poprzez odprowadzanie tylko jednej składki z kilku tytułów ubezpieczeń społecznych. Wraz z dniem 1 listopada 2005 r. oraz z dniem 1 marca 2009 r. rzeczona ustawa została zmodyfikowana, przez co przedsiębiorcy tę możliwość utracili. Mimo iż prawo nie działa wstecz, obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych narzuca przedsiębiorcom wprowadzenie korekt do deklaracji i konieczność uiszczenia składek w pełnych wysokościach za lata poprzednie wraz z odsetkami.

    Problem ten dotyczy około 500 tys. osób. Jest to zatem bardzo szeroka grupa poszkodowanych. Kilkuletnie zaległości oznaczają dla tych osób kwoty od kilkudziesięciu nawet do 100 tys. zł, przez co małe i średnie przedsiębiorstwa, wytwarzające ponad 40% PKB, są doprowadzane do bankructwa.

    W związku z zaistniałym problemem powołany został rządowy zespół pod przewodnictwem ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, w którym przedstawicielstwo mieli także poszkodowani przedsiębiorcy. Niestety po wyborach parlamentarnych rozmowy z samozatrudnionymi zostały zerwane. Nie przedstawiono też żadnych wyników prac zespołu, które miały zostać zaprezentowane do końca roku 2011, ani żadnych informacji o dalszym losie ustawy umorzeniowej. Poszkodowani przedsiębiorcy zostali zatem pozostawieni z problemem sami sobie, a rząd najwyraźniej zapomniał o tym, czym są prawa obywatelskie. Taka postawa rządu wskazuje, że stworzono jedynie pozory dialogu społecznego, będące niczym innym, jak zwykłą grą przedwyborczą. Ponadto sytuację przedsiębiorców pogarszają wyroki sądów podtrzymujące decyzje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wydawane niemal zaocznie.

    Zaistniały stan rzeczy pokazuje smutną rzeczywistość, do jakiej doprowadziły rządy gabinetu Donalda Tuska, rzeczywistość, w której instytucje państwowe prowadzą działania niezgodne z prawem, małe i średnie przedsiębiorstwa w dobie wysokiego poziomu bezrobocia są doprowadzane do bankructwa, a prawo działa wstecz. Jesteśmy świadkami sytuacji, w której rząd dopuszcza się eliminowania rodzimej przedsiębiorczości na rzecz pozyskania doraźnych wpływów do budżetu państwa. Gabinet Donalda Tuska desperacko szuka tego typu oszczędności, podczas gdy premier wykorzystuje rządowy odrzutowiec do weekendowych wypadów do domu, za nic mając kolosalne koszty generowane przez te osławione już podróże. Bardzo dziękuję. (Oklaski)



Poseł Łukasz Zbonikowski - Oświadczenie z dnia 15 marca 2012 roku.


89 wyświetleń

Zobacz także: