Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

25 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (druk nr 2539).


Poseł Zofia Popiołek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, druk nr 2539.

    Inspiracją do tego projektu jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 lipca 2013 r., sygnatura akt SK 17/12. Proponowana nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ma na celu przede wszystkim uzupełnienie tej ustawy o przepisy regulujące kwestie terminu wniesienia skargi kasacyjnej w przypadku wystąpienia przez stronę z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy obejmującego adwokata, radcę prawnego, doradcę podatkowego lub rzecznika patentowego. W aktualnym stanie prawnym nie uregulowano relacji pomiędzy biegiem terminu wniesienia skargi kasacyjnej i przebiegiem procedury związanej z przyznaniem stronie prawa pomocy. Rezultatem tego jest ograniczenie możliwości efektywnego skorzystania z prawa do wniesienia skargi kasacyjnej z uwagi na istotne skrócenie w praktyce 30-dniowego terminu na wywiedzenie tego środka.

    Chciałabym tutaj wtrącić taką rzecz. W opinii prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjęcie rozwiązań z Kodeksu postępowania cywilnego... Chodzi o to, że jest zarzut, że tutaj nie jest zachowana odrębność postępowania administracyjnego. Natomiast ja chciałabym zwrócić uwagę na jedno, bo myślę właśnie odwrotnie niż prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, że ta odrębność w postępowaniu administracyjnym jest zawarta w art. 8 K.p.a. mówiącym, iż strona w postępowaniu administracyjnym ma być tak poinformowana, żeby nie ponieść z tego tytułu żadnej szkody. Dlatego wydaje mi się, że doprecyzowanie środków zaskarżenia również przed sądem administracyjnym jest jak najbardziej wskazane, żeby zachować ciągłość postępowania administracyjnego, chodzi o pewną logiczną całość.

    Aktualnie trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Chodzi o podkomisję nadzwyczajną do rozpatrzenia przedstawionego przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu zmiany ustawy o zmianie ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Mój klub jest zdania, iż ten projekt odnoszący się do tej bardzo szczegółowej regulacji powinien być rozpatrzony właśnie tam. Argumentacja zawarta w uzasadnieniu projektu i w załączonych opiniach z pewnością pozwolą przyczynić się do uregulowania tej kwestii w sposób jak najbardziej optymalny. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Zofia Popiołek - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2014 roku.


64 wyświetleń

Zobacz także: