Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

6 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie przedstawionego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3019).


Poseł Zofia Popiołek:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu klubu Twój Ruch mam zaszczyt przedstawić nasze stanowisko wobec przedstawionego przez prezydenta Rzeczypospolitej projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw, druk nr 3019.

    To bardzo cenna inicjatywa ustawodawcza. My w założeniach programowych mamy wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego, dlatego bardzo dziękujemy panu prezydentowi za tę inicjatywę. Ustawa uchwalona w 1989 r. trochę nie przystaje do rozwijającego się w szybkim tempie społeczeństwa, dlatego bardzo ważne jest, aby rozwiązania wprowadzone do tej ustawy były dostosowane do realiów.

    Tutaj pozwolę sobie nie zgodzić się ze stanowiskiem przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, że obowiązująca w tej chwili ustawa jest świetna. Działam w kilku stowarzyszeniach i wiem, że trzeba pewne rzeczy omijać. Nie jest dobrze, jeżeli przepisy nie działają wprost, tylko w ramach działania stowarzyszeń trzeba korzystać z różnych wybiegów, oczywiście na gruncie prawa, ale tak jest.

    Projekt powstał w uzgodnieniu z wieloma organizacjami pozarządowymi i to jest jego dodatkowa zaleta. To, jak ważna jest rola stowarzyszeń w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, nie budzi chyba żadnych wątpliwości. Jest również ważne, że stowarzyszenia w coraz większym stopniu są beneficjentami środków publicznych. Każdy, kto widział budżety gminne, wie, ile tam jest pozycji i dotacji przeznaczonych na działalność różnych stowarzyszeń. To chyba dobrze, że w ten sposób właśnie umacnia się te wspólnotowe więzi.

    Nie będę się odnosiła do szczegółów. Jak się zdążyłam zorientować, nie ma takiej potrzeby, ponieważ my również jesteśmy za dalszym procedowaniem nad tą ustawą. Jako że projekt ten wykracza poza kompetencje jednej komisji, my z kolei proponujemy powołanie Komisji Nadzwyczajnej do prowadzenia prac legislacyjnych nad tym projektem i stosowną uchwałę w tej sprawie złożyliśmy do marszałka Sejmu. Gdyby nie znalazła ona akceptacji, to oczywiście jesteśmy za pracami w tych dwóch komisjach i rozszerzeniem również procedowania o Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. W czasie prac w tych komisjach czy w tej Komisji Nadzwyczajnej będzie można szerzej podyskutować, rozwiać wszelkie wątpliwości. Jak mówię, tylko w dyskusji i w oparciu o przykłady można wypracować lepsze, doskonalsze rozwiązania, a my uważamy, że są one konieczne z uwagi na to, że obowiązująca w tej chwili ustawa jest nieco anachroniczna. Jesteśmy za dalszymi pracami. Dziękuję bardzo.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Dziękuję, pani posłanko.

    Mam pytanie doprecyzowujące: Czy Twój Ruch zgłasza wniosek o powołanie Komisji Nadzwyczajnej?

    Poseł Zofia Popiołek:

    Był złożony.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Był, ale co w tym momencie?

    Poseł Zofia Popiołek:

    Uważamy, że tak będzie lepiej.

    Wicemarszałek Wanda Nowicka:

    Czyli zgłasza pani wniosek o powołanie Komisji Nadzwyczajnej.

    Poseł Zofia Popiołek:

    A gdyby się okazało...



Poseł Zofia Popiołek - Wystąpienie z dnia 14 stycznia 2015 roku.


59 wyświetleń

Zobacz także: