Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

23 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2263).


Poseł Łukasz Gibała:

    Szanowny Panie Marszałku! Szanowny Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Twój Ruch wobec projektu ustawy złożonego przez SLD. Jest to nowelizacja ustawy o VAT zawarta w druku nr 2263.

    Historia tego projektu ustawy jest związana z charakterystycznymi dla Polski przepisami, jeśli chodzi o odliczanie podatku VAT od samochodów. Generalnie co do zasady jest tak, że w krajach Unii Europejskiej obowiązuje metoda polegająca na tym, że jeśli jakieś przedsiębiorstwo kupuje jakieś towary, jakieś usługi, to może odliczyć VAT. Ponieważ VAT jest podatkiem od konsumpcji, w związku z tym, jeśli coś jest potrzebne z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej, to VAT się oczywiście odlicza.

    W Polsce od dawna obowiązywała inna zasada, jeśli chodzi o zakup samochodów. Było to możliwe na mocy decyzji derogacyjnej, czyli Unia Europejska zgodziła się na odstępstwo od stosowania w Polsce tej ogólnej zasady. Ponieważ decyzja derogacyjna obowiązywała do końca zeszłego roku, w związku z tym rząd wystąpił ponownie o przedłużenie tego okresu i dostał zgodę w grudniu zeszłego roku. Było mało czasu, więc od 1 stycznia przez krótki okres ok. 2 miesięcy obowiązywały korzystniejsze dla przedsiębiorców przepisy, jeśli chodzi o możliwość odliczania VAT od samochodów. Potem, jakieś 4 miesiące temu, dokładnie w marcu, na początku marca, rząd uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która obowiązuje obecnie i na mocy której nie można odliczać VAT od samochodów, od paliwa i od napraw w wysokości 50%, z tym że od paliwa to jest 0%, a będzie 50%. Będzie albo nie będzie, taka jest obietnica rządu i tak to zostało zapisane. Miejmy nadzieję, że rząd jej nie będzie przesuwał w czasie wskutek kolejnej nowelizacji. Ma być 50% od połowy przyszłego roku, a obecnie jest 0%.

    W trakcie prac nad tą ustawą Twój Ruch zgłaszał 3 poprawki. Te poprawki zmierzały do tego, ażeby przepisy były korzystniejsze dla przedsiębiorców, a mianowicie żeby można było odliczać co do zasady 100% od zakupu pojazdu, od wydatków eksploatacyjnych oraz od paliwa. Te poprawki nie przeszły, w związku z tym potem głosowaliśmy przeciwko ustawie jako całości.

    Dzisiaj mamy projekt SLD, który jest tożsamy z jedną z naszych poprawek, bo również zmierzała ona do tego, aby można było w 100% odliczać ten VAT przy zakupie paliwa, wydatkach eksploatacyjnych i zakupie samochodów. W związku z tym Twój Ruch będzie konsekwentnie popierał ten projekt, będziemy za skierowaniem go do dalszych prac w komisji i za tym, żeby Wysoka Izba go uchwaliła. Zdajemy sobie sprawę z niedociągnięć legislacyjnych, które wynikają z faktu, że został on przygotowany zanim jeszcze weszła w życie ostatnia nowelizacja ustawy o VAT, a co za tym idzie po prostu pewne przepisy się zmieniły, dlatego w komisji należałoby go dopracować pod względem legislacyjnym.

    Wysoki Sejmie! Panie Marszałku! Panie Ministrze! Może ustalmy jedną rzecz. Jakie jest meritum naszego sporu? Otóż z jednej strony mamy dobro polskiej gospodarki, a z drugiej strony bodziec fiskalny. Rząd oczywiście nie chce, nie zgadza się i nieustannie blokuje te korzystne w tym wypadku dla przedsiębiorców rozwiązania ze względu na złą sytuację budżetu i na gigantyczne zadłużenie sektora finansów publicznych.

    To zadłużenie, które wynosi już prawie 1 bln zł, gdy chodzi o dług jawny, a prawie 3 bln, gdy chodzi o dług ukryty, dodatkowo co roku sam budżet generuje deficyt w wysokości ponad 40 mld, w tym roku będzie to prawie 50 mld, powoduje, że rząd szuka wszędzie, gdzie się da, dodatkowych źródeł przychodu i oszczędności.

    Tyle że z drugiej strony trzeba zważyć zupełnie inny interes, interes całej gospodarki i fakt, że im niższe obciążenia podatkowe, tym oczywiście gospodarka szybciej się rozwija. Tu jest fundamentalna różnica pomiędzy Twoim Ruchem a rządem. My uważamy, że obecnie te obciążenia są już na tyle wysokie, że nie ma sensu dalsze zaciskanie tej pętli fiskalnej, tylko należy podatki obniżać, a pokrycia źródeł dodatkowego deficytu należy szukać w oszczędnościach, w nieefektywnych wydatkach, we wzroście liczby urzędników, bo cały czas ta liczba rośnie, w reformie KRUS czy w reformie emerytur służb mundurowych i wielu innych rzeczach, gdzie rzeczywiście - jak nawet niedawno wskazywała w swoim raporcie Komisja Europejska - funkcjonują różnego rodzaju nieuzasadnione przywileje.

    Do tego zaciskanie pętli fiskalnej często przynosi efekty odwrotne od zamierzonych. W sensie teoretycznym jest znane zjawisko, które ilustruje krzywa Laffera, i w sensie praktycznym ono już kilka razy w Polsce występowało. Przy podwyżkach akcyzy, w ogóle przy podwyżkach podatków pośrednich wpływy zamiast rosnąć spadały. Znane są takie przypadki, nie będę ich przywoływał, bo czas mojego wystąpienia się kończy.

    W związku z tym gorąco apeluję do rządu, żeby się zastanowił nie tylko nad tym projektem, ale w ogóle nad strategią (Dzwonek), bo moim zdaniem to jest droga donikąd. Dziękuję bardzo za uwagę. (Oklaski)



Poseł Łukasz Gibała - Wystąpienie z dnia 06 czerwca 2014 roku.


204 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Łukasz Gibała - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustaw...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Łukasz Gibała - Wystąpienie z dnia 04 sierpnia 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy –...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Łukasz Gibała - Wystąpienie z dnia 16 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Informacja Prezesa Rady Ministrów na temat kryzysu migracyjnego w...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy