Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Krystyna Kłosin:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ostatnim czasie pojawiły się głosy wskazujące na potrzebę uczczenia hymnu narodowego poprzez ustanowienie dnia, w którym wszyscy Polacy będą mogli oddać cześć i wyrazić szacunek dla hymnu, będącego w rozumieniu ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. symbolem narodowym obok orła białego i biało-czerwonej flagi, której święto obchodzimy 2 maja.

    Z apelem wystąpili radni miasta Kościerzyny oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Inicjatorzy czują się opiekunami dziedzictwa narodowego, jakim jest hymn państwowy. Niedaleko Kościerzyny, w Będominie, znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. Mieści się ono w dworku, w którym 29 września 1747 r. urodził się nasz wielki rodak i patriota Józef Wybicki, autor słów hymnu, napisanego jako ˝Pieśń Legionów Polskich we Włoszech˝. W muzeum tym w zabytkowych wnętrzach pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początków XIX w. prezentowane są dwie wystawy stałe poświęcone twórcy hymnu i historii hymnu. Pierwsza z wystaw, zatytułowana ˝Józef Wybicki i jego epoka˝, ukazuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania Mazurka Dąbrowskiego. Druga przedstawia rolę Mazurka Dąbrowskiego w podtrzymywaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i w walkach o odzyskanie utraconej państwowości, począwszy od XIX w. aż po okres II wojny światowej.

    Muzeum posiada bogatą kolekcję muzykaliów patriotycznych, m.in. XIX-wieczne pozytywki, pięknie wygrywające ˝Mazurka Dąbrowskiego˝, oraz najstarsze nagrania płytowe tej pieśni z początku XX w., a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych kart pocztowych z motywem orła białego.

    W sezonie letnim na terenach przyległych do muzeum towarzystwo przyjaciół muzeum organizuje cykliczne imprezy o charakterze patriotyczno-rekreacyjno-historycznym, które cieszą się coraz większą popularnością wśród młodzieży szkolnej i dorosłych. Można tu wymienić takie imprezy, jak: ˝Majówka z Generałem Józefem Wybickim - czyli wyprawa po generalskie epolety˝, Bieg Mazura Dąbrowskiego czy, stanowiącą wielkie widowisko historyczno-plenerowe, ˝Batalię napoleońską˝. Muzeum organizuje też wiele wystaw okolicznościowych. W sobotę 19 maja, w Noc Muzeów, otwarto piękną wystawę pt. ˝Konterfekty królewskie ze zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu˝, która powstała dzięki współpracy muzeum w Gdańsku oraz Towarzystwa Historyczno-Literackiego i Biblioteki Polskiej w Paryżu. Zachęcam państwa do odwiedzenia tej kolebki hymnu narodowego, położonej w malowniczym regionie jezior kaszubskich, i do zapoznania się z częścią historii naszego narodu, która jest tam tak pieczołowicie pielęgnowana.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Hymn dołączył do symboli narodowych najpóźniej, gdyż sejm ustawodawczy, stanowiąc w dniu 1 sierpnia 1919 r. ustawę o godle i barwach narodowych, pominął kwestię hymnu narodowego. ˝Mazurek Dąbrowskiego˝ walczył o prymat społeczny i rangę hymnu z innymi pieśniami patriotycznymi, takimi jak ˝Boże coś Polskę˝, ˝Warszawianka˝ czy też ˝Rota˝. Restytucja państwa polskiego nie rozwiązała tej kwestii. Mimo oczekiwań zagadnienie hymnu przemilczały obie międzywojenne konstytucje z 1921 r. i 1935 r. Po raz pierwszy ˝Mazurek Dąbrowskiego˝ poddano regulacji prawnej w rozkazie ministra spraw wojskowych z dnia 22 marca 1921 r. - Oddawanie honorów przy odgrywaniu ˝Mazurka Dąbrowskiego˝ i hymnu państw sprzymierzonych. Wprawdzie ta pieśń nie została tam nazwana hymnem, ale nobilitacja utworu do tej rangi wynikała z jego zestawienia z hymnami aliantów. W rozkazie z dnia 2 listopada 1921 r. minister spraw wojskowych po raz pierwszy użył nazwy: polski hymn narodowy - Jeszcze Polska nie zginęła. W czasie drugiej wojny światowej ˝Mazurek Dąbrowskiego˝ towarzyszył Polakom w okupowanym kraju i żołnierzom walczącym na różnych frontach. Był nadzieją Polaków zesłanych w głąb Związku Radzieckiego i ostatnią pieśnią Polaków idących na śmierć. Konstytucja z dnia 22 lipca 1952 r. nie podjęła sprawy regulacji hymnu. Dopiero uchwała Rady Państwa z dnia 8 marca 1973 r. w sprawie zasad obchodów ogólnonarodowych i lokalnych uroczystości państwowych była pierwszym aktem prawnym, który określał formy wyrażania szacunku dla hymnu i warunki jego wykonywania. W dniu 10 lutego 1976 r. Sejm PRL... (Dzwonek)

    Panie marszałku, czy mogę prosić o jeszcze chwilę?


Poseł Krystyna Kłosin:

    Dziękuję.

    ...uchwalił ustawę o zmianie Konstytucji PRL, w której wprowadzono do ustawy zasadniczej art. 103 ust. 3 w brzmieniu: Hymnem Polski Rzeczypospolitej Ludowej jest ˝Mazurek Dąbrowskiego˝.

    Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej ustaliła katalog symboli narodowych. Art. 1 pkt 1 ustawy brzmi: Orzeł biały, biało-czerwone barwy i ˝Mazurek Dąbrowskiego˝ są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 6a ustawy zawiera zapis: Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

    W związku z licznymi głosami za ustanowieniem dnia hymnu narodowego złożyłam projekt nowelizacji ustawy zmierzający do tego, by dzień 2 maja był dniem wszystkich symboli narodowych Rzeczypospolitej Polskiej, co byłoby szczególną okazją do ich uczczenia, gdyż wszystkie symbole narodowe wymienione w ustawie, a więc: orzeł biały, flaga biało-czerwona i ˝Mazurek Dąbrowskiego˝, mają jednakowo ważne miejsce w sercu każdego Polaka. Dziękuję bardzo.



Poseł Krystyna Kłosin - Oświadczenie z dnia 14 czerwca 2012 roku.


124 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Krystyna Kłosin - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Kłosin - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Kłosin - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy