Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Krystyna Kłosin:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje oświadczenie będzie dotyczyć międzynarodowego festiwalu muzyki religijnej, który odbywa się w moim mieście Rumia. W dniach 24-26 października br. w Rumi odbywał się 25 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego. Festiwal, który po raz pierwszy odbył się 18 listopada 1989 r. w formie przeglądu, doczekał się pięknego jubileuszu. Początkowo miał charakter lokalny, od 1992 r. - krajowy, a od 1999 r. jest już festiwalem międzynarodowym.

    Tak wspaniałe święto muzyki w Rumi objął swym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego pan Bogdan Zdrojewski, fundując nagrodę Grand Prix. Dzięki temu oraz zaangażowaniu organizatorów festiwal przyciąga do Rumi znakomitych wykonawców z kraju i z zagranicy, zaś repertuar i poziom wykonywanych przez artystów utworów z pewnością zachwyca najbardziej wymagających melomanów. Festiwal odbywa się w pięknej świątyni, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi prowadzonym przez księży salezjanów. Na formułę festiwalu składa się konkurs muzyki organowej dla młodych organistów, do 27. roku życia, oraz konkurs zespołów chóralnych. Towarzyszy mu seminarium dla dyrygentów i kurs mistrzowski dla młodych organistów. Dodatkowo od 2011 r. w ramach tej formuły jest również przewidziany konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Jest to znakomity sposób kultywowania kultury, języka i wartości regionu.

    Tegoroczne jury festiwalu przyznało następujące nagrody: nagrodę Grand Prix i nagrodę pieniężną ufundowaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz nominację do udziału w 45. Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 2014 Zespołowi Solistów Lumen Vocale z Poznania pod dyrekcją Marianny Majchrzak. W kategorii zespoły chóralne I miejsce zostało przyznane Akademickiemu Chórowi Politechniki Gdańskiej z Gdańska pod dyrekcją Mariusza Mroza. W kategorii zespoły kameralne I miejsce zdobył Żeński Zespół Wokalny Sigma z Bydgoszczy, który również otrzymał nagrodę na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Za najlepsze opracowanie utworu ˝Modlitwa˝ ks. Stanisława Ormińskiego nagrodę otrzymał autor opracowania Michał Gacka, a za wykonanie utworu chór Nadzieja z Nakła n. Notecią pod dyrekcją Michała Gacki. W konkursie muzyki organowej jury przyznało I miejsce Lubow Nosovej z Akademii Muzycznej im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa z Sankt Petersburga z klasy organów Daniela Zaretsky’ego.

    Inspiracją do zapoczątkowania festiwalu była postać pracującego przez 26 lat w Rumi wybitnego muzyka i kompozytora, autora m.in. melodii do Apelu Jasnogórskiego, a także wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego. Od 1961 r. do ostatnich dni życia prowadził chór mieszany Lira, orkiestrę dętą, chór i scholę dziecięcą przy parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi. Jest laureatem nagrody Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku za pracę dla kultury polskiej. W roku 1986 z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej z chórem Lira otrzymał najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Złotą Odznakę z Wieńcem Laurowym. W uznaniu jego działalności konspiracyjnej w dniu 14 marca 1980 r. w Londynie nadano mu Krzyż Armii Krajowej. Ponadto był odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Medalem Wojska.

    Festiwal muzyki religijnej jest kontynuacją dzieła księdza Ormińskiego i kultywuje pamięć o nim. Zyskuje z roku na rok coraz więcej słuchaczy, co świadczy o potrzebie poznania dawnej i współczesnej muzyki religijnej.

    W dotychczasowych 20 edycjach festiwalu wzięło udział 567 zespołów chóralnych z Polski, Białorusi, Czech, Litwy, Łotwy, Rosji, Ukrainy i Szwecji, 310 organistów z Polski, Białorusi, Niemiec, Łotwy, Słowacji, Ukrainy, Rosji i Szwecji oraz 35 orkiestr dętych z Polski.

    Na zakończenie powtórzę za patronem festiwalu księdzem Stanisławem Ormińskim: ˝Muzyka jest dziedziną tak Bożą i tak jest natchniona i przepojona artyzmem, że wprost prosi się, aby ją włączyć w służbę Bożą. Ludzie, słuchając dobrego jej wykonania, modlą się˝. Dziękuję bardzo.



Poseł Krystyna Kłosin - Oświadczenie z dnia 07 listopada 2013 roku.


162 wyświetleń

Zobacz także:




Zobacz także:









Poseł Krystyna Kłosin - Wystąpienie z dnia 07 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 97 Sprawozdanie Komisji o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Kłosin - Wystąpienie z dnia 23 lipca 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 98 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Poseł Krystyna Kłosin - Wystąpienie z dnia 23 września 2015 roku.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy