Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

12 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję.

    Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Tego, że Polska przez ostatnie dwadzieścia lat funkcjonowania w gospodarce rynkowej dokonała w wielu dziedzinach skoku cywilizacyjnego, nie musimy sobie chyba udowadniać. Pokazują to statystyki, pokazuje to po prostu przestrzeń publiczna. Ale, jak wskazują pewne zestawienia, jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o budowanie gospodarki opartej na wiedzy innowacyjnej. Jest oczywiście wiele warunków stanowiących o innowacyjności kraju, ale chyba najważniejszy to inwestycje w badania i rozwój wysokich technologii. Jedną z tych dziedzin są niewątpliwie techniki kosmiczne, techniki satelitarne. Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, poprzez jej budżet finansuje Europejską Agencję Kosmiczną, chociażby system nawigacji Galileo. Z moich danych wynika, że w latach 2014-2020 nasz kraj wyda na programy kosmiczne 495 mln euro, ponad 2 mld zł. Ale polscy naukowcy nie mogą ubiegać się o te pieniądze, ponieważ Polska nie jest oficjalnie członkiem agencji. Oznacza to, że większość polskich funduszy przekazanych do Unii Europejskiej na rozwój technologii satelitarnych stworzy nowe miejsca pracy, ale nie w Polsce, lecz w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii, w Grecji.

    W czerwcu 2011 r. podpisana została instrukcja negocjacyjna w sprawie przystąpienia do ESA, czyli do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Ministerstwo Gospodarki zakończyło z powodzeniem negocjacje techniczne, pozostała końcowa decyzja rządu i, jak się domyślam, opłata składki - około 20 mln euro. Ale zaznaczam, że około 80% tej składki wróci do Polski. Więc pytanie, panie ministrze, brzmi nie ˝czy˝, ale ˝kiedy˝. Kiedy Polska oficjalnie stanie się członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej? Dziękuję bardzo.


Poseł Jan Łopata:

    Jedno pytanie, jeśli można, panie ministrze. Dziękuję za tak szczegółowe wyjaśnienie. Myślę, że jednak popełniłem błąd, mówiąc: nie czy, tylko kiedy, bo okazuje się - wynika to z pana odpowiedzi - że polski rząd jeszcze zastanawia się, czy w ogóle. Tak to zrozumiałem. Natomiast jeśli chodzi o kwestie finansów czy finansowania składki, to mam tego świadomość, bo praca nad budżetem tegorocznym i poprzednim, gdzie były proponowane tego typu pozycje, wskazywała - zawsze była ta opcja - że agencja jest jedną z najdroższych i że efekty dla Polski mogą być niewspółmierne do składki. Ale jak przytaczałem, zresztą pan minister potwierdził, Polska i tak przez struktury Unii, przez budżet Unii Europejskiej finansuje tę agencję, a z mojej wiedzy wynika, że nie możemy jednak z tych pieniędzy czy polscy naukowcy nie mogą z tych pieniędzy korzystać. Patrząc więc z takiej perspektywy, wydaje się, że tę składkę, te pieniądze, niemałe, to prawda, trzeba znaleźć, by móc korzystać z tego w całości.



Poseł Jan Łopata - Zapytanie z dnia 14 czerwca 2012 roku.


50 wyświetleń




Zobacz także:









Jan Łopata i Mieczysław Kasprzak - pytanie z 19 lutego 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 87 Pytania w sprawach bieżących. Posłowie Jan Łopata i Mieczysław...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Łopata - pytanie z 24 czerwca 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pytania w sprawach bieżących Poseł Jan Łopata - PSL w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy

Jan Łopata - pytanie z 24 września 2015 r.
Posiedzenie Sejmu RP nr 101 Pytania w sprawach bieżących Poseł Jan Łopata - PSL w sprawie...

Opubilkował videosejm.pl
Brak komentarzy