Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Bardzo dziękuję, panie marszałku.

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pytanie, które sformułowałem i które w imieniu klubu zostało przesłane w formie pisemnej, dotyczy konkretnej sprawy: konkretnej sytuacji w konkretnej firmie. Za chwilę powiem o tym parę zdań, ale oczywiste jest, że to zagadnienie, które tam wyłuszczyłem, jest szersze. O tym mówi wielu obywateli, chodzi o problem na styku obywatel - państwo albo, może bliżej, firma - organ skarbowy. Nie ukrywam, że jest spore niezadowolenie w tym obszarze, stąd też próba zmiany Ordynacji podatkowej, dyskusja z pomysłem pana prezydenta. To pytanie ma być wręcz sformułowane w referendum, bo coś jest na rzeczy.

    Konkretna sprawa, konkretne pytanie, które przesłałem, dotyczy firmy Luxor, która skupowała czy też może odbierała towar, jakim jest tytoń, susz tytoniowy. To jest duży problem dla województwa lubelskiego, dlatego że wartość towaru to blisko 700 tys. zł. Towar został przesłany, a docierają do mnie informacje, że urzędy skarbowe czy instytucje skarbowe przeciągają, jak niektórzy tam mówią, kontrolę - ja tylko pytam, poruszam tę sprawę w formule pytania, bo nie wiem, czy te terminy były przekładane - wydłużają termin prowadzenia tej kontroli, natomiast nie ma zwolnienia tego towaru i nie ma zapłaty dla dostawców, czyli rolników. To jest naprawdę duża kwestia, dlatego że zrzeszenie producentów tytoniu musiało zgodnie z przepisami prawa odprowadzić i VAT, i inne podatki, natomiast nie ma z czego zapłacić rolnikom. (Dzwonek)

    Pytania, które przesłałem na piśmie, formułuję też w tej chwili. Czy prawdą jest, że organy skarbowe prowadzą kontrole wobec spółki Luxor? Jakie? Jeśli takowe postępowanie jest prowadzone, jakie są w tej chwili podejmowane czynności? Ile to jeszcze może potrwać? Dziękuję.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie i Panowie Posłowie! Szanowny Panie Pośle! Odnosząc się do pytań pana posła Jana Łopaty dotyczących kontroli skarbowych prowadzonych wobec lubelskich producentów tytoniu, pragnę poinformować, że wobec lubelskich producentów tytoniu takowe kontrole nie są prowadzone, natomiast faktycznie są podejmowane działania organów administracji państwowej wobec spółki Luxor. Główne działania wobec spółki Luxor prowadzi Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy w ramach śledztwa, sygn. akt V Ds 11/14, dotyczącego zorganizowanej przestępczości. Z dostępnych informacji wynika, że spółka mogła wprowadzić do obrotu wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzy, nie dokonując ich opodatkowania podatkiem akcyzowym oraz podatkiem od towarów i usług. Czynności procesowe prowadzi Nadwiślański Oddział Straży Granicznej - placówka w Bydgoszczy. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej przy udziale funkcjonariuszy z Izby Celnej w Toruniu podjął czynności w spółce Luxor po zatrzymaniu samochodu ciężarowego z papierosami, których oznaczenia wskazywały na produkcję tych papierosów przez spółkę Luxor. Papierosy przewożono bez dokumentów obowiązujących przy tego typu przemieszczeniach wyrobów akcyzowych. Straż Graniczna oprócz zatrzymania i zajęcia wyrobów tytoniowych stwierdziła obecność obcokrajowców nielegalnie zatrudnionych przy produkcji papierosów poza składem podatkowym. W ramach czynności procesowych do magazynu depozytowego Urzędu Celnego w Radomiu zostało przewiezionych ok. 13 mln sztuk papierosów. Biorąc pod uwagę ilość zabezpieczonych wyrobów tytoniowych, suszu tytoniowego oraz liści tytoniu, czynności Straży Granicznej mogą potrwać, jak się ocenia, jeszcze ok. 3-4 miesięcy. Ponadto Straż Graniczna dokonała również zabezpieczenia znacznych kwot środków pieniężnych w gotówce.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W odniesieniu do organów nadzorowanych przez ministra finansów, czyli organów kontroli skarbowej i organów podatkowych, w tym przypadku dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie i naczelnika Urzędu Celnego w Radomiu, informuję, że prowadzone są również działania wobec spółki Luxor. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie na wniosek Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy prowadzi od 27 marca 2015 r. w spółce Luxor postępowanie kontrolne w zakresie kontroli rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych, podatku VAT i podatku akcyzowego. Obecnie pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie prowadzący postępowanie kontrolne w spółce wystąpili do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy o przekazanie z akt śledztwa dokumentów zabezpieczonych w spółce celem wykorzystania ich w prowadzonych postępowaniach kontrolnych.

    Na obecnym etapie sprawy dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie nie występował z wnioskiem o zabezpieczenie na majątku podatnika przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego ani nie podejmował innych czynności mogących mieć wpływ na bieżącą sytuację finansową kontrolowanego podmiotu. Również naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu prowadzi w spółce Luxor od stycznia 2015 r. kontrolę podatkową w zakresie rozliczeń z budżetem państwa z tytułu podatku akcyzowego od suszu tytoniowego i wyrobów tytoniowych za okres od września 2012 r. do marca 2015 r.

    Działania naczelnika Urzędu Celnego w Radomiu nie powodowały utrudnień w działalności spółki. Działania kontrolne w okresie od stycznia do maja 2015 r. trwały zaledwie pięć dni. W związku z czynnościami kontrolnymi stwierdzono liczne nieprawidłowości w funkcjonowaniu składu podatkowego prowadzonego przez spółkę Luxor. Obecnie pozyskiwane są materiały dowodowe z Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy oraz w ramach pomocy prawnej - z urzędów celnych na terenie kraju i z Centralnego Biura Łącznikowego ds. Akcyzy. Przypuszczalny termin zakończenia kontroli podatkowej uzależniony jest od skali stwierdzonego stanu bądź nieprawidłowości terminu zebrania materiału dowodowego i jego obszerności.

    Pragnę poinformować, że na obecnym etapie naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu również nie dokonywał zabezpieczenia finansowego w ramach prowadzonej kontroli. Jednak mając na uwadze prowadzenie przez spółkę Luxor działalności gospodarczej w sposób niezgodny z przepisami prawa podatkowego oraz udzielonym zezwoleniem, to jest prowadzenie produkcji wyrobów akcyzowych poza składem podatkowym oraz sprzedaż na terytorium kraju suszu tytoniowego nieoznakowanego polskimi znakami akcyzy, naczelnik Urzędu Celnego w Radomiu wydał w dniu 15 stycznia 2015 r. decyzję o wykreśleniu spółki z listy pośredniczących podmiotów tytoniowych oraz w dniu 27 maja 2015 r. cofnął spółce zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Decyzja naczelnika Urzędu Celnego w Radomiu o wykreśleniu spółki Luxor z listy pośredniczących podmiotów tytoniowych utrzymał w mocy dyrektor Izby Celnej w Warszawie, a postępowanie odwoławcze w zakresie cofnięcia spółce zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego toczy się obecnie przed dyrektorem jako organem drugiej instancji.

    Panie Marszałku! Państwo Posłowie! Na zakończenie pragnę podkreślić, że działania organów Służby Celnej, organów kontroli skarbowej nie są kierowane przeciwko lubelskim producentom tytoniu, ale mają na celu zapewnienie budżetowi państwa należnych wpływów od producentów wyrobów tytoniowych takich jak spółka Luxor i przeciwdziałanie nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych.

    Z pełnym zrozumieniem odnoszę się do troski pana posła o właściwe relacje między administracją a podatnikiem, ale w tym przypadku organy administracji, organy ścigania muszą wykonywać swoje czynności wobec istotnego podejrzenia popełnienia przestępstwa ujawnionego przez Straż Graniczną i nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy w ramach prowadzonego śledztwa. Dziękuję bardzo.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Wobec przedstawionych faktów w zasadzie pytań dodatkowych nie mam. Toczy się postępowanie i rozumiem to, dotyczyło tego jedno z moich pytań. Ale ja w żaden sposób nie formułowałem tego w związku z lubelskimi producentami tytoniu. Pan minister zauważył, że nie jest to zabezpieczone na majątku, ale dostawcy nie otrzymali zapłaty za dostarczony towar i bardziej to jest przyczyną mojego pytania, choć oczywiście to tło, relacje urzędów administracji państwowej i firmy są w polu mojego zainteresowania jako posła. Dziękuję.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica:

    Panie Marszałku! Szanowny Panie Pośle! W tej sytuacji środkami pieniężnymi przechowywanymi w spółce, które zostały zabezpieczone w toku prowadzonego postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy, oczywiście spółka Luxor nie może dysponować i w związku z tym nie może realizować swoich zobowiązań. Natomiast decyzja kontrahentów w tej bądź każdej innej sytuacji, kiedy nie został zabezpieczony majątek, może dotyczyć złożenia roszczenia o wypłatę zobowiązania bądź przekazania sprawy na drogę postępowania sądowego celem wyegzekwowania należnych płatności, ewentualnie również przez zajęcia majątku w postępowaniu cywilnym. To już jest decyzja każdego kontrahenta, czy czeka na pieniądze, bo być może one się pojawią, czy też wiedząc, jaka jest sytuacja w związku z tym, podejmuje decyzje mające na celu wyegzekwowanie należnych mu środków finansowych w postępowaniu egzekucyjnym, które miałby prowadzić komornik.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Jan Łopata:

    Z całym szacunkiem, ale tego, jaka jest sytuacja, dowiedzieliśmy się dopiero teraz, bo jakby nikt tego nie wiedział. Jeśli można, prosiłbym pana ministra o pisemną odpowiedź, bo pewnie takie postępowanie producenci rozważą. Dziękuję.


16 punkt porządku dziennego:


Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Kapica:

    Oczywiście, dziękuję bardzo.



Jan Łopata - pytanie z 24 czerwca 2015 r.

Posiedzenie Sejmu RP nr 95 Pytania w sprawach bieżących Poseł Jan Łopata - PSL w sprawie kontroli skarbowych prowadzonych wobec lubelskich producentów tytoniu


408 wyświetleń