Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Joanna Bobowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Powszechna dostępność, by nie powiedzieć nachalność mass mediów powoduje, że kultura masowa zawłaszcza obszar, na którym powinny rozwijać się upodobania do działań artystycznych, sztuki i wspólnego jej uprawiania. Kultura lokalna kurczy się na rzecz wybujałej oferty płynącej z rozrywki telewizyjnej, Internetu. Edukacja muzyczna prowadzona na bardzo przeciętnym poziomie w ramach szkolnych lekcji sztuki nie daje szans na wzbudzenie kreatywności młodego pokolenia, nie daje też szans na uwrażliwienie odbiorców na dzieła godne miana twórczości artystycznej. Jednym z jej popularnych przejawów są tradycyjne pieśni, melodie wynikające z tradycji regionalnej. W Małopolsce nie brakuje dobrych przykładów kultury duchowej, bogatych tradycji muzycznych, zwłaszcza w Beskidach, na pograniczu ziem zamieszkałych przez krakowiaków i górali.

    Dobrym przykładem łączenia artystycznych wyzwań z edukacją międzypokoleniową i regionalną stał się Festiwal Pieśni Maryjnej ˝Ave Maria˝, organizowany po raz ósmy w Osielcu w gminie Jordanów. W tym roku zgromadził na scenie wiele regionalnych grup, nie tylko młodzieżowych, łącznie 390 artystów amatorów śpiewu oraz gry na instrumentach muzycznych. Główny organizator, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji w Jordanowie, daje wykonawcom swobodę wyboru stylu, pozostaje jako organizator otwarty na nowe formy muzyczne. Dzięki tej różnorodności - począwszy od tradycyjnych, archaicznych śpiewów ludowych, przywołujących dawny, sielski klimat wsi, po nowoczesne standardy muzyki rozrywkowej - poziom wykonawców staje się coraz wyższy. W tym roku jury nagrodziło w poszczególnych kategoriach zarówno zespoły, jak i indywidualnych wykonawców, m.in. w tej grupie znalazł się zespół regionalny z Olszówki, grupa Zbyrcoki z Juszczyna, Zembrzyckie Koło Gospodyń Mioduszyna, schola Nadzieja z Olszówki, zespoły Jezusowa Kapela i Leśna Kraina z Osielca oraz chór Adoramus z Rdzawki, a także Duecento - zespół z liceum z Suchej Beskidzkiej.

    Inicjatywę organizacji festiwalu podjął przed laty Stanisław Budnik, mając na uwadze potrzebę krzewienia kultury i dawnych obyczajów, pogłębiania wiary i kultywowania dawnej tradycji majówek. Połączenie tradycyjnych śpiewów i góralskiej nuty z nowoczesną interpretacją oraz włączenie współczesnych instrumentów staje się skuteczną zachętą dla młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze rodzimej.

    Wykonawcy dają muzyczne świadectwo kultury tradycyjnej. Łącząc i kontrastując style muzyczne tradycyjnych przyśpiewek, pieśni i współczesnych rytmów, osiągają bardzo oryginalne brzmienie. Korzystają oni z radością z dobrych wzorców kultury niematerialnej, starych pieśni i beskidzkich obrzędów. Ich interpretacje często pogłębione są nutą nostalgii, wyobrażeniem o sielskim klimacie, spokoju i harmonii dawnej wsi. W nowoczesnym kontekście ich dokonania artystyczne stanowią ciekawy i nowatorski element kultury lokalnej, są wyzwaniem dla młodych, by doskonalili sprawność gry na instrumentach, śpiew, a co ważne, wpływają na poczucie lokalnej tożsamości. Dziękuję bardzo.



Poseł Joanna Bobowska - Oświadczenie z dnia 24 maja 2012 roku.


97 wyświetleń

Zobacz także: