Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj
Oświadczenia.


Poseł Joanna Bobowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Kołem napędowym rozwoju społecznego w wielu miejscowościach Małopolski są ochotnicze straże pożarne. Ich historia niejednokrotnie sięga końca XIX w. Wydarzenia opisane w kronikach odnoszą się do tragicznych dziejów I i II wojny światowej oraz stanowią żywy opis działania na rzecz rozwoju lokalnych wspólnot, bezpieczeństwa, oświaty i kultury. Wartością środowisk strażackich, która kształtuje odpowiedzialność za drugiego człowieka, jest dziedzictwo minionych pokoleń. Wyjątkowe przywiązanie druhów do kontynuacji służby, przynależność kolejnych pokoleń do ochotniczej straży, pozwoliło na stworzenie trwałego fundamentu społeczeństwa obywatelskiego w małopolskich miejscowościach. To wzmacnia wspólnotę celów i nadaje jej dodatkowy sens. Dzisiaj idee działalności społecznej mają swój dalszy ciąg i wychodzą naprzeciw potrzebom odtworzenia szerokich grup wolontariuszy. Przejawem tego jest choćby honorowe krwiodawstwo, organizacja czasu wolnego dla dzieci i dorosłych - prowadzenie wiejskich świetlic, spółdzielni socjalnych, dbałość o zachowanie dawnych obrzędów, na przykład kolędniczych lub wielkopostnych.

    Wszystko to sprawia, że zakres działania staje się coraz szerszy, bowiem ochotnicze straże pożarne są organizacjami społecznymi, pozarządowymi, które prowadzą działalność w formie stowarzyszenia. W zakresie ochrony przeciwpożarowej korzystają one z pomocy publicznej, z budżetu państwa. Na cele związane z rozwojem społeczności lokalnej ubiegają się o wsparcie z innych źródeł. OSP, posiadając rejestracje jako stowarzyszenie, wspomagają budżet, prowadząc działalność gospodarczą, dochód z działalności przeznaczając na cele statutowe. Co ważne, OSP przygotowują projekty i coraz częściej są beneficjentem funduszy zewnętrznych oraz środków z Unii Europejskiej. Z punktu widzenia rozwoju małych miejscowości ich rola jest niezastąpiona, wykonują zadania należące do sfery zadań publicznych, w tym podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Niejednokrotnie są jedynymi w okolicy placówkami aktywnymi w szerzeniu kultury, sztuki, pielęgnowaniu tradycji oraz upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu. Coraz częściej strażacy proponują swoim członkom współpracę międzynarodową, międzyregionalną, działania w zakresie krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży, ekologii i ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

    W powiecie myślenickim straże - jubilatki w maju świętowały rocznice swojego powstania.

    W Myślenicach na Dolnym Przedmieściu podczas uroczystości 125-lecia, honorując dorobek jednostki, na ręce prezesa Edwarda Łapy i naczelnika Tadeusza Sroki przekazano Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza. Przedstawiając historię jednostki od 1887 r., przypominano, że oryginał dokumentu założycielskiego znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej. Osiągnięcia z przeszłości mają przełożenie na bieżącą aktywność jednostki, doskonale wyposażonej w sprzęt, i w wyśmienitym przygotowaniu bojowym druhów.

    Wiekową tradycją szczyci się z kolei Ochotnicza Straż Pożarna w Krzesławicach w gminie Raciechowice. Obchodom 100-lecia towarzyszyło uroczyste przekazanie decyzji o włączeniu jednostki do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego oraz odznaczenie sztandaru złotym znakiem związku, a także odsłonięcie tablicy poświęconej założycielom OSP, którego dokonali prawnukowie pierwszych strażaków: Krzysztof Węglarz, prezes zarządu, i Marek Majka, naczelnik. Współczesna aktywność druhów ujawnia się we wzorowej współpracy na rzecz rozwoju wsi, organizacji zajęć kulturalnych oraz dobrej gotowości bojowej, wzorcowej formie fizycznej, czego dowodem są bardzo wysokie notowania na zawodach strażackich. Druhowie są również honorowymi dawcami krwi. Różnorodna forma działania w strażach wychodzi naprzeciw potrzebom współczesnego wolontariatu, kształtowaniu dobrego wizerunku społecznika, co ma niebagatelne znaczenie dla wychowania kolejnych pokoleń młodych ludzi zaangażowanych w rozwój lokalnej wspólnoty i sprawy obywatelskie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Joanna Bobowska - Oświadczenie z dnia 23 maja 2012 roku.


84 wyświetleń

Zobacz także: