Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

2 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych (druki nr 320 i 394).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Pani Marszałkini! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Ruch Palikota w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych.

    W obecnym stanie prawnym ustawa dzieli nam małoletnich na trzy grupy: tych, którzy nie ukończyli pięciu lat - tym obecnie wydaje się paszport tymczasowy, ważny 12 miesięcy, chyba że na żądanie rodziców wydaje się paszport zwykły, ale on też jest ważny przez 12 miesięcy, tych, którzy ukończyli już pięć lat, ale nie ukończyli trzynastu lat - tym wydaje się paszport stały, ważny pięć lat, oraz tych, którzy ukończyli już trzynaście lat - tym wydaje się paszport zwykły.

    Po zmianach, po nowelizacji ustawy, zaproponowanej przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, wszystkim małoletnim będzie się wydawało paszporty zwykłe na okres pięciu lat, wszystkim, którzy nie ukończyli trzynastego roku życia.

    Dlaczego robimy tę nowelizację? Przede wszystkim dlatego, żeby zaoszczędzić koszty uzyskiwania nowych dokumentów paszportowych po każdym roku. Po drugie, są kraje, które wymagają pewnej długości ważności paszportu już przy ubieganiu się o wizę. Takim przykładem są Indie, które wymagają ważności paszportu przez rok, gdy ubiegamy się o wizę. Wówczas rodzice z małoletnim nie mogą nawet do tego kraju wyjechać, ponieważ już samo odebranie paszportu oznacza krótszy okres, niż wymagany przez ambasadę Indii. Jak już jesteśmy przy minimalnych ważnościach paszportów przy podróżowaniu do różnych krajów, to na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdujemy bardzo ciekawą tabelkę, w której to mamy oczywiście kraj, terytorium, informację, czy wiza jest wymagana, czy nie jest wymagana, okres pobytu bezwizowego oraz wymagany dokument podróżowania. I tutaj, ku mojemu zdziwieniu, nie ma informacji, jaki okres ważności paszportu jest wymagany przy podróżowaniu do znaczących gospodarczo krajów, takich jak Indie, Brazylia, Stany Zjednoczone, Chiny czy Hongkong, jako strefa administracyjna Chin, ale są informacje, jeśli chodzi o kraje takie jak Sri Lanka, Wenezuela i Tajwan.

    Mam pytanie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, czy występują jakieś specjalne uwarunkowania, że te kraje uzyskały klauzulę długości ważności paszportu.

    W imieniu klubu Ruch Palikota rekomenduję przyjęcie tej nowelizacji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 23 maja 2012 roku.


36 wyświetleń

Zobacz także: