Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

1 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o obligacjach (druki nr 2735 i 2882).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o obligacjach. Szczegółowa analiza dotycząca instytucji i rozwiązań zawartych w projekcie ustawy została przeze mnie przedstawiona podczas pierwszego czytania na forum plenarnym Sejmu. Ograniczę się zatem do wskazania najważniejszych kwestii.

    W toku prac nad rzeczonym projektem ustawy zostały uwzględnione uwagi środowisk zainteresowanych uregulowaniami dotyczącymi obligacji nieskarbowych. Komisja przychyliła się m.in. do postulatów Banku Gospodarstwa Krajowego. Wskazano potrzebę wprowadzenia zmiany, która polega na tym, że uprawnienie do emisji obligacji nie zostanie wyłączone dla podmiotów, w przypadku których Skarb Państwa ma więcej niż 50% głosów. Uwzględniono również postulaty odnoszące się do wydłużenia terminu wejścia w życie ustawy. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2015 r. Szeroką dyskusję wywołała propozycja Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Kasa krajowa zwróciła uwagę na fakt, że poprawka przewidująca zaliczenie środków pochodzących z emisji obligacji wieczystych, której dokonują spółdzielcze kasy, do jej funduszy własnych została uwzględniona na wcześniejszym etapie prac legislacyjnych, ale nie znalazła się w finalnej wersji projektu. Zgodnie ze stanowiskiem kasy, wprowadzenie możliwości zaliczenia do funduszy własnych kas środków pochodzących z emisji obligacji wieczystych przyspieszyłoby procesy restrukturyzacyjne kas i pozwoliłoby na wykorzystanie dostępnych zasobów finansowych. Propozycja nie zyskała uznania komisji i została negatywnie zaopiniowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zaproponowany instrument powodowałby wzrost ryzyka, jeżeli chodzi o działalność kas oszczędnościowo-kredytowych, oraz wpływałby na dodatkowe obciążenie wyniku finansowego.

    Poza poprawkami merytorycznymi w toku prac komisji przyjęto również poprawki o charakterze porządkującym i legislacyjnym.

    Przedstawiony Wysokiej Izbie projekt ustawy jest próbą kompleksowej regulacji tematyki emisji obligacji nieskarbowych. W ocenie autorów projektu wprowadzenie ustawy zmierza do wsparcia rozwoju rynku długoterminowych papierów dłużnych, jak również zwiększenia pewności i bezpieczeństwa obrotu. Obligacje komercyjne mają stanowić alternatywne względem kredytów bankowych źródło pozyskiwania kapitału.

    Nowa regulacja ma zastąpić obecnie stosowaną ustawę z czerwca 1995 r. Obecne uregulowania nie przystają do potrzeb praktyki i stanowią hamulec rozwoju rynku nieskarbowych papierów dłużnych. W toku stosowania obowiązujących aktualnie przepisów narosło wiele wątpliwości prawnych, rozpatrywany projekt ma na celu ich usunięcie. W celu poradzenia sobie z niedoskonałościami obecnego prawa praktycy wypracowali odpowiednie rozwiązania.

    Projekt sankcjonuje istniejącą praktykę, otacza ją silniejszą ochroną prawną, co ma skutkować dynamiczniejszym rozwojem rynku.

    Projekt ustawy przewiduje, że do oprocentowania obligacji nie stosuje się przepisów o odsetkach maksymalnych. Oznacza to, że oprocentowanie obligacji będzie mogło być wyższe niż czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego w stosunku rocznym. Jest to rozwiązanie, które powinno ułatwić pozyskiwanie kapitału przez emitentów. Możliwość oferowania wyższych odsetek może być wykorzystana w szczególności w przypadku finansowania przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym lub emitowania obligacji o wyższym ryzyku przez emitentów nieposiadających uznanej pozycji na rynku.

    Niniejszy projekt ustawy zawiera uregulowania, które mają wychodzić naprzeciw potrzebom emitentów i obligatariuszy. Instytucje polskiego ustawodawstwa w przedmiocie obligacji komercyjnych winny stanowić na tyle atrakcyjną propozycję dla uczestników rynku, by emitowane obligacje obejmowali regulacjami polskiego prawa. Jest to konieczny warunek dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego.

    W toku prac parlamentarnych nad projektem przeanalizowano wiele opinii wskazanych w ramach konsultacji społecznych.

    Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej przychyla się do stanowiska Komisji Finansów Publicznych i opowiada się za uchwaleniem projektu ustawy o obligacjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 26 listopada 2014 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: