Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

5 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3150).


Poseł Krzysztof Kłosowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustaw.

    Przedstawiony Wysokiej Izbie projekt ustawy ma za zadanie wykonanie prawa Unii Europejskiej. Celem proponowanej regulacji jest dostosowanie polskiego prawa do wymogów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych.

    Zgodnie z projektowanymi zmianami banki spółdzielcze otrzymają możliwość zaliczenia kapitału pozyskanego z wpłat na udziały członkowskie do kapitału podstawowego. Warunkiem dokonania takiej operacji jest przyznanie bankom prawa do ograniczenia albo odmowy zwrotu wpłat dokonanych na udziały członkowskie, które zostały wypowiedziane. Przedstawione rozwiązanie ma charakter dobrowolny. Banki spółdzielcze będą mogły przyjmować członków na dotychczasowych zasadach.

    Wskazane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nakłada obowiązek spełnienia w 2015 r. wymogu pokrycia płynności. Jest to norma, zgodnie z którą banki są zobowiązane do utrzymania wysokiej jakości płynnych aktywów w wystarczającej ilości do pokrycia odpływów gotówkowych w ciągu następnych 30 dni kalendarzowych.

    Projekt przewiduje również, że banki spółdzielcze, których fundusze własne są równe lub wyższe niż równowartość 5 mln euro i które spełniają podstawowe wymogi ostrożnościowe, będą mogły wypowiedzieć umowę zrzeszenia. Jednocześnie nie będą musiały zawierać innej umowy z innym bankiem zrzeszającym. Dotychczas Prawo bankowe nie przewidywało takiej możliwości. Ustawa nakłada obowiązek wystąpienia do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na prowadzenie działalności poza zrzeszeniem przez bank spółdzielczy, który decyduje się umowę wypowiedzieć.

    Pozostałe założenia rządowego projektu ustawy przedstawiła pani minister, więc nie będę ich dalej przytaczał.

    W ocenie Klubu Poselskiego SLD istnieje potrzeba prac w komisji nad tym projektem oraz wprowadzenia kilku zmian.

    Celem systemu utworzonego na podstawie przepisów ustawy ma być gwarancja płynności i wypłacalności jego uczestników, w konsekwencji celem pośrednim jest bezpieczeństwo zgromadzonych przez banki spółdzielcze i zrzeszające depozytów. System ochrony przejmie zatem w decydującej części zadania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Istotnym narzędziem systemu będzie tworzony obligatoryjnie fundusz pomocowy. Nie znajduję uzasadnienia, by banki spółdzielcze wnosiły opłaty roczne na rzecz funduszu pomocowego w BFG oraz równocześnie ponosiły koszty tworzenia funduszu pomocowego w IPS. Ponadto niecelowe jest utrzymywanie Funduszu Restrukturyzacji Banków Spółdzielczych. W obecnym stanie prawnym środki z tego funduszu przeznaczane są na planowane wydatki o charakterze inwestycyjnym, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa gromadzonych środków pieniężnych, stąd też zasadna jest likwidacja funduszu własnego BFG i przekazanie środków do funduszu pomocowego IPS w ramach zrzeszeń. Konieczne jest również uzupełnienie przepisów dotyczących kontroli wewnętrznej w ramach IPS. Obecnie banki spółdzielcze wykonywanie kontroli wewnętrznej mogą powierzyć wyłącznie bankowi zrzeszającemu.

    Biorąc powyższe pod uwagę, Klub Poselski SLD opowiada się za skierowaniem projektu ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz niektórych innych ustaw do dalszych prac w komisji sejmowej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Krzysztof Kłosowski - Wystąpienie z dnia 18 marca 2015 roku.


62 wyświetleń

Zobacz także: