Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej nr 2011/199/UE z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro (druki nr 37 i 106).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego przedstawiam nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej nr 2011/199/UE z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro, druki nr 37 i 106. Unia Europejska przeżywa dziś kryzys ekonomiczny, sytuacja gospodarcza wielu państw ulega pogorszeniu. Poszczególne rządy nie nadążają z reakcją na tempo osłabiania wskaźników ekonomicznych, a tym samym osłabiają siłę nabywczą i poziom życia swoich obywateli. Wspólnotowe, europejskie metody decyzyjne uległy osłabieniu. Widząc to, należy wesprzeć działania Rady Europejskiej dotyczące ustanowienia stałego mechanizmu kryzysowego mającego chronić stabilność finansową strefy euro.

    Po przeprowadzeniu konsultacji Rada Europejska w dniach 16-17 grudnia 2010 r. uzgodniła zmianę traktatu, by państwa europejskie mogły ustanowić Europejski Mechanizm Stabilności - EMS - stanowiący, że udzielanie wszelkiej niezbędnej pomocy finansowej w ramach tego mechanizmu będzie podlegało rygorystycznym warunkom. Decyzja Rady Europejskiej nr 2011/199/UE dotycząca zmiany art. 136 traktatu wejdzie w życie pod warunkiem uzyskania notyfikacji wszystkich państw członkowskich. Szanując wątpliwości i obawy poruszane i wskazane przez część państwa posłów, dotyczące zagrożeń czy też zmiany kompetencji Unii Europejskiej, z drugiej strony jednak jako rozsądni i dojrzali Europejczycy - a wszyscy takimi chcemy być - nie możemy pozostać obojętni na kryzys gospodarczy w innych państwach. Za chwilę ich kłopoty mogą stać się naszymi.

    Gospodarki państw Unii Europejskiej związane są swoistą metodą naczyń połączonych. Dlatego też lepiej zapobiegać i gasić wspólnie małe pożary, niż doprowadzić do dużych katastrof. W dobie zmian politycznych - nowy gospodarz w Pałacu Elizejskim, zmieniony skład parlamentu greckiego, jak również kolejne wybory i zmiany polityczne w państwach Unii Europejskiej - nie ma pewności, że dotychczasowe działania dotyczące wprowadzenia Europejskiego Mechanizmu Stabilności, zakończą się sukcesem. Jako Polska powinniśmy na zewnątrz pokazywać jedność i solidarność w dążeniu do stabilności finansowej i gospodarczej strefy euro. Dzięki temu możemy zapewnić rozwój i poprawę życia naszych obywateli. Swobodny przepływ ludzi, kapitału i technologii służy wszystkim.

    Od dnia przystąpienia do Unii Europejskiej Polska konsekwentnie prowadzi odpowiedzialną politykę finansową i gospodarczą. W naszym szeroko pojętym interesie leży integracja z krajami, które posługują się walutą Unii. Starania naszego kraju, by na arenie europejskiej Polska była słyszalna i miała wpływ przy podejmowaniu decyzji dotyczących również nas, powinny być przez nas wszystkich wzmacniane i wspierane. Dlatego też klub Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera projekt ustawy o ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej nr 2011/199/UE z dnia 25 marca 2011 r. w sprawie zmiany art. 136 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do mechanizmu stabilności dla państw członkowskich, których walutą jest euro. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 10 maja 2012 roku.


50 wyświetleń

Zobacz także: