Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

16 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu o handlu bronią, sporządzonego w Nowym Jorku dnia 2 kwietnia 2013 r. (druki nr 2521 i 2578).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałbym przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu o handlu bronią, sporządzonego w Nowym Jorku dnia 2 kwietnia 2013 r.

    Szacuje się, że w wyniku użycia broni codziennie w konfliktach na całym świecie ginie ok. 2 tys. ludzi. Tysiące ludzi zostaje rannych lub jest zmuszanych do opuszczenia swoich domów w wyniku przemocy i konfliktów, w których wykorzystywana jest broń. Szokujące statystyki ukazują, dlaczego potrzebujemy silnych międzynarodowych przepisów, które zapewnią, by na świecie broń nie wpadała w niewłaściwe ręce. Nadmienię, że wiele autorytetów wskazuje, iż pokój i handel bronią to duet, który nie idzie w parze. Przypomnę, że Ojciec Święty papież Franciszek zaznaczył, że słowo ˝pokój˝ zawiera w sobie wszelkie dobro, do jakiego dąży każdy człowiek i wszystkie społeczeństwa.

    Wysoka Izbo! Traktat o handlu bronią jest pierwszym obowiązującym prawnie dokumentem, który wprowadza przepisy dotyczące rynku zbrojnego. Po wejściu w życie będzie on dokumentem, który wyznaczy standardy międzynarodowego handlu bronią z poszanowaniem praw człowieka, tak by przeciwdziałać zbrodniom wojennym i chronić cywilów. Spowoduje on również, że trudniej będzie nielegalnie obracać śmiertelną bronią, i przeszkodzi w uzyskaniu dostępu do niej. Dokument będzie punktem odniesienia dla ogólnoświatowych działań na rzecz rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni.

    Zakres przedmiotowy traktatu jest zgodny z regulacjami krajowymi, które odnoszą się do uzbrojenia i sprzętu wojskowego objętego kontrolą, jak również innych kontrolowanych form obrotu tymi towarami, w tym wywozu, przywozu, pośrednictwa oraz tranzytu, jak też tranzytu, w trakcie którego następuje przeładunek.

    Stosowanie i egzekwowanie traktatu doprowadzi do rozpowszechnienia w skali globalnej prawnie wiążących norm w zakresie przekazywania broni konwencjonalnej oraz do zapobiegania nielegalnemu handlowi bronią konwencjonalną i wyeliminowania go. Upowszechnione zostaną również funkcjonujące w Unii Europejskiej kryteria, które dotyczą wydawania zezwoleń na dokonywanie międzynarodowych transferów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Nie ulega wątpliwości, że traktat doprowadzi do umocnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa na świecie, międzynarodowego prawa humanitarnego, zapobiegania terroryzmowi i międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

    Łamanie prawa międzynarodowego, nieprzestrzeganie praw dzieci, przypadki zabijania ludności cywilnej, kryzysy humanitarne oraz stracone szanse na rozwój społeczny i gospodarczy - wszystko to jest wynikiem nieodpowiedzialnego handlu bronią. Obecna sytuacja na świecie, na Ukrainie, liczba konfliktów zbrojnych pokazuje, że niezbędny jest światowy monitoring w tej kwestii i ustanowienie stanowczych globalnych regulacji dotyczących transferu bronią pomiędzy krajami. Uregulowania takie doprowadzą do powstrzymania naruszeń praw człowieka, które mogą mieć miejsce, jeśli broń dostanie się w niepowołane ręce.

    Wysoka Izbo! W skali krajowej traktat utrwali pozycję międzynarodową i obraz Polski jako państwa czynnie działającego w kwestii umocnienia międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Mając powyższe na uwadze, Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego zagłosuje za przyjęciem rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu o handlu bronią, sporządzonego w Nowym Jorku dnia 2 kwietnia 2013 r. Dziękuję bardzo.



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 28 sierpnia 2014 roku.


49 wyświetleń

Zobacz także: