Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

14 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości, sporządzonej w Budapeszcie w dniu 23 listopada 2001 r. (druki nr 2608 i 2703).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowni Panowie Ministrowie! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego chciałbym przedstawić nasze stanowisko w sprawie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości.

    Intensywny rozwój Internetu oraz usług informatycznych na świecie ma obecnie istotny wpływ na niemal każdą dziedzinę naszej aktywności. Jednak wraz z coraz większym rozwojem i wpływem Internetu na nasze życie przestępstwa komputerowe stały się jego integralną częścią. Prywatni przedsiębiorcy, gospodarstwa domowe, urzędy, banki, jednostki rządowe, zwykli użytkownicy, wszyscy możemy stać się ofiarami działań cyberprzestępców. W ostatnich latach polski rynek komputerowy stał się jednym z lepiej nasyconych i rozwijających się w Europie. Komputery i urządzenia cyfrowe oraz Internet odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu nieformalnej działalności lub też w znacznym stopniu pomagają w jej prowadzeniu, mówimy tu m.in. o nielegalnym handlu w sieci, pirackim oprogramowaniu, różnego rodzaju oszustwach oraz przestępczości z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych. To wszystko czyni z komputerów i powszechnej sieci Internet gigantyczny aparat do popełnienia przestępstw zarówno przez zorganizowane grupy przestępcze, które wykorzystują Internet i systemy komputerowe jako nowy instrument prowadzenia nieprzepisowej działalności, jak i przez pojedynczych cyberprzestępców. Przestępczość komputerowa od początku towarzyszyła rozwojowi nowoczesnych technologii, stopniowo zyskując na znaczeniu w policyjnych statystykach.

    Wysoka Izbo, Konwencja Rady Europy o cyberprzestępczości jest międzynarodowym aktem prawnym mającym na celu zapobieganie wykroczeniom przy użyciu Internetu, a powstała w celu poprawy bezpieczeństwa w wirtualnej przestrzeni, która coraz częściej wykorzystywana jest przez cyberprzestępców. Wskutek globalnego charakteru Internetu zjawisku temu można przeciwdziałać poprzez wprowadzenie transgranicznych mechanizmów współpracy. Dlatego też działania zmierzające do skuteczniejszego zapobiegania, ścigania i karania sprawców przestępstw popełnianych przy wykorzystaniu technologii informatycznych muszą być podejmowane na szczeblu międzynarodowym. Podkreślam tu działania związane ze wzmacnianiem zakresów prawnych stanowiących fundament współpracy w obszarze zwalczania tych przestępstw. Polska była i pozostaje aktywnym uczestnikiem tego procesu na arenie międzynarodowej, z czym związane jest podjęcie zobowiązań o charakterze prawnym i politycznym. Dokument reguluje istotne kwestie dotyczące m.in. informatycznych aspektów naruszania praw autorskich, oszustw, pornografii dziecięcej oraz wykroczeń związanych z bezpieczeństwem w Internecie. Konieczne jest przyjęcie właściwych przepisów prawnych w strefie europejskiej i wspieranie współpracy międzynarodowej.

    Europejska Konwencja o cyberprzestępczości ma ogromne znaczenie. Jest jednym z pierwszych międzynarodowych aktów prawnych stanowiących odpowiedzi na nowe, negatywne sytuacje, które wynikają z postępu technologicznego ery cyfrowej. Jest to o tyle istotne, że jeśli spojrzy się na charakter globalny sieci komputerowych, same działania krajowe są często niewystarczające i nieskuteczne. (Dzwonek)

    Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego przychyla się do poparcia rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 11 września 2014 roku.


61 wyświetleń

Zobacz także: