Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

35 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Gospodarki oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, sporządzonej w Abu Zabi dnia 13 stycznia 2013 r. (druki nr 2514 i 2577).


Poseł Jarosław Górczyński:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Ministrze! Pragnę przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie projektu ustawy o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej, sporządzonej w Abu Zabi dnia 13 stycznia 2013 r.

    Dnia 8 lipca 2010 r. Polska stała się członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Podczas trzeciego zgromadzenia agencji w Abu Zabi dnia 13 stycznia 2013 r. przyjęta została Umowa o przywilejach i immunitetach Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Dokument opiera się na konwencji o przywilejach i immunitetach organizacji wyspecjalizowanych ONZ z 1947 r., którą Polska aktualnie stosuje wobec 12 organizacji międzynarodowych, m.in. UNESCO, WHO, Banku Światowego. Zakres uprawnień, który przysługuje organizacji oraz jej personelowi, nie odbiega znacznie od zakresu ustanowionego konwencją ONZ. Podstawą zaakceptowania umowy było odpowiednie wypełnianie przez agencję statutowych zadań. Jest to możliwe dzięki zakresowi analogicznemu do innych organizacji międzynarodowych mających charakter powszechny. Umowa gwarantuje agencji osobowość prawną, zdolność do czynności prawnych oraz szeroki zakres przywilejów o charakterze majątkowym. Ułatwienia komunikacyjne posiadane przez agencję będą równie korzystne jak te, które posiadają inne rządy, łącznie z misjami dyplomatycznymi.

    Innym przypadkiem są przywileje i immunitety przedstawicieli i członków agencji w trakcie zwoływanych przez nią posiedzeń oraz podróży służbowych, których zakres obejmuje immunitet chroniący przed aresztowaniem bądź zatrzymaniem oraz immunitet jurysdykcyjny, który dotyczy wypowiedzi i wszelkich czynności dokonywanych przez nich w czasie wykonywania swoich funkcji. Podobne uprawnienia otrzymają urzędnicy agencji oraz eksperci, którzy angażowani są przez agencję do wykonywania zadań ad hoc. Agencja będzie stale współpracować z właściwymi władzami w celu zapobiegania nadużyciom praw, które wynikają z umowy, oraz zagwarantowania funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, jeżeli chodzi o członków agencji. Umożliwiane są konsultacje rządu RP z agencją. W sytuacji braku rozstrzygnięcia sprawy przekazywana jest ona wyznaczonym przez strony arbitrom. W razie gdy dojdzie do naruszenia postanowień umowy, istnieje możliwość nakazu danym osobom opuszczenia terytorium naszego kraju. Konieczna jest do tego wcześniejsza zgoda ministra spraw zagranicznych wydana po naradzie z dyrektorem generalnym agencji.

    Wysoka Izbo! W umowie zamieszczone są normy, które dotyczą wolności, praw i obowiązków obywatelskich. Wejście w życie umowy nie spowoduje konieczności dokonania zmian w obowiązującym ustawodawstwie ani obciążenia finansowego państwa. W związku z faktem, iż agencja mieści się poza terytorium RP, możliwe zwolnienia podatkowe stanowić będą niewielki wymiar. Realizacja umowy nie będzie wiązać się z przyjęciem dodatkowych aktów prawnych.

    Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego przychyla się do ratyfikacji przedmiotowego dokumentu. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)



Poseł Jarosław Górczyński - Wystąpienie z dnia 24 lipca 2014 roku.


54 wyświetleń

Zobacz także: