Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

9 punkt porządku dziennego:


Informacja ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2012 roku.


Poseł Michał Szczerba:

    Szanowny Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję za przedstawienie przez ministra spraw zagranicznych informacji o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2012 r. Pragnę podziękować także za obszerną informację na temat Partnerstwa Wschodniego, naszego wspólnego projektu, który niesie nadzieję i jest obietnicą budowy wspólnoty bezpieczeństwa, demokracji i dobrobytu. Partnerstwo Wschodnie jest to jedyna dostępna mapa drogowa zbliżająca Armenię, Azerbejdżan, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę, a także Białoruś z Unią Europejską.

    My, Polacy, chcemy dzielić się doświadczeniami z procesu integracji, aby nasi partnerzy mogli na tym zyskać, tak jak kiedyś my skorzystaliśmy. Niektórzy z nich będą wkrótce w podobnej sytuacji, jak Polska w grudniu 1991 r., kiedy podpisywaliśmy umowę stowarzyszeniową, wcale nie mając promesy członkostwa. Blisko 13 lat później staliśmy się pełnoprawnym członkiem Unii. Art. 49 Traktatu o Unii Europejskiej mówi, że każde państwo europejskie, które szanuje zasady określone w art. 6 ust. 1 - przypomnę, że są to wolność, demokracja, poszanowanie praw człowieka, podstawowe wolności oraz państwo prawa - może ubiegać się o członkostwo w Unii.

    Szanowni Państwo! Bardzo ważnym rejonem świata jest Kaukaz Południowy. Jest to rejon zamrożonych i istniejących konfliktów. Nie możemy jako Unia Europejska, jako Polska czekać, aby wybuchły tam kolejne kryzysy. Skuteczne działanie dyplomacji, usuwanie konsekwencji konfliktów kosztuje o wiele więcej niż zapobieganie im. Rozwiązywanie konfliktów w Górnym Karabachu, Abchazji i Osetii Południowej jest możliwe. Potrzebny będzie jednak w tym zakresie konstruktywny wkład Rosji. Pamiętajmy, że Partnerstwo Wschodnie nie zwalnia rządów państw partnerskich od odpowiedzialności za reformy. Minister Sikorski mówił o realizowanej przez nas i Unię Europejską zasadzie: więcej za więcej. W odniesieniu do Białorusi mówił także o zasadzie: mniej za mniej. Podzielam to zdanie.

    Szanowni Państwo! Przed nami ważny rok wyborów parlamentarnych. W maju odbędą się one w Armenii, we wrześniu na Białorusi, w październiku w Gruzji i na Ukrainie. Kalendarz ten oznacza, że Zgromadzenie Parlamentarne OBWE i obserwatorów międzynarodowych czeka dużo pracy. Mamy nadzieję, że wybory te będą ważnym testem, ważnym sprawdzianem dla naszych partnerów. Mamy nadzieję, że oni zdadzą ten egzamin.

    Krajem szczególnie mi bliskim jest Gruzja. 28 kwietnia będziemy świętować 20. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. Zasadniczą płaszczyzną kontaktów polsko-gruzińskich pozostaje współpraca polityczna wyrażająca się przede wszystkim we wsparciu udzielanym Gruzji przez Polskę na różnego rodzaju forach międzynarodowych.

    Szanowni Państwo! Mam nadzieję, że polski rząd i Ministerstwo Spraw Zagranicznych także w tej nowej jakości, jaką jest ta dłuższa perspektywa, której założenia rząd przyjął, będą nadal wspierać Gruzję, wspierać Armenię i Azerbejdżan oraz pozostałe kraje Europy Wschodniej w tym wysiłku, abyśmy mogli cieszyć się kiedyś współpracą, wolnym handlem i obecnością w ramach jednej Wspólnoty. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Michał Szczerba - Wystąpienie z dnia 29 marca 2012 roku.


64 wyświetleń

Zobacz także: