Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

18 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (druki nr 258 i 269).


Poseł Piotr Babinetz:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt zaprezentować stanowisko klubu Prawo i Sprawiedliwość do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (druki nr 258 i 269).

    Niestety musimy znowu powrócić do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, co gorsza, odbywa się to w trybie pilnym, a nawet ekspresowym. Poprzednia nowelizacja w tym samym obszarze merytorycznym, przyjęta w zeszłym roku pod kierunkiem koalicji rządzącej, była na tyle niedopracowana, że pilna nowelizacja wydaje się konieczna. Z drugiej strony obecne tak szybkie procedowanie budzi nasze obawy, że efekt może być podobny do tego przed rokiem, oby tak nie było. Powstają również wątpliwości co do skutków ubocznych procedowanych dzisiaj zapisów kolejnej nowelizacji.

    Obecne zmiany według uzasadnienia projektu wniesionego przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej są konieczne, ponieważ począwszy od dnia 7 kwietnia br. nie będzie możliwe wykonywanie tzw. przewozu okazjonalnego pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu mniej niż 7 osób łącznie z kierowcą. Chodzi więc o to, aby przewoźnicy trudniący się przewozem okazjonalnym mogli w zgodzie z przepisami prawa wykonywać usługi, a przede wszystkim żeby mogli z nich korzystać klienci. Jednocześnie powinno dziać się to w takich ramach prawnych, aby nie uderzyło w rynek innych bardziej powszechnych usług transportowych w zakresie przewozu osób. Podzielamy ideę umożliwienia ludziom, którzy potrzebują usługi w postaci transportu okazjonalnego ze względu na wizyty dyplomatyczne, imprezy kulturalne, sportowe, turystyczne oraz różnego rodzaju konferencje, seminaria, ale też śluby, chrzciny czy pierwsze komunie święte, skorzystania np. z pojazdu zabytkowego, co często jest marzeniem wielu, w szczególnych sytuacjach, ale także, i tego dotyczy ta nowelizacja, z innych pojazdów stosowanych do przewozów okazjonalnych.

    Projekt złożony przez grupę posłów był jednak na tyle niespójny i miejscami wewnętrznie sprzeczny, a szczególnie sprzeczny z zapisami dotychczasowego art. 18 ustawy, że utrudniało to jego wnikliwą analizę. Dopiero dużo bardziej przejrzysty i uporządkowany projekt, który powstał w wyniku dyskusji na wczorajszym posiedzeniu Komisji Infrastruktury i następnie w efekcie pilnej pracy powołanej specjalnie podkomisji, mógł stać się podstawą rozważań klubu Prawo i Sprawiedliwość. W wyniku prac naszego klubu opracowaliśmy kilka poprawek, które mają służyć doprecyzowaniu i uściśleniu projektu powyższej nowelizacji, aby zapisy ustawy w maksymalnym stopniu mogły doprowadzić do wyeliminowania ewentualnych patologii i nieprawidłowości.

    Panie Marszałku! Kolejne poprawki, które przedstawiam w imieniu naszego klubu, to, po pierwsze, w art. 1 w pkt 1 tej nowelizacji mamy ust. 4b ppkt 2 i przy lit. c po sformułowaniu ˝w formie bezgotówkowej˝ usunęlibyśmy wyrazy ˝lub gotówkowej˝ i dalej po sformułowaniu ˝określonego w ust. 4a˝ dopisalibyśmy ˝i będącymi wyłączną własnością przedsiębiorcy˝. W ust. 5, pod cyfrą 1, ˝umieszczania i używania w pojeździe taksometru lub innych urządzeń mających podobne funkcje oraz kasy fiskalnej˝, a pod cyfrą 2 ˝umieszczania na pojeździe˝ i tu dodać wyrazy ˝oraz w jego wnętrzu oznaczeń z nazwą˝. Wreszcie w art. 1 po pkt 5 dodalibyśmy pkt 6 w brzmieniu: ˝W załączniku nr 1 proponuje się dodanie poz. 15 w brzmieniu: Zatrzymanie lub postój pojazdu wykorzystywanego do wykonania przewozów okazjonalnych na miejscu dla postoju taksówek oznakowanym znakami drogowymi przewidzianymi w przepisach ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym˝ i tutaj, ponieważ jest to katalog wykroczeń i przewidzianych sankcji, byłaby sankcja: 5 tys. zł.

    Uważamy, że przyjęcie tych poprawek może doprowadzić do pogodzenia potrzeby wyeliminowania możliwych patologii na rynku transportu z potrzebą stworzenia po 7 kwietnia możliwości korzystania przez licznych klientów z przewozów okazjonalnych. Nie oznacza to jednak, że klub Prawo i Sprawiedliwość nie ma wątpliwości co do jakości uchwalanych w tak ekspresowym trybie przepisów prawa, które ma obowiązywać w Rzeczypospolitej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    Panie marszałku, proszę.



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 29 marca 2012 roku.


92 wyświetleń

Zobacz także: