Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

50 punkt porządku dziennego:


Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.


Poseł Piotr Babinetz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Projekt uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego został zgłoszony przez posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

    Jak argumentował rekomendujący projekt prof. Ryszard Terlecki, chodziło o dwie podstawowe kwestie, tzn. o to, aby oddać hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej, którzy walczyli o niepodległość Polski w powstaniu warszawskim, którzy przelewali swoją krew, jak również o to, aby podkreslić bohaterską, heroiczną postawę cywilnej ludności Warszawy, która poniosła przecież tak olbrzymie straty. Wspomnijmy chociażby tylko o kilkudziesięciu tysiącach mieszkańców warszawskiej Woli zamordowanych bestialsko przez Niemców w pierwszych dniach powstania warszawskiego. Z drugiej strony projekt uchwały dotyczy też kwestii polskiej pamięci, budowania świadomości narodowej, budowania mocnej polskiej wspólnoty narodowej. Bardzo ważnym elementem budowy tej wspólnoty narodowej było właśnie utworzenie Muzeum Powstania Warszawskiego, co jest zasługą świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dlatego w projekcie znalazły się dwa akapity dotyczące tej sprawy. Przytoczę je teraz.

    ˝Powstanie Warszawskie dla kolejnych pokoleń stało się symbolem walki o niepodległość Polski. W sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Przez lata działalności muzeum odwiedziło ponad 4 600 000 gości. Od dziesięciu lat szerzy ono na cały świat pamięć o Powstaniu, gromadzi dziesiątki tysięcy eksponatów, dokumentuje wywiady z uczestnikami Powstania, a w jego prace zaangażowanych jest setki wolontariuszy, przyczyniając się tym samym do rozpowszechniania wiedzy o polskiej historii.

    Sukces Muzeum Powstania Warszawskiego świadczy o tym, że przywiązanie do wolności i niepodległości pozostaje ważnym elementem narodowej tożsamości Polaków˝.

    Tyle ten fragment projektu uchwały. Rzeczywiście, dwa dni temu na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu na wniosek przewodniczącego klubu PO głosami PO i Twojego Ruchu wbrew głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości ten bardzo ważny fragment projektu uchwały został usunięty.

    (Poseł Stefan Niesiołowski: To wasza opinia.)

    Dzisiaj za chwilę w głosowaniu będzie rozpatrywana poprawka, która ma dotyczyć przywrócenia tego fragmentu projektu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Teresa Piotrowska: To jest uchwała o powstaniu, a nie o muzeum.)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 25 lipca 2014 roku.


102 wyświetleń

Zobacz także: