Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

8 punkt porządku dziennego:


Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2972).


Poseł Piotr Babinetz:

    Dziękuję.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość zabrać głos w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, druk nr 2972.

    Mimo częstej nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów obowiązujące obecnie regulacje nie zapewniają odpowiedniej ochrony praw osób eksmitowanych, w związku z czym według wnioskodawców sądy mogą często orzekać nakaz opuszczenia lokalu służącego zaspokojeniu podstawowych potrzeb mieszkaniowych, nawet wbrew konstytucyjnej ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Także ze względu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące wprowadzenia obowiązku zapewniania przez gminy pomieszczeń tymczasowych eksmitowanym w szerszym niż dotychczas zakresie potrzebne jest wprowadzenie nowych rozwiązań, jeśli chodzi o politykę państwa, czyli konkretnych obowiązków gmin wobec osób zagrożonych bezdomnością oraz faktycznego realizowania budownictwa socjalnego w celu zapobiegania bezdomności Polaków.

    Wnioskodawcy argumentują, że skoro jednym z najistotniejszych celów nowelizacji jest zagwarantowanie ochrony praw człowieka wobec eksmitowanych, a nie tylko lokatorów, właściwe jest, aby tytuł ustawy o ochronie praw lokatorów otrzymał nowe brzmienie: ustawa o ochronie praw lokatorów i przeciwdziałaniu bezdomności.

    Jeśli chodzi o konkretne nowe zapisy, to w ustawie o ochronie praw lokatorów proponuje się m.in. to, o czym tu już była mowa, czyli: wprowadzenie przepisów zapewniających rzeczywistą ochronę praw eksmitowanych przed eksmisją na bruk, więc eksmisja do noclegowni byłaby możliwa tylko wobec osób stosujących przemoc wobec współlokatorów, wprowadzenie pojęcia osoby zagrożonej bezdomnością, wobec której gmina ma obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego lub lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie, oraz obowiązek wpisania do kolejki mieszkaniowej, zobiektywizowanie progu interwencji władzy publicznej, aby wsparciem były objęte podmioty rzeczywiście wymagające pomocy, wprowadzenie ochrony osób zagrożonych bezdomnością poprzez poszerzenie kręgu osób uprawnionych do lokalu socjalnego ze względu na ich sytuację materialną, osobistą, społeczną i rodzinną, wzmocnienie ochrony i zwiększenie uprawnień lokatora w zasobach publicznych, aby zapobiec narastaniu liczby eksmisji i bezdomności, z czym obecnie władzy publicznej trudno sobie poradzić z powodu braku odpowiednich zasobów mieszkań publicznych oraz sytuacji finansowej gospodarstw domowych, wprowadzenie mechanizmów umożliwiających samorządom, władzom centralnym i obywatelom uzyskanie pełnej wiedzy o potrzebach i stopniu ich zaspokojenia w regulowanej dziedzinie w poszczególnych gminach i kierowanie środków budżetowych przeznaczonych na te cele w sposób świadomy, i wreszcie zmienienie nazwy pomieszczenia tymczasowego na pokój hostelowy, po to by zapobiec gorszemu od innych traktowaniu osób w nich zamieszkujących, dostosowanie wymagań stawianych pokojom hostelowym, aby pobyt w nich nie naruszał prawa do ochrony życia prywatnego i rodzinnego oraz innych praw i dóbr osobistych, wprowadzenie takiego zapisu, że gmina tworzy zasób pokoi hostelowych, które przeznacza się na wynajem.

    W ustawie o dodatkach mieszkaniowych proponuje się m.in. wprowadzenie przepisów umożliwiających pobieranie dodatku osobie, która nie posiada tytułu prawnego do lokalu, ale zawarła umowę o spłacie zadłużenia, w ustawie o pomocy społecznej - wprowadzenie zapisu zapewniającego, że do dochodu przy przyznawaniu zasiłku z pomocy społecznej nie będzie wliczany dodatek mieszkaniowy, wreszcie w ustawach o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i ustawie o Policji - zrównanie praw cywilnych lokatorów zamieszkujących w tych zasobach z prawami innych lokatorów oraz nadanie prawa do lokalu socjalnego niepełnosprawnym żołnierzom i policjantom oraz byłym żołnierzom i byłym policjantom.

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Podsumowując, powyższy projekt ustawy dotyczy zapewnienia eksmitowanym ochrony praw człowieka, wzmocnienia instrumentów polityki mającej zapobiegać bezdomności, skierowanych zarówno do najemców o najniższych dochodach, jak i eksmitowanych, oraz doprowadzenia do stopniowej poprawy sytuacji mieszkaniowej najuboższych grup obywateli. Generalnie chodzi o podjęcie próby rozwiązywania poważnego problemu społecznego, także zwiększenia odpowiedzialności i wprowadzenia konkretnych mechanizmów zaangażowania państwa i gmin w przeciwdziałanie bezdomności. Dziękuję bardzo. (Oklaski)



Poseł Piotr Babinetz - Wystąpienie z dnia 18 grudnia 2014 roku.


117 wyświetleń

Zobacz także: